פרופ' עמוס רולידר

עיקום ידיים, צעקות ואיומים: הטיפולים האפלים של פרופ' רולידר

היום בזמן אמת: עדויות, הקלטות ותיעודים מהמרפאה שניהל גורו הטלוויזיה עמוס רולידר בקנדה, והשיטות השנויות במחלוקת
זמן אמת
29 ביוני 2021
17:19

השיטה האפלה של רולידר: תחקיר זמן אמת שישודר הערב (שלישי) בכאן 11 מציג אירוע שהסתיים לפני 25 שנה, אך שהסרטים המטלטלים שתיעדו אותו נחשפים רק כעת בישראל, ובמרכזו איש התקשורת והאקדמיה עמוס רולידר.

פרופסור עמוס רולידר הפך לגורו טלוויזיוני בנושא הורות וחינוך, אבל גם לאוטוריטה אקדמית ומוביל לפחות שני חוגים לניתוח התנהגות במכללות מובילות בארץ. רולידר הוא ד"ר למדעי התנהגות, הוא אינו פסיכולוג ואינו רופא. אך בתקופה שבה עוסק התחקיר - במחצית הראשונה של שנות ה-90׳, הציג את עצמו רולידר כמומחה לטיפול בנפגעי מוח.

רולידר, שחי אז בקנדה, פתח מרכז טיפולים מצליח מאוד באוניברסיטה קנדית מובילה והתחיל לטפל בפגועי ראש - בעיקר נערים שעברו תאונות דרכים. בתוכנית שתשודר היום מובאות עדויות קשות על שיטת הטיפול של רולידר, שלפי מומחים ישראלים וקנדים לטיפול בנפגעי ראש - אינה מקובלת ואינה מוכרת בקרב הגורמים המקצועיים.

השיטה כללה מתן תמריצים חיוביים לתגובה טובה מהמטופלים, ותמריצים שליליים - בדמות עונשים - לאלו שלא ענו לדרישותיו של המטפל. התמריצים השליליים הללו הגיעו לעונשים קשים לצפייה שחלקם תועדו ויוצגו בתחקיר, וחלקם יסופרו מפי המטופלים והמטפלים שאליהם הגיעה מערכת ״זמן אמת״.

השיטות של רולידר נחשפו לראשונה בתחקיר שנערך עליו בקנדה ב-1996. אולם רולידר חזר לישראל כעבור זמן קצר ונהנה מהעובדה שפה לא הכירו את השיטה שלו כדי להפוך למרצה מבוקש באקדמיה וכן למומחה כריזמטי באולפנים ובתוכניות. כעת העדויות וההקלטות נחשפות לראשונה במלואן.

פרופ' עמוס רולידר מסר בתגובה: ״משמיצים את שמי, את האקרדיטציה המקצועיות שלי כפרופסור מן המניין מטעם המל"ג הישראלית וכמומחה מוסמך לניתוח התנהגות. מדובר בחומרים ממוחזרים שפורסמו לא פעם, ובטענות שנבדקו מספר פעמים מאז, ובכל פעם הוכחו כלא נכונות.

"אדגיש כי גישת הטיפול המוזכרת בכתבה, הינה גישה התנהגותית המיועדת לנפגעי ראש במצבים קשים במיוחד אשר אינה מיושמת בישראל. אני פועל בישראל כבר עשרות שנים בהן בניתי בעמל רב את שמי המקצועי, באופן אתי וללא רבב״.

תגיות:
התעללות