תקיפות צה"ל ברצועת עזה

4,000 רקטות ב-11 ימים: המספרים מאחורי סבב הלחימה

ארגוני הטרור בעזה התמקדו בשומר החומות בלירות כמה שיותר לעבר ישראל • הערים בהן התרכזו רוב השיגורים: אשדוד ואשקלון • הביצועים של כיפת ברזל טובים - כ-90 אחוז הצלחה ביירוט רקטות שאיימו של שטחים בנויים. אבל הנשק תלול המסלול הפך קטלני יותר עם השנים • חמאס חטף מכה קשה מתקיפות צה"ל - אבל גרף גם הצלחות
משה שטיינמץ
20 במאי 2021
21:50
עודכן ב 00:24

במשך 11 ימי מבצע שומר החומות, התמקדו ארגוני הטרור בעזה במספר רב של שיגורי רקטות. המספרים מדברים בעד עצמם. כ-4000 רקטות שוגרו לישראל ב-11 ימים בלבד. השיא היה ביומה השני של המערכה, אז שוגרו 480 טילים לשטח ישראל. מאז המספרים ירדו ועמדו על בין 250 ל-400 רקטות ביממה. לשם ההשוואה, בכל מבצע צוק איתן, שנמשך 51 ימים, שוגרו לישראל כ-4,600 רקטות ופצצות מרגמה. השיא היומי היה 195 שיגורים ביומו השלישי של המבצע.

אשדוד ואשקלון היו הערים שבהן התרכזו רוב השיגורים, כ-400 אזעקות נשמעו בכל אחת מהן. גם באר שבע ספגה לא מעט אש, ונשמעו בה כ-160 אזעקות בימי המבצע. טווח הירי המקסימלי היה ירושלים מצפון מזרח, דימונה ממזרח, דרום השרון ועמק חפר מצפון והמועצה האזורית חבל אילות מדרום - רקטה שנורתה לשם כוונה לשדה התעופה רמון.

והנה גם מספרים חיוביים. הנתונים של כיפת ברזל דומים לביצועיה הטובים מהשנים האחרונות: כ-90 אחוז הצלחה ביירוט רקטות שאיימו על שטחים בנויים. עם זאת, הנשק תלול המסלול הפך עם השנים למסוכן יותר: שישה ישראלים נפגעו בעורף בכל ימי מבצע צוק איתן. בשומר החומות נהרגו 12 תושבים וכ-330 פצועים בעקבות ירי הרקטות לעורף - לא כולל ההרוגים במהומות בתוך הערים המעורבות בישראל.

הנתונים של כיפת ברזל דומים לביצועיה הטובים מהשנים האחרונות - כ-90 אחוז הצלחה ביירוט רקטות שאיימו של שטחים בנויים. אבל הנשק תלול המסלול הפך מסוכן יותר עם השנים

בצד השני, העזתים מדווחים על כ-230 הרוגים בסבב הלחימה הנוכחי. בצוק איתן היה מספר ההרוגים בעזה גדול פי עשרה, כ-2,200. צה"ל תקף בעזה אלפי מטרות והתרכז בסיכולים ממוקדים, בבתי מלאכה לרקטות ובמחסנים, מפקדות, קני שיגור. וגם - המטרו של עזה, המנהרות שחפר חמאס במשך יותר מעשר שנים.

המספרים בוודאי יתחדדו בימים הקרובים. האם המבצע היה מוצלח, והאם 11 ימים תחת אש בדרום ובמרכז יחזירו את השקט לטווח הארוך – את זה נדע רק בהמשך.

חמאס חטף מכה קשה - אבל הצליח לשדר עליונות תודעתית

חמאס חטף מכה קשה מאוד בימי המבצע, אך גם ירה לעבר ישראל את המספר הגבוה ביותר של רקטות בפרק זמן קצר. למרות כיפת ברזל, הצליחו ארגוני הטרור ברצועה לשבש את שגרת החיים של ישראל. הסיפור הוא לא במספרים ולא בפגיעה הקשה. חמאס ממשיך להפעיל יכולות פיקוד ושליטה מעוררות הערכה. הוא יצא למערכה כדי לחבר את ירושלים, הוא משדר עליונות תודעתית באופן שבו הוא מחבר את הגזרות. הוא הצליח לרתום את כל אויבי ישראל - וביום שאחרי הוא ידבר רק על זה.

סיכום מבצע "שומר החומות" על פי צה"ל: