לינץ' בכפר קרע
צילום: דודי דולב

כתבי אישום על תקיפת יהודים בזמן "שומר החומות"

שני תושבי כפר קרע נאשמים בשני מעשי לינץ' ביהודים • 3 תושבי הצפון נאשמים בירי לעבר יהודי • 4 תושבי מזרח ירושלים מואשמים בתקיפת נהג יהודי – אך לא יוחס להם מניע לאומני
חן ביאר, אורלי אלקלעי וורד פלמן
10 ביוני 2021
13:47

לבית המשפט המחוזי בחיפה הוגשו שני כתבי אישום נגד שני תושבי כפר קרע בגין מעורבות בניסיונות לבצע לינץ' ביהודים בתקופת מבצע "שומר החומות". מוחמד חמארשה, בן 31, מואשם שהיה מעורב בתקיפת נהג בן 35 שעבר בצומת, סמוך לכפר קרע. התוקפים חסמו את דרכו של כלי הרכב, יידו לעברו אבנים והלמו בו במקלות ובמכות אגרוף.

בשיר אבו ראשד, בן 21, מואשם שהשתתף עם אחרים ביידוי אבנים לעבר כלי רכב שבו נסעו בני משפחה יהודים שנכנסו לתחנת דלק בכפר קרע - אישה בת 41 ושני הוריה בני 61 ו-69. התוקפים חסמו את נתיב הנסיעה של כלי הרכב והלמו בו באגרופים ובמקלות עד שניפצו את שמשותיו. היו תוקפים שניסו לפתוח את דלתות כלי הרכב, אחד מהם משך בשערות ראשה של הנהגת וניסה להוציא אותה דרך החלון. שוטרים שהגיעו למקום ביצעו ירי באוויר ורכב המשפחה הצליח להימלט אל מחוץ ליישוב. 

כמו כן, שב"כ התיר לפרסום כי הוגשו כתבי אישום נגד כמיל זיתאוי, הרון ג׳בארין, מחמוד קבלאן מזלפה. הם נאשמים שביצעו פיגוע ירי לעבר אזרח ישראלי בכניסה לכפר זלפה שבוואדי ערה. לא היו נפגעים באירוע. בחקירתם עלה שהשלושה תכננו וביצעו את פיגוע הירי בעודם נוסעים במכונית ללא לוחית רישוי וכן לקחו חלק בהתפרעויות אלימות נוספות בכמה מוקדים בחודש מאי. 

לבית משפט השלום בירושלים הוגשו כתבי אישום נגד ארבעה ערבים שתקפו נהג יהודי בדרך בר לב בירושלים לפני כמה שבועות. הם נאשמים בתקיפה ובפגיעה במזיד בכלי רכב. עם זאת, לא יוחס להם מניע לאומני. בית המשפט הורה על שחרורם בתנאים מגבילים, אך לאחר ערעור הוחלט להשאירם במעצר עד להחלטה אחרת. 

לפי כתב האישום, הארבעה, בשנות ה-20 לחייהם, הבחינו בנהג והחלו לתקוף את מכוניתו עם אלות וגרמו לו נזק. בדיון בבקשה לשחרורם ציין בית המשפט המחוזי כי "המעשה המיוחס למשיבים חמור ואלים" כמו כן, הוסיף וציין "כי מדובר במעשה שבוצע בצוותא על ידי חבורה שהצטיידה מבעוד מועד באלות".