-
צילום: תומר נויברג, עומדים ביחד

דויד גרוסמן: "הלהיטות של כל צד במלחמה 'לצרוב בתודעה' את הניצחון שלו יצרה אלפי תבוסות קטנות"

הסופר חתן פרס ישראל נאם בהפגנה למען הדו קיום בין יהודים לערבים. בהפגנה, שהתקיימה בכיכר הבימה בתל אביב ואורגנה על ידי תנועת "עומדים ביחד", השתתפו כ-3,000 בני אדם
הדס גרינברג
22 במאי 2021
21:39

אלפים הפגינו הערב (שבת) בתל אביב בקריאה לשיקום החיים המשותפים והדו קיום בין יהודים וערבים לאחר שבועות של עימותים ואלימות. הנואם המרכזי בעצרת, שאורגנה על ידי תנועת "עומדים ביחד", היה הסופר חתן פרס ישראל דויד גרוסמן. "המאבק האמיתי כיום איננו בין ערבים ליהודים, אלא בין אלה – משני הצדדים - ששואפים לחיות בשלום, בשותפות הוגנת, לבין אלה -משני הצדדים - שניזונים באופן נפשי ואידיאולוגי משנאה ומאלימות", אמר גרוסמן. 

"תרשו לי להקדיש את דבריי הערב לילדים של עוטף עזה, ולילדי עזה, ולכל הילדים שחוו על בשרם ונפשם את המלחמה האחרונה", פתח את דבריו. "הלהיטות של כל צד במלחמה 'לצרוב בתודעה' את הניצחון שלו יצרה אלפי תבוסות קטנות.  דור שלם של ילדים, בעזה ובאשקלון, יגדל ויחיה כנראה עם טראומת ההפגזות וההפצצות והסירנות".

"הלוואי שנצליח לבסס ולחזק שוב, מחדש, את הכוחות הבריאים בשתי החברות, את אלה מאיתנו שמסרבים להיות משת"פים של הייאוש. כך שגם אם יפרוץ עוד גל רצחני כזה – ואני חושש שהוא יפרוץ מדי כמה שנים - אנחנו נוכל לעמוד בפניו עמידה מפוכחת ובוגרת, כפי שנדמה שקורה כבר בימים האלה, באינסוף מפגשים ודיונים ויוזמות מופלאות.

"וכפי שאנחנו מוכיחים בעמידה שלנו כאן, היום, בנחישות שלנו, ב'צומוד' שלנו לרעיון השלום והשוויון, ולשותפות ההוגנת של שני העמים-  וב'אף על פי כן' שלנו, שהוא מקור לתקווה גדולה בימים החשוכים האלה, תקווה שבזכותה יש סיכוי שנמצא את הדרך שכמעט ואבדה לנו, הדרך המסובכת והתובענית לחיות כאן ביחד, בשוויון מלא, ובשלום, ערבים, יהודים, בני אדם", חתם את דבריו.

צילום: מרים אלסטר, פלאש90

עודה: רק ביחד נוכל לצעוד בדרך לעבר סיום הכיבוש והמצור

בהפגנה נאם יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה, שאמר: ״אני שומע פוליטיקאים וביטחוניסטים מדברים על סבב נוסף עוד כמה חודשים או שנים ולא רואים שבעה מיליון פלסטינים שחיים בין הים לנהר. יש פה שני עמים ולשניהם מגיעה הזכות להגדרה עצמית. הם אבודים - אנחנו יודעים את הדרך: דרכנו היא דרך משותפת של יהודים וערבים, שביחד ורק ביחד נוכל לצעוד בדרך לעבר סיום הכיבוש והמצור ולעבר שלום, שוויון, דמוקרטיה וצדק חברתי״.

ח"כ תמר זנדברג ממרצ אמרה: "גם עכשיו אפשר וצריך להקים ממשלה אחרת, שלא תסית ותפריד בין יהודים וערבים, אלא שתחליף את האווירה הרעילה בישראל. אני קוראת מכאן לבנט, סער וגנץ – אל תתנו שהמסר מהימים האחרונים יהיה להפנות עורף לשותפות יהודית-ערבית ולקדם גזענות וכהניזם. זה יהיה ההפסד שלנו. הניצחון יהיה ממשלה שתסמן את הדרך לחיים משותפים בישראל, של שלום ושוויון, של יהודים וערבים ביחד".