אירוע גאווה בירושלים, ארכיון
צילום: גילי יערי, פלאש 90

מדד הגאווה: תל אביב וגבעתיים בראש, בית שמש ונהריה בתחתית

האגודה למען הלהט"ב פרסמה את דירוג יחס הערים לקהילה הגאה ב-2021 לפי מדדים שונים. ירושלים אחרונה מבין הערים הגדולות. מנכ"ל האגודה רן שלהבי: המאבק שלנו לחיים בביטחון ובכבוד ולהיות מי שאנחנו בכל מקום בארץ עוד רחוק מלהסתיים ואנחנו נמשיך להביא את אור הסובלנות והגאווה לכל ישראל
איתי שיקמן
31 במאי 2021
13:30

חודש הגאווה: תל-אביב, גבעתיים, ראשון לציון ורמת גן הן הערים שקידמו במידה הרבה ביותר את צרכי קהילת הלהט"ב בשנה החולפת. כך עולה ממדד הגאווה ברשויות המקומיות של האגודה למען הלהט"ב המתפרסם היום (שני). בתחתית הרשימה נהריה, יבנה ובית שמש.

בקרב הערים הגדולות, ירושלים מדורגת במקום הנמוך ביותר. המדד בדק את יחסן של 47 ערים ורשויות מקומיות לקהילת הלהט"ב בתחומי הרווחה, החינוך והתרבות, התשתיות והנראות הציבורית וכיצד תמכו וקידמו את צרכי הקהילה במרחב העירוני בשנה החולפת.

מטרת הפרויקט הינה לקדם מרחב בטוח ללהט"ב בכל מקום בישראל. נבדק בין היתר, האם העירייה אישרה רישום זוגיות ללהט"ב והתאימה את הטפסים העירוניים עבור משפחות גאות, האם קיים מענה טיפולי עבור להט"ב והאם עירייה תמכה או סירבה לתמוך באירוע הגאווה.

על תל אביב-יפו, שניצבת בראש הרשימה, נכתב: "העירייה נמצאת במקומות הראשונים בתחומי התשתית, הרווחה והתרבות, מפעילה ומממנת את המרכז הגאה, שמוביל בתמיכתה מאות פעילויות, אירועים, פרויקטים קהילתיים, מקומות התנדבות ושירותים לכל הקשת הגאה. השירותים כוללים: מרפאה מומחית ברפואת להט"ב, קליניקה לייעוץ וטיפול מומחית להט"ב, מרכז תעסוקה לקהילה הטרנסית, מרכז למשפחות גאות ועוד. העירייה תחל השנה את פרויקט הבנייה של המרכז הגאה החדש בהשקעה של עשרות מיליוני שקלים".

עיריית ירושלים ניצבת בדירוג התחתון של הרשימה במקום ה-37 בלבד, המקום הנמוך ביותר לעיר גדולה. העירייה לא מקיימת פעילות מטעמה לציבור הגאה בעיר ואינה מנגישה שירותים בסיסיים קיימים לצרכים הקהילתיים. בנוסף, העירייה לא משתתפת כלל במימון חודש הגאווה והסובלנות בעיר למרות רצח שירה בנקי ז"ל ואינה מתקצבת את הבית הפתוח בירושלים באופן שיווני, חרף פסיקת בג"ץ בעניין", נכתב בהודעת האגודה. 

מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב רן שלהבי התייחס לממצאים שפרסמה האגודה: ״בזמן שממשלת ישראל ממשיכה את האפליה הברורה נגדנו, בשנים האחרות בישראל חלה מהפכה מקומית גאה. נתוני המדד מראים את כוחה הארצי של הקהילה הגאה והמאבק הגאה בכל הארץ. אנחנו רואים ורואות יותר ויותר ראשי עיר, חברי מועצה, פעילים ותושבים ותושבות שמצטרפים למסע שלנו לשיוויון וביטחון עבור כל אחד ואחת.

"בכל הארץ יש התעוררות של עשרות התארגנויות גאות של פעילים ופעילות מהקהילה הגאה שאנחנו מלווים ושפועלות יום יום ליצירת מרחב בטוח ללהט"ב בכל יישוב, עיר וכפר ברחבי הארץ. המאבק שלנו לחיים בביטחון ובכבוד ולהיות מי שאנחנו בכל מקום בארץ עוד רחוק מלהסתיים ואנחנו נמשיך להביא את אור הסובלנות והגאווה לכל ישראל״.