תקיפת המגדל בעזה
צילום: רויטרס

דיווח בניו יורק טיימס: בכירים בממשלת ישראל ובצה"ל מתחרטים על תקיפת מגדל התקשורת בעזה

בכיר ישראלי לעיתון האמריקני: התקיפה הייתה מוצדקת מבחינה צבאית - אבל הנזק שנעשה לישראל בזירה הבין לאומית גבר על הייתרונות • על פי הטיימס, קצינים בכירים בצה"ל המליצו שלא לתקוף את הבניין שאכלס רשתות טלוויזיה ואת סוכנות אי-פי, על אף שהכיל את מטה הסייבר של חמאס • תיעוד: פעולות חילוץ גופות ממערכת המנהרות התת-קרקעית של חמאס סמוך לגדר הרצועה
בן יניב
23 במאי 2021
15:28
עודכן ב 16:47

בכירים בממשלת ישראל ובצה"ל מתחרטים על תקיפת מגדל התקשורת בעזה. כך פורסם היום (ראשון) בניו יורק טיימס. על פי העיתון האמריקני, קצינים בכירים בצה"ל שהיו מודעים כי מגדל "אל-ג'לאא" מאכלס את משרדיהן של רשתות טלוויזיה וכן את סוכנות אי-פי, המליצו שלא לתקוף את הבניין - אף על פי שהכיל את מטה הסייבר של חמאס, כך אישרו שלושה גורמים המעורים בפרטי הדיון על התקיפה.

העיתון מדווח על חרטה שמגיעה גם מהגזרה המדינית בישראל. לאור הזעם הבין לאומי והנזק שנעשה לתדמיתה של ישראל בעקבות הפצצת הבניין, דווח כי גורמים בכירים בממשלת נתניהו מודים שמדובר היה בטעות. על פי הטיימס, בכיר אחד אמר כי על אף שהתקיפה הייתה מוצדקת מבחינה צבאית, הנזק שנעשה לישראל בזירה הבינלאומית עולה על הייתרונות שהניבה.

ביום החמישי למבצע שומר החומות ולאחר מטח כבד ששיגרו אירגוני הטרור ברצועה לכיוון גוש דן, הפיל צה"ל את בניין "אל-ג'לאא" בו שכנו משרדי המודיעין הצבאי של חמאס, אך גם משרדי כמה כלי תקשורת ובהם רשת אל ג'זירה, אי-אף-פי ואי-פי. בצה"ל הסבירו כי בבניין יושבת יחידת המחקר והפיתוח של המודיעין הצבאי של חמאס, האחראית בין השאר לכמה פעולות חבלניות שבוצעו כנגד מדינת ישראל. טרם התקיפה, צה"ל הזהיר את האזרחים ששהו בבניין ונתן להם שהות להתפנות מהמבנה.

תיעוד: חילוץ גופות מחבלים ממנהרת התקרבות סמוך לשטח ישראל

בתוך כך, ‏ברצועת עזה נמשכו גם היום בפעולות חילוץ גופות פעילי "נוכבה", מחבלי יחידת הקומנדו של חמאס שנהרגו בתקיפת מערכת המנהרות התת-קרקעית, "המטרו", של ארגון הטרור בידי חיל האוויר. בתיעוד שפורסם אחר הצוהריים נראה חילוץ גופת מחבל ממנהרת התקרבות שיצאה מהמטרו לכיוון שטח מדינת ישראל. הגדר שנראית בתיעוד היא חלק מהמכשול שבנתה ישראל, שמגיע אל מתחת לפני הקרקע.

״לא רוצה שתפגע, אנחנו בזמן לחימה. תשאר בבית״

אחר הצוהריים פרסם שב"כ הקלטה של שיחת טלפון שקיים רכז בשירות הביטחון הכללי עם פלסטיני מרצועת עזה, שהגיע בטעות לאזור אסור לשהייה סמוך לגדר הוברס בזמן מבצע ״שומר החומות״. מדובר בחקלאי שהגיע לעבד את אדמתו, והשיחה התקיימה במסגרת מאמצי כוחות הביטחון להימנע מפגיעה בבלתי מעורבים.

בשיחה נשמע רכז הביטחון אומר לחקלאי "אני יודע שאתה בסך הכול רוצה לעבוד ויש לך אדמה חקלאית במקום. חבל לי על החיים שלך, לא רוצה שתיפגע. כרגע אנו בזמן לחימה, כדאי שתישאר בבית". החקלאי נשמע עונה לרכז הביטחון: "כלומר כדאי שאשוב הביתה? אם כך אין בעיה".