ח"כ פינטו
יונתן זינדל פלאש 90

חברת הכנסת החירשת הראשונה בישראל, שירלי פינטו, הצהירה אמונים

מהומה בוועדה המסדרת: חמישה ח"כים הוצאו מהדיון • השר עמר בר-לב מינה למנכ"ל משרדו את תומר לוטן, ששימש ראש מטה "מגן לישראל" למאבק בקורונה. בעבר שימש לוטן כמנכ"ל המרכז להעצמת האזרח,והקים ארגון לחיזוק מעמד משרתי הציבור
משה שטיינמץ ויערה שפירא
16 ביוני 2021
08:52
עודכן ב 11:48

מליאת הכנסת נפתחה היום (רביעי) בהצהרות אמונים של 11 חברי הכנסת שהצטרפו אליה במסגרת החוק הנורווגי: שירלי פינטו קדוש מימינה - חברת הכנסת החירשת הראשונה בישראל, מאיר יצחק הלוי וצבי האוזר מתקווה חדשה, טטיאנה מזרסקי ויסמין סקס פרידמן מיש עתיד, פרופסור יוסי שיין, לימור מגן תלם ואלינה ברדץ' יאלוב מישראל ביתנו, מופיד מרעי ורות וסרמן לנדה ואלון טל מכחול לבן. מיכל רוזין וגבי לסקי יושבעו בהמשך.

הוחלט כי ח"כ פינטו תיעזר במהלך דיוני המליאה במתורגמנית שתתרגם בעבורה את הנאמר לשפת סימנים ותדבר בקולה באמצעות מיקרופון "מדונה" שיחובר למערכת ההגברה המרכזית של המליאה. אחרי השבעתה צייץ יו"ר ימינה נפתלי בנט: "אחד הרגעים המרגשים עבורי. עבור כולנו. שירלי היקרה, אני כל כך גאה בך".

מהומה בוועדה המסדרת

דיון סוער התרחש הבוקר בוועדה המסדרת בכנסת, במהלכו הוצאו חמישה חברי כנסת מהאופוזיציה. יושבת ראש הוועדה, עידית סילמן מימינה, סירבה להיענות לבקשתם של חברי כנסת מיהדות התורה להעלות הצעה לסדר והם זעמו על כך ואמרו כי מדובר בביטול נוהג המקובל בכנסת שנים רבות.

לאחר מכן ח"כ בועז טופורובסקי, שהחליף את סילמן, הוציא מהאולם את חברי הכנסת יעקב אשר, יצחק פינדרוס, קטי שטרית, גלית דיסטל-אטבריאן ואורית סטרוק, שהפריעו בדיון. חברי הווועדה התכנסו לדיון על מועד הצהרת האמונים של הנשיא הנכנס יצחק הרצוג.

ראש מטה המאבק בקורונה מונה למנכ"ל המשרד לביטחון הפנים

השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב, הודיע הבוקר כי החליט למנות את תומר לוטן לתפקיד מנכ"ל המשרד לביטחון הפנים. לוטן מוכר לציבור הישראלי בשל פעילותו בשנה האחרונה כראש מטה "מגן ישראל", שריכז את המאבק במגפת הקורונה.

לוטן שימש בעבר כמנכ"ל המרכז להעצמת האזרח, עמותה הפועלת לשיפור השירות לאזרחי המדינה ולחיזוק השירות הציבורי. לוטן גם היה ממקימי ארגון מע"ש, עמותה הפועלת לחיזוק ולהתחדשות השירות הציבורי בישראל.

השר עמר בר-לב אמר הבוקר: ״בחרתי בתומר לוטן לתפקיד המנכ"ל מכיוון שהוא אדם בעל יכולות מוכחות בניהול אירועים ברמה הגבוהה ביותר ומשרת ציבור מסור. אני שמח ומודה לו שהסכים להצטרף ולהתמודד עם האתגרים הרבים הצפויים לנו״.

המנכ"ל הנכנס לוטן אמר: "אחרי שנה מורכבת, מלאת אתגרים וסיפוק במאבק במגיפת הקורונה ב'מגן ישראל', אני שמח על ההזדמנות להמשיך לשרת את הציבור במשרד לביטחון פנים. אני מודה לשר ברלב על הבעת האמון ומתחייב להביא את כל כישוריי ויכולותיי למען המשימה״.

ידלין: "אם יקראו לי לדגל - מעריך שאגיע"

בתוך כך, ראש אמ"ן לשעבר עמוס ידלין, המועמד לתפקיד ראש המל"ל, אמר בריאיון לכאן רשת ב כי: "בנט מאוד עסוק, הוא לא צלצל אליי עם הצעה". עם זאת, הוא הוסיף: "אם יקראו לי לדגל, מעריך שתחת הסכמות על הסמכויות אני אגיע". לדבריו, "אני לא מתבייש מאיפה שבאתי. באתי מבית של מפא"י, אבא שלי היה שר החינוך בממשלה של רבין. אני מאוד ניצי בדעותיי. אני בעד שתי מדינות. לא רואה ציונות במדינה אחת עם מיליוני פלסטינים בלי זכויות - אז אם זאת שמאלנות, אני שמאלן. אבל אני חושב שאני איש מרכזי עם תפיסה ביטחונית ריאליסטית ניצית, ועם גישה מדינית מתונה ובעיקר מפוכחת".

שר התפוצות הנכנס: "עתיד העם היהודי נמצא בסכנה"

שר התפוצות הנכנס, נחמן שי מהעבודה, אמר בריאיון לתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב כי "עתידו של העם היהודי נמצא בסכנה - אנחנו מועלים באמון שהיהודים בתפוצות נותנים בנו, לא מכבדים אותם כפי שהם מכבדים אותנו ולא לוקחים אותם בחשבון בהחלטות ובמעשים שלנו, למרות שהם חלק מאיתנו". לכן, לדבריו, "נכון שלמדינת העם היהודי יהיה משרד קטן ושקולם של היהודים בתפוצות יישמע. קו החיים של מדינת ישראל עובר דרך המדינות היהודיות בעולם".

השר שי תקף את מדיניות נתניהו ואמר כי "ראש ממשלת ישראל העביר את תמיכתו למפלגה הרפובליקנית ובכך יצר במפלגת הדמוקרטית התנגדות וכעס כלפי ישראל". הוא המשיך ואמר: "זה התחיל אצל אובמה ועבר לטראמפ. ההישגים היו קצרי טווח, כי הפוליטיקה עובדת בשיטה של חילופים. תודה לאל שביידן והאריס אוהדי ישראל. המטרה המיידית של במשרד היא אתגר הדור הצעיר. יש שם גם עמדות פרו-פלסטיניות, אבל בעיקר התרחקות מישראל ומהערכים המשותפים, כי ישראל לא מכבדת את הערכים של הדמורקטיה".

דני דיין לממשלה החדשה: "לבחון מחדש את האסטרטגיה הישראלית"

דני דיין, לשעבר הקונסול הכללי של ישראל בניו יורק, התייחס בתוכינת למינויו של שגרירי ארצות הברית לישראל החדש, טום ניידס. "שגירים הם לא כל כך חשובים", אמר דיין. "הם מייצגים מדיניות, לא קובעים אותה. יש יוצאים מן הכלל, כמו פרידמן ודרמר. אני מעריך שניידס יהיה מהסוג הרגיל".

על הממשלה החדשה אמר דיין, חבר מפלגתו: "ביותר מדי נושאים התקבעו אקסיומות. גם בנושא האיראני וגם בנושא האמריקני והביטחוני מול חמאס. הדבר הראשון שהייתי מציע לבנט ולשרים הוא לבחון את השרים האלה במהירות, בלי דעות קדומות. בכל הנושאים האלה יש מקום לבחון מחדש את האסטרטגיה הישראלית ולהגיע למסקנות חדשות, גם אם יהיו זהות לאלה של ממשל נתניהו".

לדבריו, "האסטרטגיה לא לדבר עם הממשל על מה יקרה אם ארה"ב תחזור להסכם הגרעין ראויה להיבחן מחדש. טוב תעשה ממשלת בנט-לפיד אם תקיים דיון רציני, ללא דעות קדומות, גם על מה אנחנו יכולים להשיג בחבל עזה ומה לא. בנושא הזה אני הרבה פחות אופטימי. היכולת לתקן את טעות ההתנתקות הרעה - קטנה".