גלנט וגולדרייך
צילום: תומר נויברג, פלאש 90 / דנה רון

גלנט על סערת הענקת פרס ישראל לפרופ' עודד גולדרייך: "נבדוק אם התנערותו מתנועת החרם כנה"

השר הגיב להחלטת בג"ץ בנושא: "הוא אולי מדען מבריק, אבל תמיכתו בתנועת החרם וקריאתו לחרם על אוניברסיטת אריאל היא יריקה בפניה של המדינה". ראשי אוניברסיטאות קראו לגלנט לבטל את ההחלטה
לירן כוג'הינוף ואוריה אלקיים
09 באפריל 2021
09:33
עודכן ב 13:33

שר החינוך יואב גלנט הגיב היום (שישי) לראשונה על סערת הענקת פרס ישראל לפרופסור עודד גולדרייך אחרי החלטת בג"ץ בנושא. גלנט אמר כי "גולדרייך הוא אולי מדען מבריק, אבל תמיכתו בתנועת החרם וקריאתו לחרם על אוניברסיטת אריאל היא יריקה בפניה של מדינת ישראל ושל האקדמיה הישראלית ואף הפרה אפשרית של החוק". הוא הדגיש: "ננצל את הזמן שהועמד לרשותנו כדי להשלים את הבדיקה, האם התנערותו מתנועת החרם כנה". 

בתוך כך, ראשי האוניברסיטאות בישראל קוראים לשר החינוך גלנט להסיר את התנגדותו להענקת הפרס . "אנו סבורים שזכותו, כאזרח שחי במדינה דמוקרטית, להביע את עמדתו בלא מורא ובלא חשש". על המסמך חתומים ראשי האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת תל אביב, הטכניון, אוניברסיטת בן גוריון, אוניברסיטת חיפה ומכון וייצמן.  גם מועצת האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים הביעה צער ודאגה על המהלך. 

"אווירה של פאשיזם מהסוג שהתנהל ב-1933"

גם פרופסור דוד הראל ממכון ויצמן, חתן פרס ישראל למדעי המחשב תשס"ד, זעם על התנגדות גלנט להעניק לגולדרייך את הפרס. לדבריו בריאיון לתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב', "זו שערוריה ממדרגה ראשונה, ואנשים שכועסים כשמעלים פה את המספר הקדוש 1933 יכולים להפסיק לכעוס. יש פה ריח ואווירה של פאשיזם מהסוג שהתנהל ב-1933. אני לא אומר שיקרה פה אחרי משהו כמו מה שקרה אז. כל עוד מה שהוא אמר לפי חופש הדיבור בחוק הפלילי - הוא צריך לקבל את הפרס".

אתמול קיבל בג"ץ את עמדתו של גלנט שביקש למנוע את הענקת הפרס בחקר המתמטיקה ומדעי החיים לגולדרייך. בחוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, נאמר כי עמדת השר גלנט סבירה, אך מודגשת דרישה שהשר יקבל את ההחלטה בעניין הפרס תוך 30 ימים - על אף שהטקס צפוי להצטלם כבר ביום ראשון הקרוב. אם בסוף התקופה יוחלט שהפרס יוענק לגולדרייך - הוא יוכל לקבלו, בין אם בטקס פרסי ישראל בשנה הבאה, או במועד מוקדם יותר - לבחירתו.

בסוף החודש שעבר עתרה לבג"ץ ועדת השופטים להענקת פרס ישראל נגד השר גלנט בנושא ונגד הממונה על פרס ישראל – משרד החינוך. זאת לאחר שפורסם כי גלנט פנה לוועדת הפרס בבקשה שלא להעניק לפרופסור גולדרייך את הפרס בנימוק כי הוא חתום על פניה לפרלמנט הגרמני לבטל את ההכרה בתנועת החרם על ישראל ה BDS כתנועה אנטישמית.