גנץ ולפיד
צילום: משרד החוץ

גנץ חשף לראשונה: איראן רחוקה שבועות מפצצה גרעינית

כפי שפורסם בכאן חדשות - גנץ ולפיד הזהירו את ארה"ב כי איראן מתקרבת להיות סף גרעינית • שרי הביטחון והחוץ חשפו מי עומדים מאחורי הפיגוע במכלית ליד עומאן
גילי כהן
04 באוגוסט 2021
15:12

שר הביטחון בני גנץ אמר היום (רביעי) לראשונה באופן גלוי כי איראן רחוקה היום רק כעשרה שבועות מהגעה לחומר בקיע שיאפשר לפתח פצצה גרעינית. כפי שפורסם בכאן חדשות, הן גנץ והן שר החוץ יאיר לפיד הזהירו את ארצות הברית כי איראן מתקרבת להיות סף גרעינית. בקהילת המודיעין הישראלית קיים ויכוח בנוגע למידת הקרבה של איראן להגדרה זו, וההערכות המקובלות מדברות על בין חודשיים לחצי שנה.

גנץ ולפיד חשפו היום גם את שמו של סעיד אראג'אני - האופרטור הראשי של מערך כלי הטיס הבלתי מאוישים (כטב"מים) של חיל האוויר של משמרות המהפכה, שהביא לפגיעה במכלית "מרסר סטריט". גנץ ציין כי הוא מספק את הציוד, ההכשרה, התוכניות והאחראי על פעולות טרור רבות במרחב. שר הביטחון ציין גם כי מפקד חיל האוויר של משמרות המהפכה אמיר עלי חג'יזדה עומד מאחורי עשרות פעולות שבהם היו מעורבים כטב"מים וטילים באזור.

את הדברים חשפו השרים בתדרוך מדיני-ביטחוני לשגרירים של מדינות החברות במועצת הביטחון של האו"ם. התדרוך, שנערך בחדר המצב של משרד החוץ בירושלים, הוא חלק מהמאמץ המדיני של ישראל לקדם גינוי ותגובה בין-לאומית לפעולות הטרור של המשטר האיראני.

מתקרבים לנקודת רתיחה: לקראת מלחמה עם איראן? | עוד יום

בהודעה של גנץ ולפיד נמסר כי הובהר לשגרירים שישראל תשמור על חופש הפעולה שלה. השניים הדגישו כי לא מדובר בסכסוך מקומי או בילטראלי. "זו התקפה על העולם, והעולם צריך להגיב. זה יכול לקרות רק באמצעות גישה אחידה ואמיצה מצד הקהילה הבין לאומית, דרך מועצת הביטחון ומסגרות נוספות הדורשת לקיחת אחריות מאיראן בנוגע לפעולותיה התוקפניות", נכתב בהודעה.

גנץ הוסיף: "איראן אחראית לעשרות פעולות טרור ברחבי המזרח התיכון והפעלת מיליציות מטעמה בתימן, עיראק ומדינות נוספות. איראן גם חצתה את כל הקווים שהוגדרו בהסכם הגרעין הקודם. זה הזמן למעשים – העולם חייב להטיל סנקציות כלכליות ולהביא פעולות אופרטיביות מול משמרות המהפכה".

לפיד אמר: "זה לא סכסוך בין צבאות בסוריה. זה לא פעולה חשאית נגד מתקן צבאי. זו התקפה על נתיבי הסחר של העולם, זו התקפה על חופש התנועה. זהו פשע בין לאומי".