מצבתו של הקצין
צילום: כאן חדשות

"נלקח בטרם עת": המצבה של קצין אמ"ן שמת - בלי אזכור לצה"ל

בני משפחתו דורשים מבית הדין הצבאי לערעורים שלא לפרסם את שמו, הדיון צפוי להתקיים מחר
איתי בלומנטל
13 ביוני 2021
19:46

פרשת מות קצין המודיעין בכלא: בני משפחתו של הקצין פנו לבית הדין הצבאי לערעורים ודרשו כי שם בנם לא יפורסם, הדיון צפוי להתקיים מחר. כמה ימים לפני תום ה-30 ממועד קבורתו, הוצבה מצבה על הקבר בבית העלמין ועליה נכתב בין השאר: "נלקח בטרם עת". על המצבה אין אזכור לשירותו בצה"ל, משום ששוחרר מהשירות בזמן מעצרו וכאשר מת נחשב כאזרח. למרות זאת, בכוונת משפחתו לדרוש ממשרד הביטחון להכיר בו כחלל צה"ל.


מצבת קברו של הקצין

שלשום נחשף ב"השבוע" בכאן 11 כי הקצין פעל כדי להרשים את מפקדיו ביחידה הטכנולוגית במכוון, בצורה אקטיבית ובניגוד לנהלים. זאת במטרה לקבל את המשימות האיכותיות ביותר ביחידה. בשלב זה, עדיין לא ניתן לומר כיצד ביצע את מעשיו, אך ידוע שהוא ניסה להסתירם. 

בצה"ל אומרים שהמעשים שביצע הקצין גרמו לנזק ביטחוני גדול, אך גורמים באגף המודיעין הצליחו למנוע נזק גדול הרבה יותר. עוד פורסם בכאן חדשות לראשונה שוועדה בראשות קצין בדרגת תא״ל במילואים מאמ״ן מונתה, עוד לפני האירוע הטרגי שבו נמצא הקצין מת בתאו, לבדוק את נהלי הגיוס של מועמדים לשירות במודיעין, ואת תהליכי המיון והבקרה. הוועדה הזאת גם תבדוק את תהליכי הגיוס של הקצין, ואת הנסיבות של האירוע החמור.

הוריו של הקצין מכתב פנו לרמטכ"ל אביב כוכבי, ודרשו לחקור ביסודיות את נסיבות מותו: "לא נשקוט ולא ננוח עד שתתברר האמת המלאה, עד שנקבל את תמונת המצב המלאה, קשה ככל שתהיה. ביום אחד באמצע החיים קברנו את בן שלנו, לא ניתן לקבור גם את האמת".