הרוגי אסון מירון
צילום: דוד כהן, פלאש 90

הממשלה אישרה: תוקם ועדת חקירה ממלכתית לאסון במירון

בנט: "הוועדה לא תוכל להשיב לחיים את אלו שאינם, אבל הממשלה כן יכולה לעשות הכול כדי למנוע אובדן מיותר בעתיד" • הממשלה אישרה: כהונתו של הרמטכ"ל כוכבי תוארך בשנה
מיכאל שמש, גילי כהן ועמיחי שטיין
20 ביוני 2021
12:19
עודכן ב 13:25

הממשלה אישרה הבוקר (ראשון) בישיבתה הראשונה את הקמתה של ועדת חקירה ממלכתית לאסון במירון, שבו נהרגו 45 בני אדם ונפצעו יותר מ-100. ראש הממשלה, נפתלי בנט, אמר בפתח ישיבת הממשלה: "על כתפינו מוטלת האחריות להפיק את הלקחים ולמנוע את האסון הבא. הוועדה לא תוכל להשיב לחיים את אלו שאינם, אבל הממשלה יכולה לעשות הכול כדי למנוע אובדן מיותר בעתיד. ועדת חקירה קום תקום". בנט ציין שהממשלה תעשה הכול כדי שמסורת החגיגות בל"ג בעומר, ובכל ימות השנה, תמשיך.

את ההצעה להקמת ועדת חקירה הגיש שר הביטחון בני גנץ. הוועדה תחקור את השתלשלות האירוע ותקבע ממצאים ומסקנות. היא צפויה להתייחס גם למעגלי קבלת ההחלטות שהובילו לאישור האירוע וקביעת המתווה שאושר ותנאיו, למכלול השאלות המקצועיות והמשפטיות הנוגעות לבטיחות באירועים המוניים, ובהם אירועי פולחן דתיים והמקומות המשמשים את הציבור לעריכתם. להנהלת בתי המשפט יוקצו שישה מיליון שקלים וחמישה תקנים זמניים שישמשו להוצאות הוועדה.

לבקשת שר המשפטים, גדעון סער, נוסח ההחלטה על הקמת הוועדה תוקן כך שזו תוכל להמליץ גם על שינויים מבניים באתר עצמו ובתשתיות סביבו, וכן הוסיף להחלטה את האפשרות לדו"ח ביניים בעניין הזה. השרה מירב כהן ביקשה בישיבת הממשלה לשקול שילוב אב בית דין בוועדת החקירה: "המשפחות רובן חרדיות ויש פחד מוועדת חקירה שנובע מהרצון לשמור על צביון המקום. נציגי המשפחות פנו אליי וביקשו שתהיה בוועדה הזו נציגות של המשפחות או לחילופין דמות רוחנית שתשמור על הצביון של המקום. הם חשבו למשל על אב בית הדין. זו בקשה שיש לבחון".

בלעדי: הפרוטוקולים של אישור ההילולה במירון נחשפים

שר הביטחון גנץ אמר בדיון כי "זה דבר שהתחייבנו לעשות, טוב שאנחנו עומדים בזה". שר האוצר אביגדור ליברמן הוסיף: "האסון במירון קרה ב-30 באפריל, באיטליה קרה אסון הרכבל ב-23 במאי – ויום למחרת כבר החלו החקירות. אנשים חייבים להתייצב בוועדת החקירה, זו לא בחירה. זה חשוב מאוד לציבור החרדי". סער הביע את תמיכתו גם כן: "צריך לחדד את הלקחים והשינויים".  

גנץ אמר לאחר אישור הקמת הוועדה כי מדובר בחוב מוסרי לציבור הישראלי, ולמשפחות הרוגי האסון. "עלינו לוודא שלעולם לא יתרחש אירוע כזה. מדובר על ועדה שתפקידה קודם כל להציל חיים". ליברמן הוסיף שנפתח דף חדש: "לא עוד התנהלות של כסת״ח על חשבון אזרחי המדינה. זו העת להסיק מסקנות, לקחת אחריות ולמנוע את האסון הבא, כך פועלת ממשלה שבאה לחזק את אמון הציבור".

בפורום משפחות הרוגי מירון בירכו על החלטת הממשלה: "מדובר בהחלטה שתאפשר לנו להתחיל להתרכז סוף סוף בהנצחת זכר ההרוגים במקום להתעסק במחדלים עצמם. אומנם היא לא תחזיר לנו את היקרים לנו מכול, אבל לפחות יהיה ביכולתנו לוודא מניעה של אסון נוסף. ההחלטה הייתה אמורה להתקבל כבר בשבוע שלאחר האסון ועצוב שהיינו צריכים להילחם על כך בעצמנו. כולנו תקווה שיופקו הלקחים וכבר בזמן הקרוב יחלו בתיקון הליקויים לקראת חגיגות ל"ג בעומר תשפ"ב". נציגי המשפחות הביעו תקווה כי בראשות הוועדה יעמוד אדם שיהיה קשוב לצורכי הציבור החרדי וידאג לוודא מניעה של אסון נוסף, תוך שהוא פועל ברגישות ובנחישות.

כהונת הרמטכ"ל כוכבי הוארכה בשנה 

בתוך כך, הארכת כהונתו של הרמטכ"ל אביב כוכבי בשנה אושרה בממשלה. הרמטכ"ל יכהן בתפקיד עד ל-16 בינואר 2023. בנט מסר כי "עם ישראל יכול לישון בשקט לאור העובדה שהרמטכ"ל כוכבי ימשיך להוביל את צה"ל למול האתגרים המבצעיים בפניהם ניצבת מדינת ישראל". 

 הרמטכ"ל כוכבי (צילום: פלאש 90)

שר הביטחון נימק את הצורך באישור הארכת הכהונה בדיון, ואמר: "יש חשיבות ליציבות. בפעם הבאה שווה למנות רמטכ"ל לארבע שנים, אני הייתי ממליץ גם לחמש שנים – כמו שממנים ראש שב"כ". ליברמן תמך ביוזמה והוסיף: "כוכבי יותר מראוי לכהן שנה נוספת, אבל אין שום נוהל איך ממנים רמטכ"ל, וכדאי שיהיה נוהל קבוע כזה".

בהמשך הדיון בנט פנה לליברמן ואמר: "אני רוצה להודות לשר האוצר שבזמנו מינה את כוכבי בתנאים לא קלים". שר האוצר השיב: "זה אנדרסטייטמנט לומר 'לא קלים'". 

קודם לכן אישרה הממשלה שורה של מינויים במשרד החוץ. בסוף חודש מאי החליט גנץ על הארכת כהונתו של כוכבי ואמר אז שהיא קריטית לביטחון ישראל. כוכבי עצמו נמצא כעת בביקור רשמי בארצות הברית, שבו הוא צפוי לדון עם בכירים בין השאר על הסכם הגרעין עם איראן.