המפכ"ל שבתאי
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

זו התוכנית של המפכ"ל שבתאי לשלוש השנים הקרובות

בתכנון: אפליקציה שתרכז שירותים לאזרח, קידום הצעת חוק שתאסור על אזרחים להתקרב לשוטרים בשטח, דיגיטציה של תיקי חקירה ו"יחידת תודעה" לשיפור תדמית המשטרה. לשם כך יבקש המפכ"ל תוספת של 5 מיליארד שקלים לתקציב המשטרה
משה שטיינמץ
02 ביולי 2021
12:04

חמישה צוותי עבודה שהנהיג מפכ"ל המשטרה, רנ"צ יעקב שבתאי, סיימו השבוע את עבודתם והציגו אותה בפני הקצינים הבכירים של המשטרה, בסדנא בת יומיים שנערכה בשלוחת המכללה לשוטרים בשרון. המפכ"ל בחר לפני מספר חודשים חמישה נושאים לתוכניתו הרב-שנתית למשטרה: האזרח תחילה, שיטור מותאם קהילה, העוצמה האנושית, עליונות טכנולוגית ו"משטרה מבצעית וחדשנית".

כל צוות עסק בנושא אחד והציג מספר רעיונות, הבולטים שבהם: איסור על אזרחים להתקרב למרחק מסויים משוטרים בשטח, ותחנות משטרה דיגיטליות לחלוטין – שאליהן אין לאזרחים שום צורך להגיע פיזית, וכל שירותיהן נעשים אונליין, אפילו מסירת עדויות.

במקביל, וכדי ליישם את התוכנית שאומצה במלואה ע"י סגל הפיקוד של המשטרה, המפכ"ל מתכוון לבקש גיוס של 5,000 שוטרים נוספים בשלוש השנים הקרובות ותקציב נוסף של 5 מיליארד שקלים, למשטרה שתקציבה היום עומד על כ-13 מיליארד שקלים בשנה. השבוע הוצגה התוכנית גם לשר לביטחון הפנים עמר בר-לב.

התוכנית אמורה להיות מיושמת בתוך שלוש שנים, כשהפרק הראשון - האזרח תחילה - כולל בין השאר את התחנות הדיגטליות. תחנה ראשונה כזו אמורה לקום כפיילוט בקרוב. תושק גם אפליקציה של משטרת ישראל, שתרכז שירותים לאזרח – מה שלא נעשה עד היום, בניגוד לגופים ציבוריים. בנוסף, כמו בצבא, תוקם "יחידת תודעה" שתפעל במקביל לדוברות המשטרה. הפרק הזה הוצג כ"תוכנית להגברת הלגיטימציה של המשטרה בעיני הציבור, תחושת הביטחון ושיפור תדמית המשטרה".

הפרק שני מוקדש לשיטור מותאם קהילה. "תוכנית לשיפור שירותי המשטרה בקרב אוכלוסיות מיוחדות, תוך יצירת ערוצי תקשורת מותאמים ושקיפות מרבית", כפי שהגדירו זאת הצוותים. בפרק, השלישי מציעה התוכנית סימן מיוחד בתג השם של שוטרים בעלי ותק מסוים, וכן איסור על התקרבות למרחק מסוים משוטר בשטח - אלא אם ביקש אחרת. בשל העובדה שהדבר מצריך תיקון חקיקה, צוות בראשות היועצת המשפטית של המשטרה עוסק בכך. אחד הסעיפים בפרק "עליונות טכנולוגית" הוא הכנסה של נציג מהמשטרה למינהל לפיתוח אמצעי לחימה של משרד הביטחון (מפא"ת).

רעיונות נוספים הם דיגיטציה של כל תיקי החקירה, שרבים מהם עדיין מתנהלים על גבי נייר, וכן בניית מערכת מידע אחודה לכל יחידות המשטרה – הכוללת בינה מלאכותית שתדע לפענח בעיות חקירה ואפילו לחזות עבריינות.

הנושא האחרון, שקרוב לליבו של המפכ"ל, הוא "משטרה מבצעית וחדשנית". הוא כולל את הפיכתה של המשטרה לירוקה. כבר בשבועות הקרובים יצויידו שוטרים באופנועים חשמליים, כשהמפכ"ל מתכוון להפוך את כל צי הרכב המשטרתי להיברידי - ובהמשך לחשמלי.