דינה אברינה
צילום: רויטרס

זעם ברוסיה: "לינוי צריכה להחזיר את המדליה"

אחרי הזכייה של אשרם בזהב, ברוסיה טוענים לשיפוט לא הוגן ומפנים אצבע מאשימה כלפי הוועד האולימפי, שלטענתם "ממשיך לסגור איתנו חשבונות". דינה אברינה, שהפסידה לאשרם, אמרה בשיחה עם שליח כאן חדשות למשחקים בטוקיו: "השיפוט בפירוש לא היה הוגן"
יואב בורוביץ' וליאן וילדאו
07 באוגוסט 2021
15:36

אחרי הזכייה של לינוי אשרם בזהב, ברוסיה זועמים על השיפוט בתחרות וטוענים שהוועד האולימפי הבין-לאומי ממשיך לסגור חשבון עם רוסיה. דינה אברינה, שהפסידה לאשרם וזכתה במדליית הכסף, אמרה בשיחה עם שליח כאן חדשות למשחקים בטוקיו: "השיפוט בפירוש לא היה הוגן". הוועד האולימפי הרוסי הודיע שיפנה להתאחדות ההתעמלות הבין-לאומית בבקשה לקבל הבהרות בנוגע לתוצאות. ראש הוועד האולימפי הרוסי סטניסלב פוזדניאקוב אמר כי לא הוועד לא יוכל לעצום את עיניו אל מול המצב הזה. "אנחנו כבר מכינים ערעורים רשמיים. אנו מעוניינים לקבל הבהרות בנוגע לכמה נושאים". 

 אלינה הרנסקו, לינוי אשרם ודינה אברינה עם המדליות (צילום: רויטרס)

אברינה זכתה בציון 24.000 בתרגיל הסרט והייתה זקוקה לציון 24.150 ויותר כדי לעקוף את לינוי. הערעור שהגיעה בסוף התחרות נדחה. אשרם סיימה את התחרות בציון 107.800 ואברינה עם ציון של 107.650. לאחר ההפסיד אמרה המתעמלת הרוסיה: "אשרם עשתה טעות שעליה מורידים ניקוד רב, מה שהיה פה זה ביזיון לענף". ויטלי מילונוב, חבר פרלמנט רוסי אמר בשידורי הטלוויזיה בארצו כי "ההופעה של אשרם הייתה מחפירה, היא צריכה להחזיר את המדליה". שר הספורט הרוסי אמר לכלי תקשורת בארצו: "יש לנו המון שאלות לשופטים". 

בדצמבר 2019 הודיעה הסוכנות העולמית נגד סמים בספורט שרוסיה לא תוכל להשתתף באירועי ספורט בין לאומיים במשך ארבעה שנים. הסוכנות קיבלה את החלטה לאחר שקבעה כי מוסקווה ביצעה שימוש בסמי מעבדה כדי לשפר ביצועים בתחרויות ספורט בין לאומיות. לאחר ערעור של רוסיה העונש הופחת לשנתיים. עם זאת, הותר לספורטים מרוסיה שהוכיחו שאינם קשורים ישירות לשימור בסמים להשתתף תחת דגל בין לאומי.