-

מות קצין המודיעין בכלא: משפחתו נדרשה לחתום על מסמכי סודיות

מחר צפוי דיון בבקשת הפרקליטות הצבאית להרחיב את הפרטים המותרים בפרסום בפרשה • התקדמות משמעותית בחקירת נסיבות מותו של הקצין • לצד החקירה, בצבא בוחנים את התנהלות הסוהרים בכלא
איתי בלומנטל
06 ביוני 2021
10:33
עודכן ב 23:31

מות קצין המודיעין בכלא: משפחתו של קצין האמ"ן נדרשה לחתום על מסמכי סודיות מול צה"ל, שאוסרים עליהם לספר שבנם נעצר ולדבר על הנסיבות שהובילו לאירוע - כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב. רבים מבני המשפחה של הקצין נחשפו למעצרו רק חודשים ארוכים לאחר מכן. מחר בבוקר יתקיים דיון בבית הדין הצבאי בבקשת הפרקליטות הצבאית להרחיב את הפרטים המותרים בפרסום בפרשה. 

בצה"ל משנים גישה ודוחפים לשקיפות מלאה בפרשה, מלבד פרטים שאינם עוברים צנזורה ושקשורים לליבת האירועים. אחד משכני המשפחה סיפר לכאן חדשות שהקצין פתאום "נעלם" ושהם הופתעו מאוד לגלות בחודש שעבר מודעת אבל שבישרה על מותו "בטרם עת". 

בב בבד, חלה התקדמות משמעותית בחקירת נסיבות מותו של הקצין, אך לא ניתן להרחיב בנושא בשל צו איסור הפרסום שמוטל. יחד עם חקירת היחידה לחקירות פנים בצה"ל, בצבא בוחנים את התנהלות הסוהרים בכלא, והאם פעלו בהתאם לנהלים במטרה למנוע הישנות של מקרים בהם עצור מוצא את מותו תוך כדי מעצר בכלא הצבאי.

משפחת הקצין ביקשה לעיין בפרטי האישום

משפחתו של הקצין הגישה היום באמצעות עורך דינם בני קוזניץ בקשה לעיין בפרטי האישום וחומרי החקירה של בנם. זאת לפני הדיון שצפוי להתקיים ביום שלישי ובו גם אמורים לאשר פרטים חדשים לפרסום. בבקשה ההורים טוענים שאינם יודעים במה בנם הואשם, ונכתב: "צו איסור הפרסום הגורף שהוצא, הותירם בערפל חודשים ארוכים עד מותו".

חבר הכנסת משה ארבל, שנמצא בקשר עם משפחתו של החייל, התייחס היום לנושא. בריאיון לתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב אמר ארבל שחומרת העבירה הנחשדת עדיין אפשרה לצה"ל לבקש הליך גישור, כך שלא מדובר בעבירה ברף החמור ביותר. "בעבירות מסוג ריגול לא יוצאים לגישור", הסביר ארבל. 

האזינו לריאיון עם משה ארבל

"אנחנו כחברה חפצת חיים, לא יכולים לאפשר שאנשים יעלמו. מדובר באדם, חייל צה"ל, שגם אם שגה וטעה לא צריך למצוא את מותו בכלא", הוסיף ארבל. "אין אפשרות שזהותו תהיה מחוקה. מדובר בכשל מתמשך שצריך לפתור אותו". 

החשדות נגד הקצין הוסתרו גם מחבריו ליחידה. כך פורסם ביום שישי בתוכנית "השבוע" בכאן 11. אדם ששירת עמו סיפר לכאן חדשות: המפקדים ביחידה אמרו שהקצין עזב וכדאי שישכחו ממנו. חקירת נסיבות מותו עדיין בעיצומה. כמו כן הותר לפרסום כי קצין המודיעין "לא הואשם בריגול או בעבירה של בגידה, ולא היה במגע עם סוכן זר או הופעל על ידו".