רועי קייס
צילום: אי-פי

נרקוס, הגרסה הלבנונית: איך חיזבאללה הפך לאימפריית סמים?

ארגון טרור קיצוני שמכניס מיליונים מעסקאות סמים - ומדינה במשבר שהפכה למעבדה ענקית: מה עומד מאחורי הרומן הלוהט של חיזבאללה עם חומרים אסורים?
רועי קייס
17 ביוני 2021
16:08

שמעתם פעם על קפטגון? מדובר בסם ממריץ ממשפחת האמפטמינים שהוא פופולרי בכל המזרח התיכון, בעיקר אצל בליינים – וטרוריסטים. אחד הכינויים של ה"קפטגון" הוא "סם הג'יהאד", בגלל החיבה של דעא"ש וחיזבאללה לכדורים הממריצים שעוזרים לפעילי הטרור להוציא לפועל משימות מזעזעות וברוטאליות. 

כך למשל, לאחר הטבח של דאעש בפריז בתיאטרון הבטקלאן, נמצאו בחדר המלון של הטרוריסטים כדורי קפטגון. בסעודיה מצאו לפני שבועיים כמות אדירה של כדורים כאלה במשלוח פירות. בתוך משלוח רימונים מלבנון הסתתרו 5 מיליון כדורים של קפטגון. זה הרתיח את הסעודים והם הודיעו שלא מכניסים יותר סחורה מארץ הארזים.

זו לא הפעם הראשונה שדבר כזה קורה - וכל האצבעות המאשימות מופנות לעבר חיזבאללה. הנה משהו שעשוי להפתיע אתכם: הארגון השיעי מנהל רומן לוהט עם חומרים אסורים מאז שנות ה-90, אז נשלחו פעילים של הארגון, בהוראת רב-המרצחים עימאד מורנייה, להשתלב בקרטלי הסמים של דרום ומרכז אמריקה. המטרה הייתה לייצר אפיק הכנסה חלופי שיקטין את התלות בפטרון האיראני.  בשנים שחלפו, פעילי חיזבאללה באמריקה הלטינית פיתחו רשתות הפצה של קוקאין: לארצות הברית דרך מקסיקו ולאירופה דרך אפריקה.

חיזבאללה מנהל רומן עם חומרים אסורים מאז שנות ה-90, אז נשלחו פעילים להשתלב בקרטלי סמים כדי להקטין את התלות בפטרון האיראני

אבל זה לא נגמר שם, הלבנונים יודעים גם לייצר סמים בעצמם. הכול מתחיל ב-"בקאע" או כמו שאנחנו קוראים לה "בקעת הלבנון", אזור במזרח המדינה עם דומיננטיות שיעית ואחד ממרכזי ייצור הסמים הגדולים בעולם. פעם גידלו שם מריחואנה, אבל מאז שחיזבאללה השתלט על האזור התחילו לייצר שם כמויות גדולות של הרואין.

התקציב השנתי של חיזבאללה עומד על בערך מיליארד דולר. רוב הכסף מגיע מאיראן. לפי הערכות של ה-DEA, עסקאות הסמים של הארגון מניבות לו בין 300-400 מיליון דולר בשנה. הקטע הכי הזוי הוא, שלצד היותו של חיזבאללה ארגון טרור, הוא גם ארגון מוסלמי רדיקלי וסמים באסלאם זה קו אדום. אבל נסראללה מצא לזה פתרון עם פסקי הלכה שאומרים שמכירת סמים לחברות עוינות היא חובה מוסרית שהולמת את רעיון ההתנגדות.

זה הסיפור העצוב של לבנון: היעדר המשילות והכניעה המוחלטת לאינטרסים של חיזבאללה - שהופך אותה לקולומביה של המזרח התיכון

היקף הסחר בסמים של נסראללה כל כך גדול, עד שמשרד החוץ האמריקני הכניס את חיזבאללה לרשימת חמשת ארגוני הפשע החזקים בעולם. עם הכיסים של איראן מאחוריו, סחר הסמים העולמי של נסראללה הוא בעיקר רשת ביטחון ליום סגריר. עכשיו, על רקע הסנקציות האמריקניות על האייתולות והמשבר הכלכלי החמור בלבנון, ההחלטה לסחור בסמים נראית כמו סוס מנצח.

אז לאן כל זה הולך? הלבנונים מנסים לתקן את הפדיחה עם הסעודים ועושים קולות של אבו-עלי. אבל זה הסיפור העצוב של לבנון: זה לא רק היעדר המשילות בחלקים גדולים של המדינה, זו הכניעה המוחלטת לאינטרסים של חיזבאללה שהופך אותה לקולומביה של המזרח התיכון. בקולומביה לקח עשרים שנה להשתחרר מהסיוט של אסקובר והקרטלים. את לבנון אף אחד לא ישחרר בקרוב מהבוס השיעי ששמו חסן נסראללה.