-

כתב אישום הוגש נגד התוקפים של צוות כאן חדשות בת"א

באישום נגד יוסף פרץ ויוסף מעטוף צוין כי "מדובר במעשים שבוצעו על רקע אידאולוגי של ממש. לכך מצטרפים דבריהם של המשיבים עם מעצרם, לפיהם הם נכונים לחזור על המעשים" • דובר קנצלרית גרמניה גינה את תקיפת כתבת כאן חדשות
שלי טפיירו
18 במאי 2021
09:46

פרקליטות מחוז תל אביב הגישה היום (שלישי) לבית המשפט השלום בעיר, כתב אישום נגד יוסף פרץ ויוסף מעטוף בגין תקיפת צוות כאן חדשות בשכונת התקווה בתל אביב בשבוע שעבר.

בבקשה למעצר עד תום ההליכים של שני הנאשמים נכתב: "העובדה כי מדובר בתקיפה מכוונת, במסגרתה הציבו המשיבים את צוות התאגיד כמטרה לתקיפה אלימה, ללא כל התגרות מצדם, ועל רקע ביצוע תפקידם, מעידה כאלף עדים על מסוכנותם. דבריו של משיב 1 (אחד מהנאשמים) לאורכו של כל האירוע, המגלים את עמדתו כלפי צוותי תקשורת, מעידים כי מדובר במעשים שבוצעו על רקע אידאולוגי של ממש. לכך מצטרפים דבריהם של המשיבים עם מעצרם לפיהם הם נכונים לחזור על המעשים".

על פי כתב האישום, ביום חמישי האחרון הופצו קריאות ברשתות החברתיות ובווטסאפ להגיע לשכונת התקווה בתל אביב לצורך קיום צעדה לכיוון יפו, ותקיפת ערבים שייקרו בדרכם של הצועדים. בהודעות שנשלחו התבקשו המגיעים להצטייד, בין היתר, באלות, בסכינים, ברובים ובגז מדמיע.

צוות כאן חדשות - הכתב יואב זהבי והצלם רולן נוביצקי - הגיע לתל אביב על מנת לסקר את האירועים, ובעת שהחל להיערך לשידור, הנאשם יוסף פרץ ואדם נוסף החלו לצעוק "למה אתם מצלמים פה? אל תצלמו פה. לך תצלם ברמלה לוד איפה שאנשים יורים. לא פה שיהודים שרים", תוך שהוא דוחף את המיקרופון שאחז כתב כאן חדשות בידו. צוות כאן חדשות החל להתרחק בעוד שפרץ ממשיך לצעוק לעברו.

בתוך כך, פנה פרץ אל האנשים שהתקהלו במקום וקרא: "חבר'ה זה הכתבים של ערוץ 13 האנטישמים האלה. אלה כתבים של ערוץ 13". לאחר שצלם כאן חדשות הבהיר לו כי הם מכאן 11 ענה לו פרץ "11 גם אנטישמים, שמאלנים אתם, אתם שמאלנים אתם, יא מנאייק...". בתגובה, התרחק צוות כאן חדשות וחצה את הכביש לצדו השני של הרחוב. בזמן זה פרץ יצר קשר טלפוני עם הנאשם יוסף מעטוף ואמר לו "בוא לפה מהר, משדרים פה מערוץ 11".

בעת שצוות כאן חדשות שהה ברחוב תקפו הנאשמים את הצלם רולן נוביצקי מאחור ובהפתעה, מעטוף היכה בראשו של נוביצקי באמצעות קסדה וכן היכה את המצלמה שאחז בידו, אשר נפלה מידיו והתרסקה על המדרכה. מיד לאחר מכן, בעט פרץ בצלם ותקף אותו באמצעות אגרופיו. במהלך ניסיונו להתגונן מהתקיפה, מעד הצלם ונפל לאחור. בעודו מתרומם, מעטוף הטיח את הקסדה בראשו. כתוצאה ממעשיהם של המשיבים, נגרמו לצלם חבלות של ממש בין היתר בפנים, בקרקפת, בצוואר ונזקק לטיפול רפואי.

יו"ר ארגון העיתונאים יאיר טרצ'יצקי בירך על ההחלטה להגיש כתבי אישום: ״זה צעד ראשון חשוב בדרך להטמעת המסר שתקיפת עיתונאים לא תעבור בשתיקה. תפקידם של עיתונאים הוא לשרת את הציבור, ופגיעה בהם היא פגיעה בציבור כולו וביכולתו לקבל מידע אמין ממה שקורה בשטח. אנו מקווים שהטיפול לא ייעצר רק במי שנותן את האגרוף אלא גם באותם מסיתים שמייצרים את האווירה הציבורית שמכשירה את האגרוף".

בתוך כך, דובר קנצלרית גרמניה גינה את תקיפת כתבת כאן חדשות באירופה אנטוניה ימין בשבוע שעבר. במסיבת העיתונאים הממשלתית שהתקיימה אתמול בברלין אמר שטפן זייברט: "זה היה מקומם במיוחד שבשבת, כאן בברלין, הותקפה עיתונאית ישראלית בהפגנה. זו לא רק התקפה מגעילה מאוד על חופש העיתונות, זה גם מדגיש את העובדה שיהודים בגרמניה אינם יכולים להסתובב באופן חופשי ובטוח באזורים מסוימים ובמצבים מסוימים על אף שזוהי זכותו של כל אזרח בגרמניה. זה מכעיס אותנו וזה מבייש את כולנו".

על מבצע "שומר החומות" אמר זייברט: "אני מדבר כאן כבר כמה ימים בשם הקנצלרית ואני רוצה לחזור ולגנות את מתקפות הטילים של חמאס על ישראל".