שר החוץ האמירותי בן-זאיד, מנהיג חמאס בעזה סינוואר,
צילום: גטי אימג'ס

האמירויות לארה"ב: מוכנים לסייע בשיקום עזה - בתנאי שחמאס לא יתערב

באיחוד האמירויות הודיעו לאמריקנים כי הם מוכנים להצטרף למאמצי השיקום ברצועת עזה • בנוסף הבהירו באמירויות כי מבחינתם מצרים היא זו שתרכז את המאמצים
עמיחי שטיין
27 במאי 2021
07:13
עודכן ב 15:24

גורמים אמריקניים פנו בימים האחרונים לאיחוד האמירויות, כדי שזו תצטרף למאמצי השיקום ברצועת עזה. באיחוד האמירויות העבירו לאמריקנים מסר חד משמעי, לפיו המדינה מוכנה לספק תמיכה הומניטארית ישירה לעזה, אך לא תממן כל מנגנון שכזה אם חמאס יהיה מעורב בו. כך פורסם הבוקר (חמישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. בנוסף הבהירו באמירויות כי מבחינתם מצרים היא זו שתרכז את המאמצים.

בארצות הברית עושים מאמצים להקים את המנגנון, בשיתוף הרשות הפלסטינית. כחלק מהמאמצים ביקר אמש שר החוץ האמריקני אנטוני בלינקן במצרים ובירדן כדי לדון בנושא. ארצות הברית כבר הבהירה שחמאס לא יקח חלק במנגנון זה, אך אמש בנאומו אמר מנהיג ארגון הטרור ברצועת עזה יחיא סינוואר: "אנחנו אומרים לבלינקן – אל תתעסק לנו בבעיות אנחנו יודעים מה לעשות".

בתוך כך, אמש פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11, כי מצרים זימנה את ישראל, חמאס והרשות הפלסטינית לשיחות בקהיר, כהמשך להפסקת האש בין הצדדים. על פי הפרסום, מטרת השיחות היא לדון באפשרות רגיעה ארוכת טווח ובסוגיית השבויים והנעדרים בעזה. ביום שישי הגיע לישראל גנרל מצרי כדי לדון ביוזמה המצרית. ישראל הציבה שני תנאים לקיום השיחות. האחד - שהן יתקיימו בערוצים נפרדים, ולא במקביל. השני - שכל צעד בשיקום עזה יותנה בהתקדמות בסוגיית השבועיים והנעדרים. עד כה, מועד לדיונים אלה לא נקבע.