בנט ולפיד, החודש
צילום: גטי אימג'ס

בנט לח"כים בימינה: ההחלטה לסגור עם לפיד - סופית

אחרי הדיווחים על הקמת ממשלה עם לפיד: המשטרה בודקת איומים ברשתות נגד בנט • לפיד נערך להודיע לנשיא ביום שני שעלה בידו להקים ממשלה • המחלוקת בין בנט לשקד: לדעתה יש סיכוי לממשלת ימין עם סער, לדעתו אין • לפיד הבטיח לשותפיו: הסכמים שנסגרו לא ישונו - פרט לחלקים שנאמר מראש שתלויים בו • ברע"ם חוששים שבנט יקבל רגליים קרות ברגע האחרון
מיכאל שמש, יערה שפירא, איתי שיקמן וסולימאן מסוודה
29 במאי 2021
19:55
עודכן ב 23:06

יו"ר מפלגת ימינה, נפתלי בנט, שוחח עם חברי כנסת בסיעתו ואמר להם כי ההחלטה להקים ממשלה עם יאיר לפיד סופית. כך פורסם הערב (שבת) בחדשות השבת בכאן 11. עוד פורסם במהדורה כי לפיד נערך להודיע לנשיא המדינה ראובן ריבלין כבר ביום שני כי עלה בידו להקים ממשלה. 

מול בתיהם של בנט ושקד נערכו הפגנות בעד ונגד הממשלה המתהווה. בתוך כך, המשטרה הודיעה הערב כי פתחה בבדיקה בעקבות עלייה במספר האיומים ברשתות החברתיות נגד בנט, על רקע הדיווחים על הקמת ממשלת בנט-לפיד. בעקבות האיומים - תוגברה סביב יו"ר ימינה האבטחה. 

מוקדם יותר דווח כי המחלוקת בין בנט לחברת סיעתו איילת שקד טמונה בכך שלדעתה יש סיכוי להקמת ממשלת ימין עם יו"ר תקווה חדשה גדעון סער, ואילו לדעת בנט - אין. מחר תתכנס סיעת ימינה בשעה 10:00 בבוקר ברעננה. על פי הודעת המפלגה, בנט צפוי לעדכן במהלכה את חברי הסיעה בהתפתחויות בימים האחרונים.

אם בנט יחליט לחבור ללפיד, הוא צפוי למסור הצהרה וינסה לסכם על הממשלה במהירות. בסביבת בנט מוצאים בעיה בהסכמים שלפיד חתם כבר עם מפלגות אחרות. מנגד, לפיד כבר הבטיח לשותפיו כי הסכמים שנסגרו לא ישונו, פרט לחלקים שנאמר מראש שתלויים בבנט.

בתוך כך, ברע"ם מביעים חשש שבנט יקבל רגליים קרות ברגע האחרון ולא יקים ממשלה עם לפיד. לפי גורמים במפלגה, היא תקבל ראשות ועדה סטטוטורית, ככל הנראה ועדת הפנים, וכן ועדה שתעסוק בענייני החברה הערבית. עם זאת, ברע"ם מדגישים ששום דבר לא סגור.

ברקע המגעים בין יש עתיד לרע"ם, בתוך הרשימה המשותפת ישנם חילוקי דעות אם להצטרף לממשלה. גורמים במפלגה חוששים מכך שרע"ם תוביל את הנהגת החברה הערבית בממשלה. יחד עם זאת, סיכויי המשותפת להצטרף לממשלה כזו קלושים, שכן בנט וסער מתנגדים לכך.

גורמים בגוש מתנגדי נתניהו מביעים אופטימיות בנוגע לאפשרות שיצליחו להרכיב ממשלה. בצד השני, בסביבת ראש הממשלה הגבירו הילוך במאמץ למנוע הקמה של ממשלה בראשות לפיד ובנט. בציוץ בחשבון טוויטר של הליכוד נכתב כי ממשלה כזו תוכרז "ביממה הקרובה ותושבע בשבוע הבא". אתמול פורסם שסביבת נתניהו "שוקלת להציע לסער להיות ראשון ברוטציה", עוד רעיון שמעיד כנראה על הלחץ אצל ראש הממשלה. 

מלבד הדיווח על ההצעה לסער, גם בנט היה במוקד הפרסומים של גוש נתניהו. יו"ר ש"ס אריה דרעי כתב היום כי אם בנט יחתום על הסכם עם ראש הממשלה "מיד תקום קואליציה של 65 ח"כים". בהודעת הליכוד נכתב "בנט ברח לשמאל ו'ימינה' הפכה 'לשמאלה'". 

עד כה השיגה יש עתיד הסכמים עם כחול לבן, מרצ, העבודה וישראל ביתנו. כך שכעת ישנה ללפיד תמיכה של 37 חברי כנסת בסך הכול. זאת בזמן שהמגעים עם שאר מפלגות הגוש עדיין נמשכות, ביום חמישי הושגו הסכמות גם עם תקווה חדשה אך טרם גובש הסכם.