-
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

הכנסת אישרה: חוזרים מחו"ל יחויבו לשאת צמיד אלקטרוני בבידוד בבית

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את החוק • קיש: "מי שלא יהיה מסוגל או רוצה בכך, שיידע אותו אדם שהוא יופנה למלונית. הזכות הראשונית של מניעת פגיעה רפואית באזרחים קודמת לזכות אחרת"
מיכאל שמש
10 במרץ 2021
11:28
עודכן ב 17 מרץ 11:43

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה שנייה ושלישית את חוק הצמיד האלקטרוני, שנועד להוות תחליף לבידוד במלוניות לחוזרים מחו"ל. לצד זאת, אוכלוסיות מסוימות ובכלל זה מי שקיבל אישור מיוחד מוועדת החריגים (מנכ"ל משרד הבריאות או מי מטעמו) מטעמים בריאותיים או הומניטריים חריגים, קטינים מתחת לגיל 14, או מי שמונה לו אפוטרופוס, יוכלו לקיים את הבידוד בביתם בלי אמצעי טכנולוגי. בקריאה שלישית תמכו בהצבעה ארבעה חברי כנסת אל מול מתנגדת אחת. משבוע הבא יהיו כ-30 אלף צמידים, עכשיו יש כעשרת אלפים.

סגן שר הבריאות יואב קיש אמר לפני כשבועיים בנאומו במליאה כי "אנחנו עדיין בסכנה לכניסת מוטציות לישראל, ולכן ניתן יהיה לחייב את הנכנסים לישראל לקיים בידוד ביתי באמצעות צמיד אלקטרוני. מי שלא יהיה מסוגל או רוצה בכך, שיידע אותו אדם שהוא יופנה למלונית. הזכות הראשונית של מניעת פגיעה רפואית באזרחים קודמת לזכות אחרת".

לגבי הפיילוט בצמיד הדיגיטלי, אמר סגן השר קיש: "ראינו שרוב מכריע של משתמשי הצמיד האלקטרוני הקפידו על הבידוד הביתי. ובזכות הצלחת הפיילוט הזה החלטנו להביא את החוק. לדעתי המודל הנכון הוא שהעלויות צריכות להיות על האדם שמחליט לנסוע לחו"ל, בין אם זה עלות המלונית ובין אם זה עלות הצמיד האלקטרוני, ואני מניח שהוועדה תדון בנושא הזה". במקביל לפיילוט, הקואליציה פועלת לקדם חקיקה שתקבע חלופות נוספות למלוניות הבידוד.