כוח מג"ב בלוד, הלילה

נתניהו בלוד: "ראינו כאן אנרכיה של פורעים, יהיה עוצר ככל שיידרש"

בעקבות המהומות: מצב חירום אזרחי הוכרז בעיר • 17 עצורים בלוד וברמלה • המפכ"ל: אירועים שלא ראינו גם באוקטובר 2000 • עבאס: קורא להרגיע את הרוחות • מג"ב נכנס הלילה לעיר
כתבי כאן חדשות
11 במאי 2021
17:34
עודכן ב 02:28

לאחר שהוטל על לוד מצב חירום אזרחי בעקבות המהומות, ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע הלילה (רביעי) לעיר ואמר: "ראינו כאן אנרכיה של פורעים, יהיה עוצר ככל שיידרש". עד כה נעצרו 17 בני אדם בעימותים בלוד וברמלה.

כוחות מג"ב הגיעו ללוד לאחר ששר הביטחון בני גנץ הנחה את צה"ל להקצות פלוגות מג"ב לטובת סיוע מיידי להשבת הסדר בערים המעורבות. המפכ"ל יעקב שבתאי הגיע לעיר ואמר: "אלו אירועים שלא ראינו גם באוקטובר 2000". 

גנץ התייחס להחלטה לתגבר כוחות בעיר וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "נעניק למשטרה את כל האמצעים הנדרשים, כולל הטלת עוצר בהתאם לצורך והערכת המצב בשטח בהתייעצות עם היועמ"ש". יו"ר רע"ם מנסור עבאס פרסם הודעה בערבית שבה קרא להרגעת הרוחות: "אני קורא לכל המנהיגים הפוליטיים של החברה הערבית, ראשי הרשויות ואנשי הדת לצאת באמירה ברורה לשמור על החיים ולעמוד בסדר הכללי ולנהוג באחריות כדי למנוע הידרדרות של המצב". 

בן 56 נפצע קשה הלילה מיידוי אבנים על מכונית בלוד. בית כנסת ו-30 מכוניות הוצתו הלילה, תושבים יהודים חולצו מבניינים. בעכו גבר נפגע קשה מכוויות ועוד אדם נפצע קל משאיפת עשן בשל הצתה במלון אפנדי. מסעדת "אורי בורי" הוצתה על ידי מתפרעים. הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס מחר בערב. 

בירושלים המשטרה פרצה למתחם הר הבית בעקבות עימותים ופירה את ההמון בעזרת רימוני הלם. בתל אביב המשטרה עצרה מעורבים בקטטה בין יהודים לערבים ברחבת הבימה בתל אביב. התפרעויות התקיימו בלילה גם בג'סר א-זרקא ובוואדי ערה. 

הגפרור שהדליק את האש |האזינו לעוד יום

העימותים בלוד החלו בהלוויית הגבר שנורה למוות אמש בעיר. שני שוטרים נפצעו קל מיידוי אבנים. גורם במשטרה עדכן שכוחות גדולים פועלים בעיר אך כמות האירועים גדולה מאוד. הגורם ציין שהוא לא זוכר כמות כזו של אירועים בגזרה הזו. מוקדם יותר אוטובוס של לוחמים שהוקפץ מהצפון לאזור הדרום נרגם באבנים הלילה בוואדי ערה, החיילים פרקו מהאוטובוס וביצעו ירי. 

מתפרעים הציתו שריפות בכמה מוקדים בעיר ובכביש 40 וכן ניידת וקטנוע משטרה. כוחות המשטרה משתמשים באמצעים לפיזור הפגנות נגד המתפרעים ועצרו עד כה חמישה חשודים. כביש 40 באזור העיר נסגר לתנועה בכמה מקטעים. מאות שוטרים ולוחמי מג"ב פועלים בלוד, זאת אחרי ההוראה לתגבר בשמונה פלוגות מילואים של מג"ב את כוחות המשטרה בערים מעורבות וערביות.


כוחות מג"ב בהתפרעויות בהלווייה בלוד | צילום: משטרת ישראל

הצעיר, מוסא חסונה, תושב לוד בן 25, השתתף בהתפרעות אלימה של ערבים בשכונת רמת אשכול בעיר. המתפרעים הערבים יידו אבנים והציתו פחים, ובתגובה נפתחה לעברם אש. המשטרה עצרה גבר בן 34 תושב העיר בחשד למעורבות בירי ושניים נוספים. בבית משפט השלון בראשון לציון האריך בשלושה ימים את מעצרם של השלושה. שניים נוספים נפצעו מהירי, אחד פונה לבית החולים אסף הרופא במצב קשה והשני בינוני. בני משפחה של הפצועים באירועים בעיר התפרעו מחוץ לבית החולים והשליכו רימוני עשן.

בן 18 נדקר בהפגנה בבאר שבע

מוקדם יותר אדם דקר נער בן 18 בהפגנה מחוץ לאוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע ופצע אותו באורח בינוני עד קשה. שוטר ירה לאוויר והחשוד בניסיון הדקירה נמלט לתוך בית החולים סורוקה הסמוך. שם הוא נעצר על ידי מאבטחי בית החולים. המשטרה חוקרת את האירוע. ההפגנה הייתה נגד תקיפות ישראל ברצועת עזה. מולה מחו מפגינים בעד צה"ל. אדם נוסף בשנות ה-40 לחייו נפגע קלות מגז מדמיע. שלושה בני אדם נוספים נעצרו בגין הפרות סדר. עימותים נמשכו במקום גם אחרי המעצרים.

בכלי תקשורת ועמודי פייסבוק של ערבי ישראל מתפרסמים פוסטים וידיעות על סטודנטים ערבים שמסתתרים במעונות באוניברסיטת באר שבע ולא מצליחים לצאת לביתם, לטענתם, בגלל יהודים שמחכים להם בחוץ ומתעמתים עם כל מי שיוצא מהמעונות ומזוהה כערבי.

הפרת סדר אלימה פרצה גם ביפו, ליד גן השניים. המשטרה עצרה חשוד אחד בתקיפת שוטרים וחשוד אחר על הפרת סרר. המפגינים השליכו אבנים וחפצים לעבר שוטרים, שניים מהם נפגעו.

40 שוטרים פצועים, 180 עצורים

בתוך כך, בעקבות המהומות במגזר הערבי, לחיילי פיקוד העורף בסדיר ובמילואים ניתנה הנחייה שלא לנסוע במדים בכביש ואדי ערה. גורם במשטרה מסר כי בימים האחרונים ישנו "רצף של אירועי ענק בכמה זירות" וכי ביומיים האחרונים כמעט 40 שוטרים נפצעו. כמעט 180 נעצרו ביומיים האחרונים ברחבי הארץ, רובם בלילה האחרון. לדבריו, "הזירה המרכזית הייתה ירושלים. אך ביממה האחרונה, מאמש, אנחנו עדים להתפתחות של הפגנות היקף בכל רחבי הארץ. היום אנחנו נערכים לכמות גדולה של כ-60 אירועים ברחבי הארץ. המשטרה תמקד כוחות בצירים ראשיים או בערים מעורבות. במקביל, אנחנו מתמודדים גם עם היירוטים".

חברו של היורה בלוד שהיה אמש בזמן האירוע שיחזר בשיחה עם כאן חדשות: "הם התקרבו אלינו, היה מלחיץ ומפחיד. באה מסה גדולה של אנשים, רובם עם רעולי פנים, עם אבנים גדולות והמשטרה לא מגיעה. לא יכולנו לאפשר להם להיכנס לשכונה. אני ראיתי את זה כסכנת חיים. פעם ראשונה שאני חווה כזה דבר. אתה חסר אונים ואתה בתוך השכונה שלך, זה מלחיץ מאוד.

"הירי באוויר התחיל 10 דקות לפני שהבן אדם נפגע. היה ירי פה, ירי שם, הרתיע טיפה אבל בתכלס דחקו אותנו אחורה. ואז היה את הירי המסיבי יותר. שמעתי צעקות להזמין מד"א", סיפר. "היו שם שישה-שבעה שירו. אין לי מושג איך החליטו שזה הוא שפגע בו".

בהכנת הידיעה השתתפו מיכאל שמש, אורלי אלקלעי, הדס גרינברג, איתי שיקמן, אסף פוזיילוב, איציק זוארץ ועמיחי שטיין.