ארכיון
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

הממשלה מקדמת: פתיחת מערך הכשרות לתחרות

על פי הרפורמה שמקדמים במשרדי האוצר והדתות, תאגידים פרטיים יוכלו להתחרות זה בזה במתן תעודות כשרות ברחבי הארץ. כך, בתי העסק והיצרנים יוכלו לבחור מאיזה ספק כשרות לרכוש את השירות. יו"ר יהדות התורה: ליברמן וכהנא רוצים למנוע מהאזרחים היהודים לאכול כשר
ליאל קייזר ועקיבא ווייס
20 ביולי 2021
16:00
עודכן ב 16:10

משרדי האוצר והדתות הודיעו היום (שלישי) על קידום רפורמה במערך הכשרות. על פי הרפורמה המתוכננת, תאגידים פרטיים יוכלו להתחרות זה בזה במתן תעודות כשרות ברחבי הארץ, בהתאם לכללי כשרות אחידים שתקבע מועצת הרבנות הראשית.

מיהו יהודי: איך אתם הייתם מכריעים? | השתתפו בסקר של כאן חדשות והמדד

במצב הנהוג כיום, הרבנות הראשית קובעת את כללי הכשרות ורבני הערים מקצים משגיחים לבתי עסק ויצרני המזון הישראלים. בכך, הם למעשה היחידים שמוסמכים לתת תעודת כשרות בתחום שיפוטם. על פי הרפורמה, שאמורה להיכנס לתוקף בתוך כשנה, הרבנות תהפוך לרגולטור שייקבע כללי כשרות בכמה מדרגים וחומרות, ובתי העסק והיצרנים יוכלו לבחור מאיזה ספק כשרות לרכוש את השירות.

במשרד האוצר מעריכים כי המהלך יחסוך לצרכן הישראלי סכום כולל של עשרות מיליוני שקלים בשנה. עם זאת הרפורמה לא נוגעת לכשרות של מוצרי מזון מיובאים ועל כן העלויות הכבדות המיוחסות למערך הכשרות לא תחסכנה.

מועצת הרבנות הראשית לישראל מסרה בתגובה כי היא "דוחה מכל וכל את היוזמה המסוכנת של המשרד לשירותי דת להרס הכשרות בישראל". בהודעת המועצה נמסר כי התוכנית שהוצגה היא "ביטול הכשרות במדינת ישראל, פתיחת בזאר של גופים בעלי אינטרסים עסקיים שיעניקו כשרות ומתן אפשרות לכל מאכער להעניק כשרות כשהתוצאה היא אחת הרס וחורבן הכשרות".

האזינו ל"רבנות במחלוקת" | "עוד יום"

יושב ראש "יהדות התורה", משה גפני, אמר בתגובה כי הממשלה ממשיכה במדיניות האנטי-דתית שלה וכעת היא פועלת לחסל את מערך הכשרות בישראל. "ליברמן וכהנא רוצים להפוך את ישראל למדינה ככל המדינות, למחוק כל זיק של יהדות ולמנוע מן האזרחים היהודים לאכול כשר", אמר ח"כ גפני.

גם חבר הכנסת יעקב ליצמן מ"יהדות התורה", אמר בתגובה כי מסע ההרס של ליברמן-בנט-לפיד-סער נגד מסורת ישראל, עולם התורה והיהדות, ממשיך בכל העוצמה. "'מהפיכת הכשרות' של איווט ומתן כהנא היא פגיעה אנושה במיליוני אזרחים, חרדים, דתיים ומסורתיים, שמעוניינים בשמירת כשרות כהלכתה. לממשלה הרפורמית הזו אין קווים אדומים", אמר ח"כ ליצמן.