אתר בנייה
צילום: גילי יערי, פלאש 90

תמ"א 38 תשתנה? זו התוכנית של איילת שקד

הגדלת היקף הזכויות במסלול הריסה, ביטול מגבלת הגובה לבנייה ותוספת לשטחי ציבור • שרת הפנים: אם התוכנית לא תאושר תוך ארבעה חודשים, תמ"א 38 במתכונתה הנוכחית תוארך בשנה
דנה ירקצי
12 ביולי 2021
14:51

שרת הפנים, איילת שקד, הציגה היום (שני) את תוכנית ההרחבה שלה לתמ"א 38. לנוכח הביקורת החריפה כי אין חלופה הולמת לתמ"א 38 שעתידה להסתיים ב-22.10 הודיעה שקד כי אם התוכנית לא תאושר תוך ארבעה חודשים, תמ"א 38 במתכונתה הנוכחית תוארך בשנה.  
בשעה שתמ"א 38 היא תוכנית כוללת לכל המדינה - החלופה של שקד היא להעביר את התכנון לרשות המקומית והיא מאשרת תוכנית לכל מגרש לפי העקרונות הבאים:

על פי תוכנית ההרחבה של שקד יוגדל היקף הזכויות במסלול הריסה מ-350 אחוז ל-400 אחוז, תבוטל מגבלת הגובה לבנייה ותינתן תוספת לשטחי ציבור כמו גני ילדים או קופות חולים בגובה של 15% משטחי הבנייה. נוסף על כך, יקוצר משך הזמן לקבלת היתר בנייה. אם ועדה המקומית תתמהמה באישור התוכנית התהליך יעבור לוועדה המחוזית. עוד מוצעת בתוכנית אפשרות לאחד מגרשים עם בניית מבנים.

על פי שקד, התוכנית החדשה תאפשר הקמה של יותר מבנים ועירוב של שימושים שונים כמו מסחר, מגורים, תעסוקה וגני ילדים. נכון לעכשיו לשקד אין פתרון לתוספות התקציביות לבנייה של תמ"א בפריפריה ואין גם מענה לסוגיית היטלי השבחה, שכן תמ"א 38 פטורה מהיטל השבחה ולכן יוצרת התנגדות גדולה מצד ראשי הערים.
מנתוני מנהל התכנון עולה כי מאז אישור התמ"א בשנת 2005, מתוך 80,000 מבנים פוטנציאלים, בוצעה התחדשות עירונית ב-1,300 מבנים – 1.6% בלבד.