ההילולה במירון רגעים לפני האסון, שלשום
צילום: דוד כהן, פלאש 90

בלעדי: הפרוטוקולים של אישור ההילולה במירון נחשפים

קציני השטח לחצו לסגור, מנכ"ל המקומות הקדושים הטיל וטו - והניצבים הבכירים אישרו את ההילולה
דנה ירקצי
01 במאי 2021
19:55

בלעדי | לפני כשבועיים התכנסו נציגים ממשרדי הממשלה לישיבה לצורך אישור ההילולה במירון. בישיבה נכחו מפקד מחוז הצפון במשטרה ניצב שמעון לביא, ראש אגף התנועה, קציני משטרה בכירים נוספים ונציגי משרדי הפנים, הדתות, הבריאות והתחבורה. בישיבה שבמהלכה התקבל האישור הסופי לקיום ההילולה השנתית, אמר ניצב לביא כי "סוגיית הבטיחות, כל מה שקשור להתנהגות המון, דוחק, לחץ, מבחינתי זה נמצא בסדר עדיפות עליון, שלום הציבור, ואנחנו משקיעים בעניין האבטחה עם כוחות מג"ב". הערב (שבת) נחשף לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 פרוטוקול הישיבה.

מפקד מרחב העמקים הזהיר כי "אם ציון הקבר יהיה פתוח וכל עמך ישראל יעלו - לא נוכל לשלוט. ממליץ לסגור". ראש ענף מבצעים באגף התנועה הוסיף כי "תנועת כלל האוכולוסיה לא בידינו". קצין אגף המודיעין במחוז צפון אמר גם הוא כי "נהיה חייבים להגביל והמלצתי לסגור את הציון". גם קצין המבצעים באגף התנועה אמר כי "חייבים להגביל כניסה להר כאירוע סגור לחסידויות". כמותם, גם ראש ענף אבטחה ורישוי אמר כי "יש להגביל תנועה למניעת הגעה להר, מתחם הקבר צריך להיות סגור". גם סגן קצין אגף התנועה במחוז צפון אמר כי "השנה עם כל הצער, יש לסגור את רחבת הקבר".

מנגד, ניסו קציני השטח של המשטרה לצמצם את האירוע, אבל מנכ"ל המקומות הקדושים הרב שווינגר שהטיל וטו, לא היה מוכן לשמוע את ההסברים."אנחנו מעדיפים לפתוח רגיל, אצטרך להיוועץ עם החסידויות" אמר הרב. אליו הצטרף ראש אגף התנועה אלון אריה שאמר בישיבה כי "אם אנחנו רוצים לצאת בשלום - אין להגביל, חשוב להגיע להסכמה עם החסידויות, אחרת הדיון לא רלוונטי".

עד האסון הבא: כשדוח המבקר מתנגש בלחץ פוליטי ובמאבקי כוחות | האזינו ל"עוד יום"

שלמה לוי, ראש מועצת מרום גליל לשעבר אמר אתמול לכאן חדשות כי "מי שמנהל זה רבנים, ההתנהלות היא מכוח אינרציה. בכל סוף ל"ג בעומר כשהייתי במועצה,  הייתי נושם לרווחה שאני לא נתלה בכיכר העיר, שלא קרה אסון. כי האסון היה נכתב באותיות קידוש לבנה".

אחרי ששמע את הדוברים, סיכם מפקד המחוז הצפוני וקיבל את ההחלטה הגורלית: תהיה הילולה, לא יהיו הגבלות על ההר ועל הכניסה לקבר, למעט באזור ההדלקות. "המלצת משטרת ישראל בסדר עדיפויות עליון לקיים את האירוע במתכונתו המלאה, מתוך הבנה שדרך פעולה אפשרית זו נותנת מענה גבוה לשמירה על שלום הציבור".

תת ניצב מוריס חן ראש חטיבת אבטחה ורישוי במשטרת ישראל אמר אתמול לכאן חדשות כי "אירוע דתי לא מחייב רישוי על פי חוק, אבל יחד עם זאת ביצענו לא אחת פעולות - אם אנחנו מדברים על צפיפות, חוק שהייה במקום ציבורי נותן לזה מענה מיטבי, בהקשר של צפיפות זה חונה במשרד הפנים. יש פה אחריות להרבה מאוד גופים".

ובחזרה לישיבה: במשטרה הבינו שאחרי ביטול האירוע בשנה שעברה בגלל הקורונה, יהיה בלתי אפשרי להגביל את הגעת ההמונים להר, מפקד המחוז מקבל זאת כעובדה מוגמרת. ד"ר מיכל כהן, רופאת המחוז הביעה דאגה: "התנאים המוצעים פה לא הגיוניים, עלינו להקפיד יותר ולצמצם את הדרישות בהעלאה להר".

מפקד המחוז שלום לביא אמר לה: "את מייצגת את משרד הבריאות שלא רואה את מורכבות הסוגיה הבטיחותית. אנשים עלולים להיפצע, להתעלף בדוחק במטרה להגיע להר כפוף לתו ירוק. עלולים להיגבות חיי אזרחים ועלינו למנוע זאת. המודיעין אומר שהאזרחים יגיעו בכל מחיר. המשמעות היא סכנה לחיי אדם. בשישי הקרוב תפילת הרמדאן - לא נוכל להסביר זאת, אנחנו יוצרים מלחמה. האחריות מוטלת על משטרת ישראל".

ממשטרת ישראל נמסר: "בישיבה הבין משרדית, נשוא פנייתך, עלתה השאלה הנוגעת להגבלת משתתפי ההילולה אך ורק בהקשר של החשש מהתפרצות של נגיף הקורונה ולא בהקשרים אחרים".