הפרות סדר בגבול לבנון
צילום: רויטרס

מה התפקיד של חיזבאללה בסבב הלחימה הנוכחי?

בסבב ההסלמה הנוכחי ישראל הותקפה בכל גבולותיה בדרום ובצפון. למרות שבוצע ירי מלבנון, חיזבאללה נמנע מלהיכנס ללחימה משמעותית עם ישראל. האם ארגון הטרור מפחד מעימות ומה טיב היחסים בינו לבין חמאס? | רועי קייס עונה על שאלות הגולשים
רועי קייס
20 במאי 2021
14:37
עודכן ב 15:01

בסבב ההסלמה הנוכחי ישראל הותקפה בכל גבולותיה בדרום ובצפון. למרות שבוצע ירי מלבנון, חיזבאללה נמנע מלהיכנס ללחימה משמעותית עם ישראל. האם ארגון הטרור מפחד מעימות ומה טיב היחסים בינו לבין חמאס?

רועי קייס עונה על שאלות הגולשים 

בשבוע האחרון ראינו שורה של תקריות בגבול לבנון וזה לא רק ירי, אלא גם התפרעויות וחדירות לישראל. הירי יוחס לפלגים פלסטיניים. מה זה בעצם? לבנון זו מדינה שיש בה לא מעט מחנות פליטים של פלסטינים. חמאס והג'יהאד האסלאמי נמצאים גם שם. הארגונים האלה מנצלים את המצב כדי להתחמש. 

בתחבולות תעשה לך מלחמה | האזינו להסכת "עוד יום"

האם חיזבאללה משתתף בהסלמה?

אם ארגון הטרור היה רוצה, הוא היה משגר יותר רקטות. אבל גם אם היה רוצה לעצור את זה, הוא היה עושה זאת - חיזבאללה לכל הפחות מעלים עין. אין דבר שקורה בדרום לבנון שלא נעשה בלי שנסראללה יודע עליו ולכן קשה להתרשם שלחיזבאללה אין יד בהתפרעויות בגבול לבנון. יש גם מי שמנסה להפוך את הגבול הצפוני לסוג של מה שקורה ברצועת עזה. איראן מנסה לייצר טבעת אש סביב ישראל, ומבחינת כמות הנשק - מה שיש בעזה זה פסיק לעומת מה שקורה בלבנון.

מה היחס של איחוד האמירויות למבצע? 

המדינות האלה עדיין מחזיקות באותה עמדה תומכת בסוגיה הפלסטינית, אך מצד שני, אף מדינה במפרץ לא נקטה בצעדים נגד ישראל בסבב ההסלמה הנוכחי. 

מה ישראל רוצה להשיג ממבצע שומר החומות? | האזינו לפרק של "עוד יום"

מה טיב היחסים בין חיזבאללה לחמאס?

בשנים האחרונות הייתה אכזבה של איראן מחמאס שהלך לכיוון של תנועת האחים המוסלמים. עם זאת, בשנים האחרונות יש ניסיון ליישב את ההדורים. מבחינת חיזבאללה, ארגון הטרור שומר על יחסים עם חמאס.

האם המתח סביב סוגיית הר הבית מסכן את הסכם השלום עם ירדן?

כרגע אין סכנה להסכם השלום, אך יש השפעה. לירדן יש זיקה ישירה לסוגיה הפלסטינית. יש שם חשש שהם יספגו כל אי יציבות או אנרכיה בשטחים הפלסטיניים. נוסף  על כך, ירדן היא זו ששומרת על המקומות הקדושים על פי הסכם השלום. גם אם היחסים ידרדרו, עדיין יש מספיק אינטרסים משותפים שישמרו על ההסכם.

עזה–קהיר–דובאי: מי בשכונה נגדנו ומי בעדנו הפעם?

האם אנחנו יודעים כמה רקטות לטווח ארוך יש לחיזבאללה ולחמאס?

זה נמצא הרבה פחות במלאים של ארגוני הטרור האלה. רואים שלחמאס הרבה יותר קל לירות אל יישובי הדרום, אבל זה לא אומר שיש לו טילים לטווחים ארוכים. לחיזבאללה יש יותר רקטות כאלה והארגונים האלה מנסים להעצים את המאגר.

מה חיזבאללה למד ממבצע "שומר החומות"?

ייתכן שחיזבאללה ימשיך לבחון את ישראל, גם אם הוא עדיין לא רוצה הסלמה רצינית.