בר, אילוסטרציה
צילום: אייזק הררי, פלאש90

"לא ייתכן שזו דרישה לגיטימית": תבעה נגד "באדי-שוט" - וניצחה

עולה חדשה מארצות הברית שעבדה בבר בתל אביב נדרשה לתת ללקוחות ללקק אלכוהול מגופה. היא תבעה את מקום העבודה, אך תביעתה נדחתה. היא לא ויתרה וערערה - וזכתה לפסק דין תקדימי ופיצוי כספי
שלי וגואטה
09 באוגוסט 2021
18:47

ביממה האחרונה לא מעט ישראלים נחשפו לראשונה למנהג שנקרא "באדי שוט". הסיבה לכך היא פסיקה של בית הדין הארצי לעבודה, שקבע שמדובר במעשה מגונה והטרדה מינית. היום (שני) התראיינה לתוכנית "שלי וגואטה" בכאן רשת ב המלצרית שתבעה את מקום העבודה שלה, על שאילץ אותה להשתתף במנהג. 

האזינו לריאיון עם המלצרית ועורכת דינה

מדובר בצעירה, שעלתה מארצות הברית לישראל אחרי ביקור במסגרת תגלית. שבוע לאחר מכן החלה לעבוד בבר "מייקס פלייס" בטיילת בתל אביב. לפי עורכת דינה מאיה גבעון, כמה שבועות לאחר מכן ביקש ממנה אחראי המשמרת לעשות "באדי שוט" כדי "להקליל את האווירה בבר". 

"באדי שוט זה מנהג שככל הנראה נהוג בברים: להעלות מלצרית על הבר, לחשוף את גופה, את הבטן. לשפוך אלכוהול על גופה, לפזר מלח על הצוואר ולתקוע פלח לימון בפיה. ואז אחד הלקוחות עולה מעל המלצרית, מלקק את האלכוהול מהבטן ואת המלח מהצוואר, מוציא את פלח הלימון מפיה", סיפרה גבעון. 

המלצרית תבעה את הבר בבית הדין האזורי לעבודה, אלא ששם קבעה השופטת שזה נעשה בהסכמה. "אין מקום להסכמה כשמדובר ביחסי מרות", אמרה עורכת דינה בריאיון לכאן רשת ב. המלצרית סיפרה בריאיון כי אחרי שתביעתה נדחתה הייתה בהלם. "הייתי ממש נסערת והרגשתי שהמערכת איכזבה אותי כי אף אחד לא האמין לסיפור שלי. הרגשתי שטעיתי וכל בחורה אחרת הייתה מתייאשת. בגלל זה החלטתי להילחם חזק יותר ולקחת את זה לבית המשפט הארצי". 

ואכן בית הדין הארצי לעבודה קיבל את הערעור, וקבע כי "באדי שוט" הוא הטרדה מינית ומעשה מגונה תוך ניצול יחסי מרות. מנהל המשמרת חויב בפיצוי של 30 אלף שקל וחברת ריפר קפה ב-120 אלף שקל והוצאות. "בערעור השני הייתי מאוד שמחה לשמוע שמישהו סוף סוף שמע אותי והבין שאני חשובה ושמה שקרה לי היה פסול", אמרה המלצרית.

"אני מאוד מקווה שדרך העניין והסיפור שלי אנשים יבינו שלנשים יש זכויות ושזה לא בסדר לעשות דברים כאלה לאנשים בכלל. אנשים שעושים דברים כאלה לנשים הם לא בהכרח אנשים רעים, אלא רק שהם למדו את ההתנהגות הזו והם פשוט צריכים ללמוד אחרת, שזה לא בסדר לעשות דברים כאלה. אני עשיתי שינוי: אני דיברתי, הלכתי לבית המשפט, הצפתי את זה. רק אלוהים יודע כמה פעמים זה קרה לנשים אחרות", אמרה. 

עו"ד גבעון סיכמה את הדברים: "אני שמחה על פסק הדין ששם דברים על דיוקם. באדי שוט הוא לא מעשה ליצירת אווירה קלילה ושמחה בבר. בטח לא לקורבן שלו. מדובר בנשים צעירות שזה מפגשן הראשוני עם שוק העבודה, לא ייתכן שזו תהיה דרישה לגיטימית מהן".