נשיא האיטי
צילום: רויטרס

התנקשות בנשיא האיטי: נורה למוות בביתו

לפי ראש הממשלה, הנשיא ז'ובנל נורה על ידי אלמונים במעונו הפרטי • שגריר האיטי בארה"ב: "רעיית הנשיא במצב קריטי ותועבר לטיפול רפואי במיאמי" • ראש הממשלה הכריז על מצב חירום במדינה
מיכל רשף, מאיה ראכלין ובר שפר
07 ביולי 2021
13:25
עודכן ב 17:37

נשיא האיטי ז'ובנל מואיז נרצח הלילה (רביעי) במעונו הפרטי. לפי הודעת ראש הממשלה, אלמונים פרצו לבית הנשיא וירו בו למוות. במדינה מדווחים גם כי רעיית הנשיא נורתה אף היא, ומותה נקבע בבית החולים. ראש הממשלה הכריז על מצב חירום במדינה.

ראש הממשלה קלוד ז'וזפ אמר כי המעשה "נתעב, לא אנושי וברברי". הוא הוסיף: "נקטנו בכל האמצעים כדי להבטיח את ביטחון האומה. הדמוקרטיה והרפובליקה ינצחו".

במדינה שבאיים הקריביים יש חוסר יציבות פוליטית מאז 2018. בחודשים האחרונים פעילי אופוזיציה מחו נגד מועד סיום כהונתו של מואיז. הוא נבחר ב-2016 אך הושבע לתפקיד ב-2017, ולטענתו הכהונה הייתה אמורה להסתיים בתום 5 שנים מיום השבעתו - ב-7 בפברואר 2022. פעילי האופוזיציה טענו שהוא אמור לסיים את כהונתו כבר בפברואר השנה. כחלק מהמחאה נגד הנשיא, פרצו מהומות אלימות במדינה.

ברשתות הופץ תיעוד, ממקורות לא רשמיים, של הרגעים לפני ההתנקשות לכאורה. בסרטון נראים חשודים עם כלי נשק כבדים מחוץ למעונו של הנשיא.

דידייה לה-ברט, לשעבר שגריר צרפת בהאיטי, אמר כי "מעבר השלטון בהאיטי עלול לעורר אלימות במדינה, אם לא ייעשה דבר כדי לעצור אותה. אני מעריך שהמצב יכול לצאת משליטה מהר מאוד, ומדינות שנמצאות בקשר טוב עם האיטי צריכות להוציא הבהרות וקריאות לשמור על רגיעה".

נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, אמר בתגובה להתנקשות בנשיא האיטי: "אנו המומים ועצובים. אנו מגנים צעד נפשע זה ושולחים איחולי החלמה לגברת הראשונה. ארצות הברית שולחת את תנחומיה לעם בהאיטי ותעמוד נכונה לסייע בעודנו ממשיכים לעבוד להבטיח את בטחונה ובטיחותה של האיטי".