חולצות עם כיתוב "כהנא צדק", ירושלים 2016
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

30 שנה לרצח הרב כהנא: איך יורשיו חדרו למיינסטרים?

תורתו ופעולותיו של מאיר כהנא קיבלו בשנות ה-80 גינויים והתנגדויות שחצו את המחנות הפוליטיים בישראל, אך בשנים האחרונות תלמידיו הופכים לדמויות מוכרות בקרבנו • האם הפכנו קיצוניים יותר? ואיך האמירות שהיו גזעניות והוצאו אז מחוץ לחוק - הן שיח מקובל היום? | סדרת כתבות חדשה
ויקו אטואן
11 ביולי 2021
14:33
עודכן ב 13 יולי 21:39

30 שנה אחרי רצח הרב מאיר כהנא, מנהיג ומייסד תנועת "כך", נראה שהשיח סביב מורשתו ותורתו לגיטימיים מתמיד. אם באמצע שנות ה-80 הוצאה תנועתו אל מחוץ לחוק, הרי שהיום ממשיכי דרכו של כהנא הם חברי כנסת ומרואיינים בתקשורת, ובמרחב הציבורי פועלות תנועות בהשראתו.

האם רוחו של כהנא מרחפת מעלינו, האם הפכנו קיצוניים יותר, איך האמירות שהיו גזעניות והוצאו מחוץ לחוק בשנות ה-80 – הן שיח מקובל היום? "הכהניסטים " - סדרת הכתבות של ויקו אטואן משודרת השבוע ב"חדשות הערב" בכאן 11.

שלושה עשורים עברו מאז נרצח בניו יורק הרב מאיר כהנא, מייסד תנועת "כך". התנועה אומנם הוכרזה כארגון טרור והוצאה מחוץ לחוק, אבל חסידיו ממשיכים להפיץ את משנתו במרץ. איתמר בן גביר תלמידו הוא היום חבר כנסת, ודמויות מפתח שהקימו עם כהנא את התנועה - המנכ"ל טירן פולק, שחלה ונעלם מאור הזרקורים, הדובר לשעבר נעם פדרמן, וברוך מרזל -  רלוונטיים מתמיד.

צפו בפרק 1 בסדרה

מאז הוצאתה של תנועת "כך" מחוץ לחוק בשנות ה-90, נאמניו של הרב כהנא מנסים לפעול במסגרות קיצוניות אחרות. תנועת להב"ה של בנצי וענת גופשטיין, היא למעשה תנועת ההמשך של "כך" בישראל. צוות כאן חדשות קיבל הצצה נדירה אל תוך הפעילות של הארגון השנוי במחלוקת.

צפו בפרק 2 בסדרה

37 נכדים נולדו לרב מאיר כהנא, ופרט לפעיל הימין יאיר אטינגר - רובם שומרים על אלמוניותם. היוצר דוקומנטרי תל אביבי ישראל קפלן, הנכד שחזר בשאלה, כנראה הלך הכי רחוק מסבא ויצא למסע בעקבותיו.

צפו בפרק 3 בסדרה 

בפרק הרביעי תיבחן השפעת הרשתות החברתיות על השיח הקיצוני בישראל.