-

גורם מדיני לכאן חדשות: לא מדברים על הפסקת אש, רק כשיושגו יעדי המבצע

ישראל מתכוננת לכמה ימי לחימה נוספים, בזמן שהלחץ האמריקני גובר • בכיר ברשות הפלסטינית לכאן חדשות: יש להפיל את שלטון החמאס, אל תתנו לו לצאת מהמבצע כמנצח • מחלוקת בין גורמי התיווך השונים סביב השאלה אם חמאס בשל להפסקת אש
גילי כהן וגל ברגר
17 במאי 2021
20:13
עודכן ב 20:20

ישראל נערכת לעוד כמה ימי אש | בהערכות מצב ובדיונים פנימיים גורמים אומרים: קודם נגיע למיצוי מטרות המבצע, ורק אחרי זה נתחיל לדבר על הפסקת אש - כך פורסם היום (שני) בחדשות הערב. המשך הלחימה מצד ישראל צפוי לכלול עוד תקיפות וייתכן שגם נסיונות התנקשות נוספים בבכירי טרור ברצועה. 

בד בבד, ארצות הברית ממשיכה להגביר את הלחץ על ישראל. היום וושינגטון הטילה וטו על הצעת גינוי של מועצת הביטחון של האו"ם, בגלל שלא כללה התייחסות לירי לעבר ישראל. אך באותה נשימה ארצות הברית שלחה היום בכיר אמריקני נוסף, היועץ לביטחון לאומי ג'ייק סאליבן, לשיחה עם מקבילו הישראלי ראש המל"ל מאיר בין שבת. המסר העיקרי שעבר בשיחה - לישראל יש את הזכות להגן על עצמה, אך ארצות הברית תשמח אם האירוע יסתיים בימים הקרובים. 

מה חמאס רוצה? | האזינו לעוד יום

ומהצד השני, בכיר ברשות הפלסטינית אמר לכאן חדשות שישראל צריכה להפיל את שלטון חמאס במבצע, ולא לאפשר לו לצאת כמנצח. "אם חמאס יוצא עם תמונת ניצחון מהמבצע, וממשיך להיות בעזה כשליט – אתם גורמים נזק אסטרטגי לכל הסביבה, לא רק לנו", הוא טען. הבכיר הוסיף שהרשות עוקבת אחר האירועים בגדה ומוודאת שלא ייצאו משליטה.  

ובגזרת המתווכים מצרים וקטר טוענות שהניסיונות להביא למגעים להפסקת אש הם הקשים ביותר בשנים האחרונות. בין גורמי התיווך השונים עולה מחלוקת סביב השאלה אם חמאס בשל בשלב זה להפסקת אש. מקור מסר לכאן חדשות שהוא מתרשם שחמאס הגיע להבשלה בכל הקשור להפסקת אש, אך לא מוכן להכריז על כך לפני יבין מה עמדתה של ישראל בנושא. מקור אחר מסר שהמגעים עדיין לא מצליחים להתרומם, ואין איתותים מישראל שפניה להפסקת אש בשלב זה.

מפקד פיקוד העורף, האלוף אורי גורדין, התייחס למוכנות של ישראל להמשך המטחים על ישראל ואמר: "המערכה הזו - שבה ישראל סופגת אש בקצב הכי גבוה מהאויבים שלה - היא הוכחה ליכולת העמידה של אזרחי ישראל וליכולת של מערכות ההגנה שלה". 

מנכ"ל אי-פי: רוצים לראות ראיות לנוכחות חמאס בבניין שהופצץ

נשיא ומנכ"ל סוכנות הידיעות אי-פי, גארי פרואיט, פרסם היום הודעה שמתייחסת להפצצת בניין אל-ג'לאא בעזה, שבו שוכנו בין השאר משרדי סוכנויות זרות. "לא הייתה לנו שום אינדיקציה לנוכחות חמאס בבניין", הוא טען. "וגם לא הוזהרנו לנוכחות אפשרית שכזאת לפני התקיפה האווירית. איננו יודעים מהן הראיות הישראליות, ואנו רוצים לדעת לגביהן". 

פרואיט קרא לחקירה עצמאית בנוגע להריסת המבנה והוסיף: "ברגע שהיינו רואים מידע מהימן לכך שהעיתונאים שלנו נמצאים בסכנה, או שהייתה פגיעה ביכולות שלנו לדווח באופן הוגן ומדויק – היינו פועלים לטפל במצב. לעולם לא היינו שמים את העיתונאים שלנו בסכנה ובאופן מודע". 

בהכנת הידיעה השתתף איתמר מרגלית