אבינועם בוכריס
צילום: באדיבות המשפחה

הניצחון האחרון של אבינעם: כשהוא על ערש דווי, הוכר כנכה צה"ל

בית המשפט הפך הבוקר את החלטת משרד הביטחון שלא להכיר בלוחם השריון אבינעם בוכריס, שלקה בניוון שרירים, כנכה צה"ל. אולם בוכריס כבר נפרד ממשפחתו והורדם. אימו סיפרה בריאיון לכאן רשת ב: "אם הוא היה מוכר כנכה צה"ל מוקדם יותר היינו יכולים לעשות יותר"
כרמלה מנשה
20 באפריל 2021
13:47

לאחר חמש שנות מאבק וכשהוא על ערש דווי, הפך בית המשפט את החלטת משרד הביטחון והכיר בלוחם השריון אבינעם בוכריס שלקה בניוון שרירים - כנכה צה"ל. בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב, אמרה אימו עפרה שבנה "נפגע מאוד שמשרד הביטחון סירב להכיר בו כנכה צה"ל, השופט עזר להקל את העוול".

האזינו לריאיון עם עפרה בוכריס, אימו של אבינעם

לפני עשרה ימים הורדם בוכריס בן ה-29 על מנת להקל בסבלו. "הוא קיבל החלטה שהוא לא רוצה להיות מונשם. גם כשהיה משותק הוא הצליח לצייר עם הפה, והעסיק את עצמו המון. ברגע שלא יכול הוא ביקש לגמור בשקט כי אינו יכול יותר לסבול", אמרה אימו בריאיון.

בני המשפחה נפרדו ממנו ודרשו מבית המשפט להכריע בסוגיה בעודו בחיים. הבוקר (שלישי) פרסם שופט בית משפט השלום בתל אביב, רמי כהן, את החלטתו לפיה הערעור נגד משרד הביטחון – התקבל ולפיכך יוכר בוכריס כנכה צה"ל. "אני חושבת שהוא יודע על ההחלטה, אומרים שגם במצבו הוא יכול לשמוע מה שאומרים לו", סיפרה אימו.

בוכריס התגייס לצה"ל במארס 2012 ושירת בחטיבה 188 בחיל השריון. במבצע צוק איתן הוביל לוחמים כנהג טנק ואף קיבל אות הצטיינות לאחר שמנע פגיעת טיל נ"ט ובכך הציל אותו ואת חבריו. לקראת סוף שירותו סבל מתופעות כגון נפילות והתעלפויות, מה שהתברר לימים כמחלת ניוון שרירים (ALS) שפגעה באופן קשה בבריאותו. הוא רותק לכיסא גלגלים ואף איבד את יכולת הדיבור.

בני משפחתו דרשו ממשרד הביטחון להכיר בקשר בין המחלה לשירות הצבאי, שכן בוכריס התגייס לצה"ל בריא לחלוטין  - אך נדחו על הסף. "זה מאוד תסכל אותו כי הוא ממש נתן הכול מכל הלב. הוא התגייס ונתן במלחמה הכול, והרגיש בגידה. בייחוד כשרצינו לעשות טיפולים ואם הוא היה מוכר כנכה צה"ל מוקדם יותר היינו יכולים לעשות יותר. עשינו ארבעה גיוסי המונים בשביל טיפולים ששיפרו לו מעט את איכות החיים", סיפרה עופרה בוכריס.

בערעור שהגישו באי כוחו, עו"ד אלי סבן ומורן שוחט, הוצגה חוות דעת הקושרת בין השירות הצבאי למחלה ולפיה מתחים ולחצים כבדים ותחושת סיכון ממשי לחייו הם אלה שהביאו לפרוץ המחלה. במשרד הביטחון דרשו מבית המשפט לדחות את הערעור, אך זה התקבל. עו"ד סבן ושוחט אמרו על ההחלטה שהיא תקדימית: "לראשונה הוכר לוחם בפעילות מבצעית בניוון שרירים". השופט קיבל את עמדת באי כוחו של בוכריס לפיו המחלה נגרמה עקב השירות "שהוכח כשירות שהיה רוויי מתח, פחדים או לחצים עד אימת מוות של ממש", ציין.

"מאוד קשה להיפרד", אמרה עפרה. "לפחות בסוף ימיו הכירו בו, ועל זה אני מודה".