לפיד והשר לעניינים כלכליים במשרד החוץ האמירתי, אחמ

לפיד באבו דאבי: ישראל לא הולכת לשום מקום, קוראים לכל מדינות האזור להכיר בזה

השר חנך את השגרירות הישראלית בנסיכות, וייפגש את מקבילו עבדאללה בן זאייד ויחתום על הסכם שיתוף פעולה כלכלי • משלחת ביטחונית תצא לקהיר בימים הקרובים לדון עם חמאס בתיווך מצרי בנושא השבויים והנעדרים
גילי כהן
29 ביוני 2021
06:52
עודכן ב 13:34

שר החוץ יאיר לפיד נחת הבוקר (שלישי) באבו דאבי לביקור רשמי ראשון של שר חוץ ישראלי באיחוד האמירויות. לפיד התקבל בשדה התעופה ומשם המשיך לפגישות ולחנוכת השגרירות הישראלית החדשה בבירת האמירויות, אבו דאבי, והקונסוליה בדובאי. בטקס חנוכת השגרירות אמר לפיד: "ישראל מעוניינת בשלום עם שכניה. עם כל שכניה. אנחנו לא הולכים לשום מקום. אנחנו פה כדי להישאר, ולכן אנחנו קוראים לכל מדינות האזור להכיר בזה, ולבוא לדבר איתנו".

עוד אמר לפיד: "אני מודה בשם כולנו לראש הממשלה הקודם של ישראל, בנימין נתניהו, שהיה הארכיטקט של הסכמי אברהם והאיש שעמל עליהם ללא לאות. הרגע הזה הוא שלו לא פחות מאשר שלנו. אני מודה לנשיא ארצות הברית לשעבר דונלד טראמפ ולנשיא הנוכחי ג'ו ביידן על תמיכתם חסרת הפשרות. אני מודה לשר החוץ הקודם של ישראל, גבי אשכנזי, שארגן ובנה את כל הביקור הזה".

הממונה על שגרירות ישראל באבו דאבי, איתן נאה, אמר כי בכל 30 שנותיו במקצוע לא נכח בביקור מרגש כל כך: "היו ביקורים מרגשים אבל מבחינת תחושה אישית עוד לא היה ביקור מרגש כזה. לראות את הדגל על התורן לצד דגל האמירויות, השיחות הראשונות הנסיעה למלון השר וההכנות בשגרירות. התרוממות רוח", אמר נאה בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב.

נאה הסביר כי הביקור חשוב לאמירותים והדבר הודגש בפני אנשי משרד החוץ. "רמת האירוח היא מהגבוהות שאני מכיר. יהיה כאן סיקור תקשורתי לא מעט". הוא ציין כי לא מורגש שינוי ביחס האמירותים בעקבות חילופי השלטון בישראל. "הסכמי אברהם הם חלום וחזון. ייחתם הסכם חשוב במהלך ביקור השר ואנחנו מתפנים אחרי הטקסים לעבודה של העמקת והרחבת היחסים ושיתוף הפעולה מהחלל ועד החקלאות".

האזינו לריאיון עם איתן נאה בכאן רשת ב

לפיד הוא הראשון מבין שרי ממשלת ישראל שעורך ביקור רשמי באמירויות, אך ביקורים נוספים נמצאים בתהליכי תיאום. המשלחת הישראלית כוללת את אנשי משרד החוץ, ובראשם המנכ"ל אלון אושפיז. היא התקבלה באבו דאבי בטקס קבלת פנים על ידי השר לעניינים כלכליים במשרד החוץ האמרותי, אחמד אל סייג.

בתוך כך, משלחת ביטחונית תצא בימים הקרובים לקהיר לדון בנושא הנעדרים והשבויים עם החמאס בתיווך מצרי. את המשלחת יובילו מתאם נושא השבויים והנעדרים ירון בלום, ובכיר המל"ל נמרוד גז.