הרמטכ"ל כוכבי
צילום: פלאש 90

הרמטכ"ל כוכבי יצא הלילה לביקור בארה"ב

בניגוד לביקור שנידחה, הפעם ראש הממשלה ושר הביטחון אישרו לכוכבי לעסוק בפגישותיו הסכם הגרעין • את מקומו של הרמטכ"ל ימלא בהיעדרו סגנו, האלוף אייל זמיר
כרמלה מנשה
20 ביוני 2021
07:09

לאחר הערכת מצב ולאור חשיבות הנסיעה, החליט הרמטכ"ל אביב כוכבי לצאת לביקורו בארצות הברית כמתוכנן. רא"ל כוכבי המריא הלילה (ראשון) לביקור עבודה בן שישה ימים. בניגוד לביקור שנידחה, הפעם הוא צפוי לדון בין היתר בסוגיית הגרעין האיראני, בימים בהן נפתח חלון הזדמנויות, כחודש וחצי לפני כניסתו לתפקיד של הנשיא האיראני החדש.

לדברי גורמי ביטחון, מדובר בביקור בעל משמעות אסטרטגית ומדינית, משום שהוא הראשון לאחר הקמת הממשלה החדשה בישראל והממשל החדש בארה"ב. הביקור תוכנן להיערך בחודש אפריל, אך נידחה בשל ההסלמה הביטחונית ומבצע שומר החומות.

הרמטכ"ל נפגש בשבוע שעבר עם ראש הממשלה נפתלי בנט ועם שר הביטחון בני גנץ, שאישרו לו לעסוק ולנסות להשפיע על הסכם הגרעין. רא"ל כוכבי ידון עם האמריקנים גם בכל הסוגיות המשמעותיות האחרות, בהן עסקת החימושים וההצטיידות בכיפת ברזל, שעל קידומה הודיע שר ההגנה האמריקני בקונגרס. הוא יקיים פגישות עבודה עם בכירים במשרד ההגנה ובצבא האמריקני וידון עימם באתגרים הביטחוניים המשותפים שעל הפרק, בהם איום הגרעין, מאמצי ההתבססות של איראן במזרח התיכון, מאמצי ההתעצמות של החיזבאללה, השלכות איום הטילים המדוייקים ובניית כוח משותף. בנוסף, הרמכט"ל יציג את הלקחים ממבצע שומר החומות.

לביקור יצטרפו ראש אגף אסטרטגיה ומעגל שלישי, האלוף טל קלמן, וראש חטיבת המחקר, תא"ל עמית סער. הם יקיימו פגישות נוספות עם בכירים במערכת הביטחון האמריקנית. את מקומו של הרמטכ"ל ימלא בהיעדרו סגנו, האלוף אייל זמיר.

אחרי הרמטכ"ל צפויים לנסוע לארצות הברית בכירים נוספים, בראשם ראש הממשלה נפתלי בנט. בשבוע הבא יטוס לארצות הברית נשיא המדינה היוצא ראובן ריבלין, שם יערוך ביקור פרידה, בהזמנת הנשיא ג'ו ביידן. שני הנשיאים ייפגשו ביום שני, 28 ביוני. ריבלין יקיים בביקורו סדרת פגישות במטה האו"ם, יוועד עם נציגי הקהילות היהודיות בארצות הברית ויקיים פגישות פרידה נוספות בוושינגטון.