מתוך הכתבה

"הסתרתי גם מעצמי": גברים דתיים וחרדים חושפים את הפגיעה המינית

פעם בשבועיים מתכנסת בהתנחלות חשמונאים קבוצה מיוחדת במינה. כמה גברים – דתיים וחרדים, ראשי ישיבות ואבות לילדים – מתכנסים כדי לדבר על הפגיעות המיניות שחוו בצעירותם. יובל אגסי התלווה למפגשים, ושמע מהם על תהליך הריפוי הארוך שהקבוצה היא הצעד הראשון בו
יובל אגסי
03 באפריל 2021
13:55
עודכן ב 22:55

פעם בשבועיים מתכנסת בהתנחלות חשמונאים קבוצה מיוחדת במינה. כמה גברים – דתיים וחרדים, ראשי ישיבות ואבות לילדים – מתכנסים כדי לדבר על הפגיעות המיניות שחוו בצעירותם. יובל אגסי התלווה למפגשים, לחשיפת הסיפור של ראש ישיבה מול תלמידיו, לאב חרדי שמספר לבתו גם על הקושי של החברה שלהם לטפל בבעיה – ושמע מהם על תהליך הריפוי הארוך, שהקבוצה היא הצעד הראשון בו.


בתיעוד מהמפגש מופיעים חברי הקבוצה בפנים גלויות ומדברים על הפגיעה. "אף אחד לא יבין למה בן אדם בן 48, אב לעשרה ילדים, עדיין מתעסק עם משהו שקרה בגיל 15-14", טוען אשר יחיאל קסל, רב כפר הנוער "זוהרים" המתגורר ביד בנימין. "הם בכלל לא מבינים מה המשמעות של זה על החיים".

אחיקם אלירז, רב בישיבת הסדר המתגורר בחשמונאים, דיבר על הרצון לעבור תהליך אמיתי של ריפוי. "כל השנים הייתי עסוק בלהסתיר את הפגיעה", הוא מספר. "הסתרתי אותה גם מעצמי. רציתי ליצור לעצמי סיפור חיים אחר. קשה לי לראות איך אפשר לרפא את הפצע של פגיעה מינית בלי לעבור תהליך של חשיפה מסוימת".

"עד היום אני לא נכנס לחדר של הילדים שלי, אני מפחד פחד מוות מעצמי" 

אביחי שילה, שחקן ויוצר המתגורר בשילה, סיפר על השלב בחייו שבו הבין שעליו לטפל בפגיעה ובטראומה שחווה. "נפגעתי מבעלה של אמא שלי", הוא חשף. "כאדם נשוי וכאבא הפגיעה התחילה לעלות ולעלות. מצאתי את עצמי, אבא לחמישה ילדים, מבולבל לגמרי. כל הזהות הרוחנית שלי התבלגנה. ואז החלטתי שזהו, נגמרה ההסתרה". 

חברי הקבוצה מוצאים בה מקום לדבר על העבר הפרטי וגם לסייע אחד לשני. נושא נוסף שעולה בשיחות הוא החשש מלהפוך מהנפגע לפוגע. "עד היום אני לא נכנס לחדר של הילדים שלי", סיפר יחיאל קסל. "כשהילדים שלי קצת גדלו אשתי הסבירה לי - 'אתה מספיק חכם להבין שהם צריכים נשיקות וחיבוקים גם מאבא', אבל זה ממש מאולץ. אני מפחד פחד מוות מעצמי. אני חי בפחד".