יירוט
אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

כיפת ברזל יירטה מזל״ט של צה"ל במהלך מבצע "שומר החומות"

בצה"ל אישרו כי כלי הטיס מסוג "רוכב שמיים" נפגע מטיל שירתה הסוללה וכי האירוע מתוחקר
רועי שרון ואיתי בלומנטל
25 במאי 2021
13:42

במהלך סבב הלחימה האחרון ברצועת עזה יירטו לוחמי כיפת ברזל כלי טייס בלתי מאויש (כטב"ם) צה"לי טקטי מסוג "רוכב שמיים" שהופעל בגבול הרצועה וזוהה ככלי טייס עוין. כחלק מפעילות צה"ל סמוך למכשול היבשתי בימי מבצע "שומר החומות", הפעיל צה"ל עשרות כלי טייס בלתי מאוישים בגדלים שונים ולמטרות מגוונות, בהן העברת מודיעין חזותי לכוחות בשטח. הפרטים פורסמו היום (שלישי) לראשונה ב"הארץ".

בימי השיא של הלחימה, היו בצה"ל התראות ממוקדות שחמאס ינסה להחדיר מזל"טים ורחפני נפץ לעבר יישובים ישראלים או כוחות צה"ל, ואכן מספר כלי טייס של חמאס הופלו על ידי צה"ל באמצעות מערכת כיפת ברזל, מטוס קרב ואמצעים טכנולוגיים נוספים.

למרות יכולתיה של מערכת ההגנה האווירית לבצע בזמן אמת אבחנה בין כלי טייס צה"לים לכלים עוינים החליטו בסוללת כיפת ברזל ליירט בטיל טמיר את "רוכב השמיים" שזוהה ככלי טייס עוין. כחלק מתחקיר ראשוני עלה כי סוללת כיפת ברזל פעלה בהתאם לנהלים והאירוע החריג התרחש בגלל חוסר תיאום בין מפעיל הכטב"ם הפועלת במסגרת יחידה ייעודית של חיל התותחנים לבין חיל האוויר. "ברגע שמפעיל הכטב"ם לא תיאם את ההפעלה שלו, ואת המיקום ולא ענה בקשר - לא היה מנוס אלה להפיל את כלי הטייס הזה שהתקרב לשטח מדינת ישראל מעזה", אמר גורם הבקי בפרטים לכאן חדשות.

מדובר צה"ל נמסר כי "במסגרת סבב הלחימה בעזה וכחלק מהגנת שמי המדינה נפגע מזל״ט מסוג רוכב שמיים של צה״ל על ידי כיפת ברזל. האירוע מתוחקר".

כיבוי האש: השריפות בעוטף ביממות האחרונות - לא מבלוני תבערה 

בעוטף עזה היו מאתמול ארבע שריפות, אך נציבות כבאות והצלה אומרת כי הן לא נגרמו בשל בלוני תבערה. חוקר שריפות קבע כי הצתה היא הסיבה לשריפה האחרונה מבין הארבע, ביער שוקדה. גורמים בפיקוד הדרום ובאוגדת עזה מדגישים כי אין שחר לטענתם של תושבים בדרום שראו כביכול בלוני תבערה שהופרחו מרצועת עזה. הם ציינו כי מדובר בבלונים הנושאים תמונות של שהידים - הבלונים האלה הופרחו בעצרת שקיים אתמול חמאס ברצועה