נדב ארגמן

האזהרה החריגה של ראש השב״כ ארגמן: ״השיח המסית מסוכן״

נדב ארגמן מזהיר מפני השיח האלים, בעיקר ברשת - על נבחרי הציבור לגלות אחריות, עלולה להיות פגיעה בנפש • גנץ: על מנהיגי הציבור לצאת בפומבי נגד אלימות בכלל ועל רקע פוליטי בפרט
גילי כהן ואיתי בלמונטל
05 ביוני 2021
19:51

ראש שב"כ, נדב ארגמן, קורא היום (שבת) בהודעה חריגה לחדול מהשיח האלים בחברה הישראלית. ארגמן אומר כי השיח עלול להביא לפגיעה בנפש. "בתקופה האחרונה אנו מזהים התגברות והקצנה חמורה בשיח האלים והמסית, בדגש על זה המתקיים ברשתות החברתיות. זהו שיח הכולל התבטאויות חמורות, תוך שימוש בשפה ובמונחים של שיסוי, הסתה ואף קריאות לאלימות ופגיעה פיזית", אמר ארגמן.

"אני קורא ומזהיר כי שיח זה עלול להתפרש בקרב קבוצות מסוימות או בקרב בודדים, ככזה המתיר פעילות אלימה ובלתי חוקית שעלולה חלילה להגיע אף לכדי פגיעה בנפש. חובתנו לצאת בקריאה ברורה ונחרצת להפסקה לאלתר של השיח המסית והאלים. יחד עם גורמי האכיפה האחרים, גם על נבחרי ציבור מכל קצוות הקשת הפוליטית, מובילי דעה, אנשי דת, מחנכים ואזרחי ישראל כולם - מוטלת אחריות כבדה בימים אלה", אמר ראש השב"כ ארגמן.

שר הביטחון, בני גנץ, אמר בעקבות הודעת ראש השב"כ: "כפי שאמרתי בשבוע שעבר - למנהיגי הציבור יש אחריות מיוחדת ונראה בימים האחרונים שלא למדנו את הלקחים הנדרשים מאירועי העבר. מי שמנסה לשלול לגיטימיות של מהלכים דמוקרטיים בסיסיים ומצית את אש ההסתה, נושא גם באחריות ואני קורא לכל אחת ואחד, להימנע מכל גילוי אלימות. זו העת, שכלל מנהיגי הציבור יצאו בפומבי ובאופן נחרץ ואקטיבי נגד אלימות בכלל ועל רקע פוליטי בפרט".

יו"ר סיעת מרצ, ח"כ תמר זנדברג, אמרה בתגובה לדברי ראש השב"כ כי מדובר ב קריאת השכמה מהדהדת לנתניהו ולחסידיו - לעצור מייד את "מכונת השנאה שאחראית עד כה לאיומים ולאנשי ציבור מאובטחים, אבל יכולה גם להגיע לאלימות של ממש ואף לרצח". זנדברג ציינה כי חילופי שלטון הם דבר טבעי בדמוקרטיה, "העובדה שתקופת הדמדומים הזו רוויה בכל כך הרבה שנאה ואלימות מעידה על מורשת רעילה שמשאירות שנות שלטונו של נתניהו ויש להחליף באופן מיידי".

שר האוצר ישראל כ"ץ צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "אני מצטרף לקריאתו של ראש השב״כ נדב ארגמן שמזהיר מפני 'השיח המסית שעלול להגיע לכדי פגיעה בנפש'. ניתן לקיים ויכוח נוקב מבלי לחצות קוים מסוכנים. על כולנו מוטלת האחריות לנהוג בדרך זו".