ניסו גואטה מכה מפגינים 22.08.20
צילום: דיווחים בזמן אמת

דיון ההוכחות בענייננו של סנ"צ ניסו גואטה

הבכיר במשטרה מואשם בתקיפת מפגין וצלם עיתונות במהלך ההפגנות בבלפור • הצלם ילון גורביץ' בחקירה הנגדית: "ניסיתי לחסום ושמרתי על המצלמה. רואים שהוא קפץ עלי בצורה לא נורמלית"
סולימאן מסוודה
10 במרץ 2021
12:29

דיון הוכחות בענייננו של סנ"צ ניסו גואטה, המואשם בתקיפת מפגין וצלם עיתונות במהלך ההפגנות בבלפור, מתקיים היום (רביעי) בבית משפט השלום בראשון לציון. קבוצה של תומכים ומקורבים לגואטה הגיעה לבית המשפט. 

במח"ש ביקשו להגיש את סרטוני התיעוד של תקיפתו של הצלם ילון גורביץ', אך סנגורו של גואטה עו"ד עדי כרמלי, התנגד: "הסרטונים ערוכים בצורה מגמתית. הראיה מזויפת ויש לנו חוות דעת". על אף ההתנגדות, הוצג סרטון ראשון מהאירוע לגורביץ' והוא נשאל איך הגיע אליו. גורביץ' תיקן  ואמר שהוא לא הביא איתו את הסרטון לחקירה במחלקה לחקירת שוטרים, אלא שלח אותו לחוקר לאחר. בחקירה הנגדית, שאל עו"ד כרמלי את גורביץ' אם חוקר מח"ש שחקר אותו רשם את כל העדות. גורביץ' התקשה לענות: "לא יודע ולא זוכר הכול".

עו"ד כרמלי: תאשר לי שהיו שני מפגשים אלימים עם גואטה

גורביץ': מאשר

עו"ד כרמלי: תאשר לי שזו פעם ראשונה שאתה מספר שהיו שני מפגשים

גורביץ': כן

עו"ד כרמלי: אז למה לא סיפרת את זה קודם?

גורביץ': חשבתי שזה לא רלוונטי

עו"ד כרמלי: אתה תיארתי את מה שראית בסרטון ולא את מה שאתה זוכר מהאירוע?

גורביץ': הפוך

עו"ד כרמלי: אתה לא אומר אמת ולא מדייק; הייתה לך אינטראקציה עם גואטה קודם?

גורביץ': לא

עו"ד כרמלי: אמרת שמשום מקום הגיע גואטה ונתן לך בוקס לפנים. זאת הסיטואציה?

גורביץ': כן

עו"ד כרמלי: האם בסרטון שהארת רואים שיצרת אינטראקציה עם גואטה או השוטרים?

גורביץ': רק צילמתי. רציתי לצלם

עו"ד כרמלי: בוא נסכם את זה. אתה מתכוון לצלם מעצר של מישהו אחר וכל חטאך שאתה מנסה לצלם ואז אתה חוטף ללא סיבה. נכון?

גורביץ': כן בערך. ניסיתי לחסום ושמרתי על המצלמה. רואים שהוא קפץ עלי בצורה לא נורמלית

עו"ד כרמלי: תאשר לי - בהרבה מקומות אחרים שדיברת בהם עד היום שאמרת שבזכות שהזזת את הראש האגרוף של ניסו לא פגע לך בפנים?

גורביץ': הוא פגע. אם לא הזזתי את הראש היה פוגע לי בפנים

גורביץ': "פתאום הקצין שלא ידעתי מיהו ולא הכרתי אותו נפנה אליי ושלח לעברי אגרוף"

בעדות שמסר גורביץ', נכתב: "ב-22 לאוגוסט עליתי כמדי שבת לירושלים, התחלתי להתלוות ולתעד את המפגינים. הצעדה התחילה ואני מתעד ומצלם, זו הייתה הפעם הראשונה שהייתה צעדה והמשטרה לא הייתה ערוכה. המפגינים הלכו לדרך רבין, לכיוון העליון, רצו לרדת לכיוון רחוב בצלאל, המשטרה חסמה".

"במעלה רחוב בצלאל פתאום המשטרה הכניסה סוסים והחל בלגן. סוסים שדהרו בפראות והעיפו אנשים. סוס אחד גם פגע בי ונעמדה שרשרת של שוטרים שעשו חסימה. ואז משום מקום החלו מעצרים. המשטרה לא שלטה כל כך בעניינים. ואני כשאני רואה מישהו נעצר אני מרים את המצלמה ומצלם אותו. אני בא לצלם וזה היה נראה לי בלי שום סיבה מוצדקת".

גורביץ': "כלפי חוץ אני משחק אותה חזק אבל בפנים הגוף שלך לא מתפקד"

"באחד המעצרים באתי ללוות עצור שתפסו אותו נדמה לי שלושה שוטרים ואחריהם היה קצין בכיר של המשטרה בחולצת תכלת. אני הולך אחריהם ואז פתאום הקצין שלא ידעתי מיהו ולא הכרתי אותו נפנה אליי ושלח לעברי אגרוף, נתן לי בוקס. הזזתי את הפנים והדבר שאתה הכי פוחד שהמצלמה תפגע יותר מהפנים שלך, כי אחרת את הלא יכול לצלם והזזתי את הפנים והייתי בשוק שנייה. עמד לידי צלם שהחל לצעוק 'בואנה ראית מה זה', הוא היה יותר מבוהל ממני, 'תגיד לי אתה עיתונאי, אתה עיתונאי?. בואנה אני בדיוק צילמתי את זה , זה לא נורמלי אתה חייב לקחת את השם שלו'".

"כלפי חוץ אני משחק אותה חזק אבל בפנים הגוף שלך לא מתפקד כמו שצריך לגמרי אבל הגוף שלי אומר - צלם, והוא עושה לי קלוז אפ לשם, עד כדי כך שהייתי נרגש, הוא אומר לי 'לא ראיתי דבר כזה בחיים שלי' ותוך כדי שאני צלם את זה עבר הקצין הבכיר צעקתי לו אתה לא נורמלי, איך אתה מתנהג ככה והוא חוזר אליי ונתן לי ידית פלסטיק כזו ואמרתי זה לא שלי, הקצין ראה שזה נמצא לי ביד, הוא חטף לי את זה מהיד והלך והמשיך והתפרע במקומות אחרים".

גורביץ': "הבנתי שהמשטרה מתכחשת. רציתי שגואטה יתנצל, אחרי שהבנתי שזה לא יקרה החלטתי להתלונן"

"יום אחרי מגיעה אליי בפייסבוק הודעה מאח של האדון שאומר שלא היו דברים מעולם, הוא לא התפרע, כתבתי לו 'חבר נכבד, אני חטפתי מאח שלך, בוא תארגן לי פגישה איתו'. אני מאמין במשפט שאומר 'מודה ועוזב ירוחם'. ציפיתי עוד באותו לילה במסיבת העיתונאים עם עופר שומר בבלפור שנתן גיבויים וכיסויי תחת. אמרתי לו 'אתה לא דובר אמת', פתאום הבנתי שהמשטרה איכשהו מתכחשת לדברים שקרו".

"רציתי להיפגש עם אדון גואטה ולדבר איתו. שיתנצל בפני, שיגיד טעיתי - חיכיתי יום, יומיים. אחרי שלושה ימים החלטתי שאני מגיש תלונה במחלקה לתלונות שוטרים. אחיו של גואטה אמר 'בוא נדבר, נארגן משהו'. אבל האמת שבגלל שזה היה כבר בהליכים משפטיים החלטתי לא להגיב לעניין".