בנימין נתניהו בבית המשפט
צילום: ראובן קסטרו, לע"מ

בג"ץ: נתניהו מחויב לפעול לפי הסדר ניגוד העניינים שקבע היועמ"ש

לפני כשלושה חודשים מנדלבליט ביקש מבג"ץ להפוך את הצו על תנאי, שהוציא בעתירת בתנועה לאיכות השלטון בעניין הסדר ניגוד העניינים, למוחלט. בהחלטתו ציין ביהמ"ש: "אחת מהנחות היסוד שעל בסיסן התאפשרה הרכבת הממשלה ה-35 על ידי נתניהו, הייתה כי ייערך לו הסדר ניגוד עניינים, ורה"מ אף התחייב לכך באופן מפורש"
תמר אלמוג
25 במרץ 2021
11:58

בג"ץ קבע היום (חמישי) כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מחויב לפעול על פי הסדר ניגוד העניינים שניסח עבורו היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. את ההחלטה פרסם בית המשפט כפסק דין בעתירת התנועה לאיכות השלטון בעניין.

לפני כשלושה חודשים מנדלבליט ביקש מבג"ץ להפוך את הצו על תנאי שהוציא בעתירה בעניין הסדר ניגוד העניינים של ראש הממשלה למוחלט, ובכך לקבל את העתירה ולחייב את נתניהו לפעול לפיו. בכתב תשובה שמסר אז לבג"ץ, טען מנדלבליט כי הסדר ניגוד העניינים שניסח לראש הממשלה ניתן בסמכות והוא מחייב אותו. לדבריו, על הממשלה, על נתניהו ועל ראש הממשלה החליפי בני גנץ לפעול ללא דיחוי להעלאת החלטות למינויים בכירים שממתינים לאישור הממשלה.

בהחלטה שפרסם היום בית המשפט "המציאות שבה ראש ממשלה מכהן כאשר תלוי ועומד נגדו כתב אישום בעבירות חמורות מתחום טוהר המידות, היא מציאות חריגה המחייבת הקפדה יתרה על העיקרון האוסר על מי שנושא בתפקיד ציבורי להימצא במצב של ניגוד עניינים. אחת מהנחות היסוד שעל בסיסן התאפשרה הרכבת הממשלה ה-35 על ידי נתניהו, הייתה כי ייערך לו הסדר ניגוד עניינים, וראש הממשלה אף התחייב לכך באופן מפורש.

"מאז חלפו למעלה מעשרה חודשים, הכנסת ה-23 התפזרה והתקיימו בחירות לכנסת ה-24, אך למרות שלאורך חודשים לא מעטים התקיים דין ודברים בין ראש הממשלה ובין היועץ המשפטי לממשלה בנושא זה, לא עלה בידם לגבש נוסח מוסכם וכעת ראש הממשלה כופר בסמכותו של היועץ לגבש את ההסדר האמור".

בית המשפט דחה את טענת העותרים לפיה יש להחיל מגבלות מסוימות שקבע היועץ בהסדר ניגוד העניינים גם על השר לביטחון הפנים, וציין כי הסדר ניגוד עניינים הוא הסדר אישי במהותו הנערך עבור אדם ספציפי – ובמקרה זה עבור ראש הממשלה. עם זאת, בג"ץ ציין כי היועץ המשפטי לממשלה הודיע לשר לביטחון הפנים וליתר השרים הנוגעים לעניין כי עליהם להימנע מלעמוד בקשר עם ראש הממשלה בכל הנוגע לנושאים המפורטים בחוות הדעת, שבהם מנוע ראש הממשלה מלעסוק.