צילום: דוברות המשטרה

הרפורמה של המפכ"ל: שימוש באלה – על דעת השוטר

בעקבות המהומות בזמן "שומר החומות" הוחלט על שינויים בשימוש בכלים לפיזור הפגנות • עד כה השימוש באלות היה נתון לאישור מפקד מחוז • אמצעים שבהם השתמשו עד עכשיו ביו"ש יותרו לשימוש בכל הארץ • המהומות בדיר אל אסד: המשטרה לא תבצע תחקיר עד לסיום חקירת מח"ש
משה שטיינמץ
20 ביוני 2021
21:25

בעקבות ההפגנות האלימות והפרות הסדר בערים מעורבות, החליט המפכ"ל יעקב שבתאי לעדכן את שורת האמצעים לפיזור הפגנות. בין השאר הוחלט כי שימוש באלות, שעד עתה נעשה באישור מפקד מחוז, יהיה מעתה לשיקול דעת השוטר. 


בנוסף לכך, הוחלט להפעיל בכל הארץ אמצעים לפיזור הפגנות שהיו בשימוש רק ביהודה ושומרון. מדובר על ירי ברובה רוגר, רחפנים המטילים גז מדמיע ואמצעים נוספים. כבר במצעד הדגלים שנערך בשבוע שעבר השוטרים נערכו עם רובי רוגר ורחפנים. 

בתוך כך, המפכ"ל שבתאי העביר לשר לביטחון הפנים עמר בר-לב מסמך מסקנות על האירועים האלימים בדיר אל אסד. לפי המסמך, למוקד המשטרה הגיעו דיווחים על קולות ירי נוספים, בדיעבד התברר לשוטרים שהגיעו לשטח שמדובר בחתונה. הכוח חש סכנת חיים וביצע ירי באוויר. כמו כן, הוא הוסיף שמהשטרה אינה יכולה לקיים תחקיר בגלל חקירת מח"ש. 

תחקיר דיר אל אסד: הכוח חש בסכנת חיים

המשטרה עצרה הלילה (ראשון) 11 חשודים במעורבות בתקיפת השוטרים אתמול באירועים האלימים במועצה המקומית. במהומות שפרצו במהלך חתונה וגררו חילופי אש, נפצע קשה תושב המקום בן 43 ושוטר נפגע בראשו. ניידות משטרה הוצתו. במשטרה אומרים כי מעצרים נוספים ביישוב עוד צפויים. 


לבקשתו של השר לביטחון פנים עמר בר-לב, העביר ללשכתו המפכ"ל שבתאי ממצאים של תחקיר ראשוני. במסמך בן עמוד אחד בלבד נכתב, כי בסביבות השעה 15.20 צוות שוטרים שמסייר בכפר שומע קולות ירי נוספים לאחר הירי הראשון, וכי התברר לשוטרים כי מדובר בחתונה רק לאחר שהגיעו לזירת האירוע. עוד נמסר כי הכוח חש בסכנת חיים במקום וביצע ירי באוויר. בהמשך נכתב, כי המשטרה אינה יכולה לקיים תחקיר מקיף, בגלל החקירה שמקיימת באירוע כעת המחלקה לחקירות שוטרים. 

המהומות בחתונה בדיר אל אסד: מתיחות וכוחות משטרה גדולים בכפר לאחר אירועי האלימות. מח"ש פתחה בבדיקה סביב האירוע בעקבות החשד לירי באחד התושבים#חדשותהערב @CBeyar pic.twitter.com/V6qDVK6d3H

במשטרה מסרו אתמול כי כוח שיטור הגיע למקום בשל חשד לאירוע ירי. במקום התפתח עימות חמוש בין המשתתפים לשוטרים ושוטר ואזרח נפצעו. בנוסף, הוצתו שתי ניידות משטרה במהלך העימותים. באירוע נפצעו ארבעה שוטרים נוספים במצב קל.

השר לביטחון פנים עמר בר-לב הגיב לאירוע וקרא לשמירה על השק והרגעת הרוחות. בתוך כך ביקש בר-לב מהמפכ"ל שבתאי לערוך תחקיר מהיר בנוגע לאירוע ולהגיש את מסקנותיו תוך 24 שעות. עוד אמר, כי ״אין שום הצדקה לאלימות מכל סוג שראינו היום. בוודאי לא לירי אלא במקרה של הצלת וסכנת חיים. בהמשך לכך, המחלקה לחקירות שוטרים הודיעה כי תפתח בבדיקה של האירוע.