כלים חד פעמיים
צילום: גטי אימג'ס

הממשלה מקדמת: מס על כלים חד פעמיים

משרדי האוצר והגנת הסביבה הודיעו היום על רפורמה במטרה להפחית את הצריכה • לפי התוכנית הכלים ימוסו במס קנייה, בדומה לסיגריות ומשקאות אלכוהוליים, כך שמחיר הקצה לצרכן יוכפל
ליאל קייזר ומיכל וסרמן
19 ביולי 2021
15:00

משרדי האוצר והגנת הסביבה הודיעו היום (שני) כי הם מגבשים תוכנית למיסוי השימוש בכלי פלסטיק חד פעמיים, זאת במטרה להפחית את הצריכה שלהם. לפי התוכנית הכלים ימוסו במס קנייה, בדומה לסיגריות ומשקאות אלכוהוליים, כך שמחיר הקצה לצרכן יוכפל.

המס יוטל על כוסות, צלחות, קערות, סכו"ם וקשיות. לפי התוכנית המס ייכנס לתוקף בראשית 2022. גורמים בממשלה מעריכים שהכפלת המחיר תוריד את צריכת כלי הפלסטיק בכ-40%, לפי ההערכות המהלך יכניס לקופת המדינה מאות מיליוני שקלים מדי שנה. עוד מודים בממשלה שהציבור החרדי צורך כלי פלסטיק בשיעור גבוה ביחס לחלקו באוכלוסיה, כך שמדובר במס שישפיע על אוכלוסיה זו יותר מעל אחרות.

לפי הממשלה, הצריכה הביתית השנתית של מוצרי חד פעמי מפלסטיק עומדת על כ-7.5 קילוגרם לנפש, פי חמישה מאשר באיחוד האירופי. ההוצאה השנתית של משקי הבית עומדת על כ-1.3 מיליארד שקלים. סך ההוצאה בישראל מתקרב ל-2 מיליארד שקלים.

שר האוצר אביגדור ליברמן מסר: "צריכת הכלים החד-פעמיים בישראל עולה בקצב מהיר וחריג בהיקפיו. תמריצים כלכליים יכולים להכווין את הציבור להתנהגות סביבתית יותר. בדומה למדינות רבות בעולם שנוקטות בצעדים להפחתת השימוש בחד"פ, חלה גם עלינו החובה לנקוט בצעדים להפחתת השימוש בכלים אלה, תוך הובלת שינוי צרכני התנהגותי משמעותי. כבר הנחתי את עובד משרדי להיפרד מהשימוש בכלים חד פעמיים. ההחלטה שאנו מביאים היום היא צעד נוסף בדרך למדינה ירוקה יותר שמיושרת גם עם הסטנדרטים בשאר המדינות המפותחות בעולם".

השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג בירכה: "כמו סיגריות ואלכוהול, גם פלסטיק חד-פעמי הוא התמכרות. בעוד שבאיחוד האירופי הצריכה הביתית מוערכת ב-1.5 ק"ג כלי פלסטיק חד-פעמיים לנפש בשנה, בישראל הצריכה הביתית עומדת על 7.5 ק"ג לנפש, כלומר גבוהה פי 5. אנחנו טובעים בפלסטיק חד-פעמי, וכולנו רואים את ההשפעה הבעייתית שלו על ניקיון הארץ ועל איכות חיינו. מיסוי עולה בקנה אחד עם עקרון שלפיו 'המזהם משלם', כך שמי שבוחר לצרוך כלים חד-פעמיים בכמות גבוהה, הוא זה שיישא באופן המשמעותי ביותר בעלות הנזק. ייצור הפלסטיק החד-פעמי מבוסס על דלקים מזהמים ויש לו השפעה שלילית גם על משבר האקלים. אני קוראת לכולם לעבור לכלים רב-פעמיים, למען הבריאות והסביבה של כולנו".