לפיד בנט ביבי

בנט: אמרתי לנתניהו שהליכוד יכול לספור את אצבעות סיעת ימינה לטובת הקמת ממשלה ימנית

יו"ר ימינה: "מי שבשם אידאלים ועקרונות נשגבים מטרפדים את זה. רדו מהעץ" • בנט ונתניהו נפגשו היום • בסביבת סמוטריץ' אומרים שהקמת ממשלה בתמיכת עבאס תסייע לבנט להקים ממשלה עם לפיד • ההצבעה על הקמת הוועדה המסדרת של הכנסת נדחתה לשבוע הבא
זאב קם
12 באפריל 2021
08:40
עודכן ב 17:07

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויושב ראש ימינה נפתלי בנט נפגשו היום (שני) בפעם השלישית בניסיון להקים ממשלה. סוכם כי צוותי המשא ומתן ייפגשו. קודם לכן הצהיר בנט כי אמר לראש הממשלה בנימין נתניהו: "הליכוד יכול לספור את אצבעות סיעת ימינה לטובת הקמת ממשלה ימנית". הוא הוסיף: "נפעל בכל אמצעי למנוע אסון של בחירות חמישיות. יש לא מעט דרכים יצירתיות להביא לזה אבל לשם כך צריך להפשיל שרוולים ולהתחיל לעבוד". נתניהו ובנט ייפגשו היום בלשכת ראש הממשלה. 

"המדינה לא פועלת ואנחנו צריכים לצאת מזה כמה שיותר מהר. הקרקס של בחירות חמישיות מסמן לאויבינו שאנחנו בהתפרקות", הוסיף בנט. "החוכמה היא לפעול באחריות. המחנות הם לא ימין ושמאל או ביבי ולא ביבי - המחנות הם מחמה האנשים עם אחריות ומחנה ההפקרות של מי שבשם אידאלים ועקרונות נשגבים מטרפדים את זה – רדו מהעץ". 

בתוך כך, ההצבעה על הקמת הוועדה המסדרת של הכנסת נדחתה לשבוע הבא. את ההחלטה קיבל יו"ר הוועדה הזמנית, מיקי זוהר מהליכוד, בשל היעדר הסכמה בין הסיעות בכנסת. בתקווה חדשה אמרו כי דחיית ההצבעה היא מהלך חמור של הליכוד לשיתוק הכנסת ולמניעת פיקוח פרלמנטרי על הממשלה, כולל בנושא הביטחון הלאומי. "אי הקמת וועדה מסדרת משמעותה- אי הקמת וועדות זמניות ובהן חוץ וביטחון וכספים, החיוניות לצורך הפיקוח הפרלמנטרי".

מוקדם יותר הבוקר נראה היה כי למרות המחלוקת בין הגושים ביחס להרכב הוועדה המסדרת, מסתמנות הסכמות בין הצדדים ביחס לאיך יוקמו ויחולקו שתי הוועדות הזמניות העיקריות - ועדת הכספים הזמנית, ועדת החוץ והביטחון הזמנית. מתוך השיחות עלה כי כל גוש יקבל את אחת הוועדות.

לפי ההסכמות שהסתמנו, ועדת הכספים הזמנית תוחזק על ידי גוש נתניהו וככל הנראה ח"כ משה גפני מיהדות התורה יעמוד בראשה, בעודשוועדת החוץ והביטחון הזמנית תוחזק על ידי נציג מהגוש נגד  נתניהו. בין הצדדים יש גם מגעים להקים ועדות זמניות נוספות, כמו לדוגמה ועדת קורונה זמנית שכרגע מתוכננת גם היא להיות אצל אחת ממפלגות גוש אנטי נתניהו.

בכירים בליכוד אמרו הבוקר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הרים ידיים מהאפשרות לשכנע את בצלאל סמוטריץ' להקים ממשלה על ידי הימנעות רע"מ. זאת לאחר שהשתכנע שליו"ר מפלגת הציונות הדתית אין שום כוונה לשנות את דעתו או להיות מושפע מלחצים ישירים ועקיפים. לכן, לפי הגורמים, הדבר הנכון כרגע הוא לפנות לאפיקים אחרים, בעיקר בכיוון מפלגתו של גדעון סער ולנסות לשכנע אותו להצטרף לממשלה.

בסביבתו של סמוטריץ' הודו שהוא הצליח לשכנע את נתניהו בפגישתם האחרונה שלא יהיה שינוי בעמדתו בסוגיה. הם גם הוסיפו שנחל הצלחה בשכנוע נתניהו שהדבר רק יעזור לבנט להקים ממשלה עם לפיד. זאת מכיוון שאם יו"ר מפלגת הציונות הדתית יסכים להישען על מנסור עבאס, הדבר יהווה מבחינת בנט "הכשרה" להקים בעצמו ממשלה שתישען על רע"מ. במצב כזה הוא יעדיף לחתוך לכיוון ממשלה עם לפיד בתמיכת רע"מ, במקום להקים ממשלת ימין עם נתניהו.

מיכאלי: "נתניהו עושה שימוש ציני במערכת הביטחון"

ח"כ מרב מיכאלי פתחה את ישיבת סיעת מפלגת העבודה ואמרה: "דווקא בשבוע הזה ראש הממשלה עושה שימוש ציני במערכת הביטחון שלנו. ההישגים של מערכת הביטחון הם מרשימים אך הפרסום שלהם זו התגרות וחרחור מלחמה שעלול להביא להתדרדרות מסוכנת".

"במעשים האלו נתניהו מעודד הסלמה לא רק כלפי איראן, שהיא אויב. אלא כלפי ארצות הברית שהיא הידידה הקרובה ביותר שלנו. נתניהו גורם נזק ליחסים עם ביידן כשהוא אומר שישראל תתנגד להסכם עם איראן. אולי ההסכם יהיה טוב לישראל? מה אתה קופץ? נתניהו היום הוא נזק וסכנה אסטרטגית למדינת ישראל ורק בשל כך חשוב להחליף אותו", הוסיפה מיכאלי".

יו"ר מרצ ניצן הורוביץ אמר בפתח ישיבת סיעתו: "אין לנו אמון בנתניהו כמי שצריך לקבל החלטות הרות גורל למדינת ישראל. המשך כהונתו מסכן את ישראל. הוא מזיק לישראל בהתנהלות העקומה מול ארצות הברית. תם עידן העמימות וזה מדרדר את ישראל. אי אפשר לסמוך על שיקול דעתו של נתניהו גם בנושאים ביטחוניים. יש חשש לא מבוסס שיכריע אחריות על פי האינטרס האישי שלו ולא מתוך האינטרס הלאומי".