-

בן אנד ג'ריס: נפסיק למכור את מוצרינו ב"שטחים הפלסטינים הכבושים"

חברת הגלידות: מכירת המוצרים באזור זה לא עולה בקנה אחד עם ערכינו. נפסיק את ההסכם עם היצרן בישראל בשנה הבאה • ביוניליוור העולמית מתנערים מאחריות • רה"מ בנט גינה: "החלטה שגויה מוסרית" • שר החוץ לפיד: "כניעה מבישה לאנטישמיות" • הזכיין הישראלי: "לא חידשו את ההסכם לאור סירובנו לדרישה להפסיק למכור בכל רחבי ישראל" • בימין גינו בחריפות וקראו לחרם על מוצרי החברה
כרמל דנגור, דנה ירקצי ובר שפר
19 ביולי 2021
17:47
עודכן ב 01:10

חברת מוצרי הגלידות בן אנד ג'ריס הודיעה אתמול (שני) כי תפסיק למכור את מוצריה בהתנחלויות ביהודה ושומרון: "אנו מאמינים כי מכירת הגלידה שלנו בשטחים הפלסטינים הכבושים לא עולה בקנה אחד עם ערכי החברה". החברה הוסיפה כי ההחלטה התקבלה בעקבות תלונות מצד הלקוחות שלה ושותפיה העסקיים. 

עוד נמסר, כי למרות השותפות הארוכה של החברה עם ישראל, במסגרתה הקימה מפעל בשטחה ומפיצה במשך שנים את מוצריה במדינה, היא תפסיק את ההסכם עם היצרן הישראלי שמסתיים בשנה הבאה. החברה הוסיפה כי תנסה להגיע להסכם כדי למכור את מוצריה בישראל ללא הפצתם להתנחלויות. 

מוכנים להפסיק שותפות ארוכה. מפעל בן אנד ג'ריס בישראל, באזור קריית מלאכי. (צילום: איתן אלחדז, TPS)

"כניעה מבישה לאנטישמיות": כל התגובות להחלטה

הזכיין של החברה בארץ הגיב להודעה ואמר: "בן אנד ג'ריס העולמית החליטו שלא לחדש את ההסכם איתנו בעוד כשנה וחצי לאור סירובנו לדרישתם להפסיק למכור בכל רחבי ישראל". בתוך כך קרא הזכיין לממשלה ולציבור שלא לאפשר חרם על ישראל: "זוהי פעולה חסרת תקדים מצד יונילוור, הבעלים של בן אנד ג'ריס העולמית. גלידה היא לא חלק מהפוליטיקה. אנו קוראים לישראלים להמשיך לקנות את התוצרת הישראלית המפרנסת מאות עובדים באזור הדרום". 

"תוצרת ישראלית שמפרנסת מאות עובדים בדרום". מפעל בן אנד ג'ריס בישראל, אזור קריית מלאכי. (צילום: איתן אלחדז, TPS)

חברת יוניליוור העולמית, המחזיקה בבעלות על גלידות בן אנד ג'ריס, התנערה הלילה מאחריות על החלטת המותג. בהודעה שפרסם תאגיד העל, ציין כי "במסגרת הסכם הרכישה של בן אנד ג'ריס בשנת 2000, התחייב יוניליוור להכיר בזכותו של המותג לקבל החלטות בתחום שליחותו החברתית. יוניליוור רואה עצמו מחויב להמשך פעילותו ונוכחותו בישראל, לעובדיו, מותגיו ועסקיו, שאותו הוא מנהל כבר כמה עשורים. מנגד, יוניליוור ישראל, שאינה משווקת את הגלידה בארץ אך קשורה ליוניליוור העולמית כתבה כי אין לה קשר להחלטה וכי תמשיך להשקיע באנשיה, מותגיה ועסקיה בארץ. 

ראש הממשלה נפתלי בנט הגיב להחלטה וגינה אותה בתקיפות: "בן אנד ג'ריס החליטה למתג את עצמה כגלידה אנטי-ישראלית. זו החלטה שגויה מוסרית ואני מאמין שתתברר גם כשגויה עסקית. החרם על ישראל - דמוקרטיה מוקפת איי טרור - משקף אובדן דרך מוחלט. החרם לא עובד ולא יעבוד, ונילחם בו בכל הכוח".

שר החוץ יאיר לפיד גינה את ההחלטה ואמר כי היא מהווה "כניעה מבישה לאנטישמיות, ל-BDS ולכל מה שרע בשיח האנטי ישראלי והאנטי יהודי. אנחנו לא נשתוק להם". לפיד הוסיף: "ליותר מ-30 מדינות בארה"ב יש חוקים נגד כניעה ל-BDS שעברו בשנים האחרונות. אני מתכונן ללכת אחת אחת ולדרוש מהם להפעיל את החוקים האלה נגד בן אנד ג'ריס מפני שהם לא יתייחסו אלינו בצורה כזאת בלי להיתקל במענה".

גם בימין הגיבו בחריפות להחלטה של בן אנד ג'ריס: ראש האופוזיציה נתניהו כתב בחשבון הטוויטר שלו באנגלית כי "עכשיו אנחנו יודעים איזה גלידה לא לקנות", בעוד ח"כ מיקי זוהר מהליכוד כתב: "בן אנד ג'ריס לא תחסר לישראל. ישראל תחסר לבן אנד ג'ריס". 

שרת הכלכלה אורנה ברביבאי לא הסתפקה בגינוי מילולי - ופרסמה סרטון טיק טוק בו היא פותחת את המקרר, מוציאה ממנו חבילה של בן אנד ג'ריס וזורקת אותה לפח תוך כדי שהיא מעבירה את המסר: "הגלידות שלכם לא ינהלו לנו את קבלת ההחלטות במדינה". 

מועצת יש"ע פרסמה גם היא תגובה להודעת בן אנד ג'ריס וקראה לחרם על מוצריה: "לצערנו, חברת גלידות החליטה להחרים את יהודה, שומרון ובקעת הירדן ובשל כך לגרום לפיטוריהם של מאות עובדים ישראלים בדרום. אין צורך לרכוש מוצרים מחברות אשר מחרימות מאות אלפי אזרחי מדינת ישראל, בגלל המקום שבו הם בחרו לגור". יו"ר מפלגת נעם ח"כ אבי מעוז קרא גם הוא להחרים את מוצרי החברה: "חרם יענה בחרם, מי שמחרים את תושבי יהודה ושומרון יענה בחרם מצד כלל אזרחי המדינה". 

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן אמר כי "ההתיישבות ביו"ש תהיה קיימת הרבה אחרי שגלידת בן אנג ג'ריס תימס. לא נוותר על שומרון מלכות ישראל הקדומה בשביל גלידה". ראש עיריית אריאל אלי שבירו כינה את ההחלטה "צעד פופוליסטי וחשוך" והוסיף כי מקורה ב"ראיה צרה שאינה מכירה את המציאות בשטח שבה ישראלים ופלסטינים משתפים פעולה במגוון רחב של תחומים". 

מהצד השמאלי של המפה דווקא בירכו על החלטת החברה. ח"כ עאידה תומא סולימאן מהרשימה המשותפת טענה כי מדובר ב"החלטה ראויה ומוסרית. השטחים הכבושים הם לא חלק ממדינת ישראל - וההחלטה לא למכור מוצרים בהם היא גורם חשוב בלחץ הנדרש כדי להביא לסיום הכיבוש המתמשך. מצד תנועת שלום עכשיו נמסר כי ההחלטה מבהירה: "גם אם בימין המתנחלי ימשיכו לנסות להעלים את הקו הירוק, העולם מבחין היטב בין ישראל הריבונית לבין השטחים הכבושים". 

ח"כ מיכל רוזין ממרצ כתבה בחשבון הטוויטר שלה כי "בן אנד ג'ריס לא מחרימה את ישראל אלא את ההתנחלויות. אפשר לא לאהוב את זה, אבל זה המחיר של הרחבת ההתנחלויות, גזל הקרקעות וטשטוש הקו הירוק". ח"כ מוסי רז ממרצ כתב בחשבון הטוויטר שלו: "שוב ישראל נפגעת בגלל אי המוסריות של ההתנחלויות". 

בהכנת הידיעה השתתף ערן סיקורל