ארכיון
צילום: לע"מ

"סוג של פוטש": בג"ץ דן בעתירת האופוזיציה נגד הרכב ועדות הכנסת

ש"ס והליכוד דורשים לבטל את החלטת הוועדה המסדרת בדבר הרכב הוועדות הקבועות, ראשיהן וממלאי המקום. השופטים חיות ופוגלמן מתחו ביקורת: "מציעים לעשות משוואה חדשה לדלג עם הכנסת". עם זאת ציינה הנשיאה רמזה שתעניק שבועיים למצות את ההידברות: "מקווים שתפתרו את הבעיות בעצמכם"
אמוץ שפירא ותמר אלמוג
09 באוגוסט 2021
09:06
עודכן ב 15:54

בג"ץ דן הבוקר (שני) בעתירה של חברי הכנסת ממפלגות ש"ס והליכוד נגד הקואליציה בדרישה לבטל את החלטת הוועדה המסדרת בדבר הרכב הוועדות הקבועות, ראשיהן וממלאי המקום. בתום הדיון הורו השופטים לכנסת לעדכן אותם בתוך שבועיים בדבר תוצאות ההידברות בין הקואליציה והאופוזיציה בנוגע להרכבי ועדות הכנסת. השופטים כתבו כי הם עושים זאת כדי לאפשר לכל הצדדים למצות את ההדברות ביניהם.

שידור חי מבית המשפט העליון

השופט עוזי פוגלמן מתח בדיון ביקורת על הגשת העתירה ותהה אם היא לא מהווה למעשה סוג של פוטש, לאחר שהעותרים בחרו להיעדר מההצבעה בכנסת ופנו ישר להליכים משפטיים. "אפשר לעשות דה לגיטימציה של ההליכים הפרלמטריים ולבוא לבית המשפט? אדוני מציע לעשות משוואה חדשה לדלג עם הכנסת, זה סוג של פוטש".

הדיון משודר בשידור חי במסגרת הפיילוט של שידורים מבית המשפט העליון. בראש ההרכב הנשיאה אסתר חיות ועמה השופטים ניל הנדל ועוזי פוגלמן. לדיון הגיעו בין השאר השר זאב אלקין, יו"ר הקואליציה עידית סילמן וח"כ דוד ביטן - אחד העותרים.

הנשיאה חיות פתחה את הדיון בשורת שאלות מקדמיות וטענה כי נוצר קושי לא מבוטל מאחר שהעתירה הוגשה על ידי חברי כנסת ולא על ידי הסיעות הנפגעות עצמן, כאשר הסיעה המרכזית, הליכוד, אף הביעה טענה שלא היה צריך להגיש את העתירה. "זה לא מצב שבעל הדין הנכון אדיש למצב, אלא יש לו עמדה ברורה שלא צריך להגיש עתירה", אמרה הנשיאה.

חיות הזכירה את הטענה של סיעת ימינה ולפיה חברי הכנסת העותרים אף החרימו את ההצבעה בכנסת על הרכב הוועדות. "האם כאשר ח"כ מחרים הצבעה זה נכון לאפשר לו לבוא לבית המשפט ולבקש סעדים?", תהתה חיות. טענה נוספת שהעלתה הייתה כי אין בעתירה התייחסות להצעה המשופרת של הקואליציה בחלוקה של הוועדות.

השופט ניל הנדל אמר בדיון כי הצדדים חייבים לדבר וכי אין לכך חלופה. נציגת הכנסת אישרה כי האידיאל הוא להמשיך בהידברות, אך הוסיפה כי מעולם זה לא נתפס כהסכמה מלאה. עוד אמרה כי נכון להגיע להסדר מאוזן יותר, אך הזכירה שגם בכנסת ה-20 לא נשמר הייצוג היחסי בוועדות.

הנשיאה חיות פנתה לנציג יש עתיד ואמרה כי ברור שהדברים נעשו בכוונת מכוון. "מנסים להדיר אופוזיציה וסיעה חשובה מוועדות חשובות". נציג הליכוד הציע לבג"ץ לאפשר לצדדים לשוב ולהידבר. על כך אמר עו"ד אילן בומבך המייצג את ח"כדוד ביטן אומר בשם אחד העותרים חכ דוד ביטן לגבי הצעת בא כוח סיעת הליכוד: אם לא תהיה נסיגה מהעמדה בוועדת כספים אין מה לדבר.

הנשיאה חיות רמזה עוד במהלך הדיון כי בג"ץ יעניק שבועיים למצות את ההידברות בין הקואליציה והאופוזיציה. "מקווים שתפתרו את הבעיות בעצמכם", אמרה הנשיאה והוסיפה: "אני רואה שח"כ ביטן והשר אלקין מנהלים דיון ער בדיון, חבל שזה לא קורה במקום אחר".