בנט בישיבת המליאה היום, 12.7.21
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

בנט תקף את נתניהו והאופוזיציה: "אתם החמוצים החדשים"

ראש הממשלה יצא נגד ראש האופוזיציה נתניהו על אי-אישור מצעד הדגלים ולקיחת קרדיט לשרים. "לא על כל שיחה עם אלברט בורלא צריך לערוך מסיבת עיתונאים", אמר • יו"ר הליכוד הגיב לבנט: "במקום לבלום את הזן ההודי הצטלמתם איתו סלפי בנתב"ג"
מיכאל שמש ויערה שפירא
12 ביולי 2021
15:56
עודכן ב 19:30

דיון בנושא "מחדל נתב"ג" בכנסת - שידור חי

במליאת הכנסת החל היום (שני) דיון בנושא "מחדל נתב"ג", אותו יזמה האופוזיציה, שהשתמשה ב-40 חתימות כדי לזמן את ראש הממשלה נפתלי בנט לדיון. בנט נשא נאום תקיף בו טען שקודמו בתפקיד חשש להוציא את מצעד הדגלים ולא נתן קרדיט לשריו. "אתם החמוצים החדשים", אמר בנט לחברי האופוזיציה. 

בנט ביקר את התנהלות נתניהו כראש ממשלה - ואמר "לא על כל שיחה עם אלברט בורלא צריך לערוך מסיבת עיתונאים". בנוסף, בנט חיקה את נתניהו וטען שאילו קודמו בתפקיד היה חותם על עסקת חילופי חיסונים מול קוריאה הדרומית, כמו זו שהוא חתם עליה, אז היה מתפרץ לשידורי הטלוויזיה ולוקח את כל הקרדיט. 

"כולם מדברים על מנסור עבאס", אמר בנט בנאומו, "יושב פה יריב לוין, בואו אני אספר לכם - הליכוד במשך שנתיים בנו מערכת יחסים עמוקה ומשמעותית עם ח"כ עבאס והם ראו בו אדם אמיץ ופוטנציאל פוליטי גדול. אבל הם החביאו את זה והסתתרו. הם הלכו כגנבים בחשיכה לפגוש את מנסור. זה אומר בשפה עממית שאתה לא גבר". 

ראש האופוזיציה נתניהו, שעלה לדבר אחרי בנט, פתח את נאומו בשאלה: "איך הצלחתם בזמן כל כך קצר לקלקל כל כך מהר את ההצלחה שלנו במאבק נגד הקורונה?". עוד אמר נתניהו: "הבאנו לסגירת מחלקות קורונה, את גרמתם לפתיחתן. הורדנו את המסיכות, אתם החזרתם אותן. במקום לבלום את הזן ההודי הצטלמתם איתו סלפי בנתב"ג". 

"הפקרתם את המאבק נגד איראן", אמר נתניהו. "בנט עומד כאן כולו נפוח אבל למעשה יש כאן שמונה ממשלות. התפקיד שלו הוא להיות ראש ממשלה ייצוגי כדי להעביר את השלטון ללפיד שהוא ראש הממשלה האמיתי. הוא ראש ממשלה בובה". בנט עלה להגיב לנתניהו ואמר: 

קודם לנאום ראש הממשלה, חברי הכנסת באופוזיציה תקפו את בנט והממשלה במסגרת הדיון, בעוד חבר הכנסת מהליכוד דוד אמסלם הורחק מהמליאה, לאחר שכינה את יו"ר הכנסת מיקי לוי "בריון" ואף חיקה אותו בזמן שהוצא מהאולם. 

יו"ר רע"ם נאם במליאה והתייחס לביקורת הקשה מימין על הדרישות שהציבה מפלגתו לקואליציה: "הליכוד התגאה בעצמו שקידם תכנית כלכלית לקידום המגזר הערבי ופתאום היום תוקפים את רע"ם שמוכרים את הנגב. אי אפשר להתגאות שעשיתם וקידמתם והיום לתקוף את הממשלה החדשה כי היא מתכוונת לקדם תכנית כלכלית שהיא המשך לתכנית 922".

נתניהו בטוויטר: בנט הוא ראש ממשלה חלש וסחיט

לאחר פתרון המשבר בקואליציה מול רע"ם אתמול, תקף הבוקר ראש האופוזיציה בנימין נתניהו את ראש הממשלה בנט בישיבת הסיעה של הליכוד: "תוך שלוש שעות בנט נכנע לאולטימטום ומכר לעבאס את הנגב. בנט לא התעקש, לא נלחם, הוא אפילו לא ניהל משא ומתן למראית עין כפי שהוא נוהג לעשות מעת לעת". 

רע"ם לבשו את החליפה של האיומים | הזווית

נתניהו הוסיף: "בנט הוא ראש ממשלה חלש וסחיט שמלא תפקיד ייצוגי בממשלה הפלסטינית-ישראלית הראשונה בתולדות המדינה, כדבריו של אחמד טיבי". ראש הממשלה לשעבר התייחס לפגישה בערך בחשאי בנט עם עבדאללה מלך ירדן בשבוע שעבר: "חשוב מאוד. אבל שם כנראה הוא לא הבין שכשהוא נותן לו מים, עבדאללה במקביל נותן נפט לאיראן".

נתניהו המשיך: "עבדאללה לצערי הסכים להעביר צינור נפט מעיראק, שנשלטת על ידי איראן, דרך ירדן - למצרים - ובכך לתת לאיראן כוח כלכלי עצום לפתח את הכלכלה שלה ובעיקר את תוכנית הגרעין שלה, תוכנית הכיבוש שלה ופעולות הטרור שלה". על כך הוסיף: "כנראה שההתרגשות לקראת הפגישה לא הבהירה לו שהוא צריך לדרוש דבר הפוך. המדיניות של המדינות הערביות כתוצאה מעליית ממשלה חלשה שלא עומדת מול תוכנית הגרעין של איראן, שאומרת לארה״ב ״לא יהיו הפתעות״ במבצעים שלנו, כולם מבינים את זה".

גם שר המשפטים גדעון סער, יו"ר תקווה חדשה, נשא היום דברים בישיבת הסיעה שלו ואמר, כי "מעולם לא הייתה אופוזיציה שעשתה דה לגיטימציה שיטתית לממשלה שמכהנת מכוח אמון הכנסת. הם פועלים בחוסר אחריות, התנגדות לכל דבר וגם לחוקים שהם מסכימים להם".

סער התייחס למשבר הקואליציוני שהתפתח אתמול מול רע"ם, ולפיתרונו בדמות היענות לדרישות המפלגה: "כל ההסכמות איתם בימים האחרונים הם עניינים שסוכמו במסגרת ההסכם הקואליציוני. האופוזיציה מנצלת כל דבר קטן להיסטריה". שרת התחבורה ויו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי אמרה בנושא זה כי "רע"ם עומדת על קיום ההסכמים הקואליציונים איתה וזה לגיטימי לגמרי". 

יו"ר מפלגת הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' התייחס גם הוא בישיבת סיעתו להתפתחויות האחרונות מול רע"ם: "הזהרנו שאסור להפוך את המדינה לתלויה בתומכי טרור. תראו כמה מהר מוכח שזה נכון. עם ישראל כולו נוכח ביממה האחרונה ביכולת הסחיטה של תומכי הטרור ברע"מ ובכניעה המידית של הממשלה שתלויה בהם לכל הצבעה".