t
הנזק מתקיפת הספינה

בלינקן: התגובה לאיראן תהיה קולקטיבית

באיראן מזהירים: כל פעולה נגדנו תיתקל בתגובה חזקה - שתשפיע גם על וושינגטון ולונדון • סגן שגריר בריטניה בארץ אמר לכאן חדשות כי "ישראל צריכה לעשות את השיקולים שלה" בנוגע לתגובה לאירוע" • ממשלת רומניה: איראן עומדת מאחורי הפגיעה בספינה, שבה נהרג גם אזרח רומני
עמיחי שטיין ואיתמר מרגלית
02 באוגוסט 2021
07:30
עודכן ב 21:31

תקיפת הספינה במפרץ הפרסי: שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן גינה הערב (שני) את איראן על תקיפת הספינה במפרץ עומאן. במסיבת עיתונאים שקיים אמר בלינקן כי ארצות הברית עומדת בקשר עם ישראל ומדינות נוספות, וכי התגובה לאיראן תהיה קולקטיבית.

הערב אמר שר הביטחון בני גנץ במליאת הכנסת כי התוקפנות של איראן באזור בכלל ובחזית הימית בפרט הולכת ומחריפה. "חייבים לפעול כעת מול איראן שלא רק חותרת לגרעין צבאי, אלא גם מביאה למירוץ חימוש מסוכן", אמר. הוא הוסיף: "זה לא עניין ישראלי בלבד, העולם כולו שרואה את תוצאות התוקפנות של איראן חייב לפעול, וכל הסכם עם איראן חייב להתייחס גם להסרת האיום שלה על המרחב, ופגיעתה בחפים מפשע ובכלכלה העולמית".

מוקדם יותר אמר ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון כי "איראן צריכה להתמודד עם ההשלכות של מה שעשתה". בהודעה שפרסם, כתב ג'ונסון כי מדובר במתקפה שערורייתית על ספינה מסחרית. זמן קצר קודם לכן, שגריר איראן בלונדון זומן לשיחת נזיפה במשרד החוץ הבריטי, כך על פי הודעה שפרסם המשרד. לפי ההודעה, השגריר מושן באהארוואנד זומן לשיחה בלשכת שר החוץ הבריטי ג'יימס קלוורלי בתגובה לתקיפה שבוצעה ביום חמישי האחרון. עוד נמסר כי השר הבריטי שב ואמר כי איראן חייבת להפסיק לאלתר את הפעולות שמסכנות את השלום והביטחון הבין-לאומי והדגיש כי יש לאפשר לספינות לנוע בחופשיות בהתאם לחוק הבין-לאומי.

מוקדם יותר אמר גורם איראני רשמי לאתר האינטרנט "נור ניוז" שכל פעולה נגד האינטרסים הלאומיים של איראן תיתקל בתגובה חזקה, שיהיו לה השלכות ישירות על וושינגטון ולונדון. עוד הוא הוסיף שטהראן מחשיבה את האיומים שהגיעו אליה מהמערב וישראל כמחוות תעמולתיות.

התגובה האיראנית מגיעה לאחר שאתמול ארצות הברית, בריטניה וישראל אמרו שאיראן אחראית להתקפת הספינה, שבה נהרגו אזרח בריטי ואזרח רומני. אתר "נור ניוז" נחשב מקורב למועצה האיראנית העליונה לביטחון לאומי. 

סגן שגריר בריטניה בישראל, מארק פאואר, אמר בריאיון לכאן חדשות שישראל צריכה "לעשות את השיקולים שלה" בנוגע לתגובה אפשרית על תקיפת הספינה. פאואר הוסיף בריאיון לכאן רשת ב: "ישראל, כמו מדינות רבות באזור, מאויימת על ידי פעילות מהסוג שראינו. בשלב זה אנחנו קוראים לשותפינו לגנות את התקרית ופועלים איתם כדי לתאם תגובה דיפלומטית מתאימה".

סגן השגריר הבריטי ציין כי יש ברשותם עדויות חד משמעיות שאיראן היא האחראית לתקיפה וכי משלחת בריטית תגיע לאזור כדי לבצע חקירה מקיפה. "הגענו למסקנה הזאת בסבירות גבוהה", אמר. "עברנו על העדויות בצורה זהירה. זאת הפרה ברורה של החוק הבין לאומי. עובדים עם שותפים בין לאומיים על תגובה מתאימה, גם במוסדות בינלאומיים וקוראים לאיראנים להפסיק את הפעילות שגורמת לחוסר יציבות".

פאואר התייחס גם להכחשות של האיראנים, שטוענים כי אינם עומדים מאחורי הפגיעה. "אם אתם לא עשיתם את זה, אז מי עשה את זה ולמי יש מוטיבציה לתקוף את הספינה. ולמי יש רקע בתקיפת ספינות כאלה. על רקע ההודעה שלנו – איראן צריכה לתת תשובות". אחרי שהבריטים הפנו אצבע מאשימה לאיראן על התקיפה בה נהרג אזרח שלהם, גם הרומנים הוציאו הודעה דומה - בעקבות מותו של ימאי רומני במתקפה.

אמש דווח בחדשות הערב כי מערכת הביטחון הציגה לבריטניה וארצות הברית מידע מודיעיני המצביע על כך שתקיפת הספינה במפרץ עומאן בוצעה על ידי איראן, מה שהוביל להודעות לפיהן טהראן עומדת מאחורי התקיפה. בעיתון אל ג'רידה הכוויתי דווח אתמול שישראל קיבלה אור ירוק מהאמריקנים והבריטים לפעולת תגובה. לפי הדיווח, ישראל תפעל נגד נמל או ספינה צבאית איראנית. עם זאת, בישראל מעריכים שלא הייתה כוונה לגרום למותם של שני הימאים.

עוד דווח אתמול כי בצמרת המדינית בישראל מתלבטים איך ומתי להגיב לתקיפה. השאלה המרכזית שניצבת אל מול מקבלי ההחלטות היא האם תגובה ישראלית כעת תפגע בניסיון לנצל את התקרית לטובת לחץ מדיני כנגד איראן. הדיונים בנושא עדיין נמשכים. לכן, ישראל מתכוונים לחלוק ולשתף בחומרי מודיעין עם מדינות באזור, כדי להביא לגינויים כלפי איראן, כולל פעילות דיפלומטית במוסדות בינלאומיים.