פרופ' עודד גולדרייך

בג"ץ: שרת החינוך תכריע בסוגיית הענקת פרס ישראל לפרופ' גולדרייך

בכך ביטל בג"ץ את החלטת שר החינוך הקודם שלא להעניק את הפרס בחקר המתמטיקה ומדעי המחשב לפרופ' גולדרייך, ולאחר ששאשא-ביטון הודיעה כי לא תתערב בהחלטת קודמה
אמוץ שפירא, תמר אלמוג ולירן כוג'הינוף
12 באוגוסט 2021
10:10

סערת פרס ישראל: בג"ץ ביטל היום (חמישי) את החלטת שר החינוך הקודם שלא להעניק את פרס ישראל לפרופ' עודד גולדרייך בתחום חקר המתמתיקה ומדעי המחשב, וקבע כי שרת החינוך שאשא-ביטון תכריע בנושא.

ההחלטה התקבלה לאחר ששרת החינוך יפעת שאשא-ביטון החליטה שלא להתערב בהחלטת קודמה בתפקיד, יואב גלנט, שלא להעניק את פרס ישראל לפרופ' עודד גולדרייך ממכון וייצמן, והחליטה להשאיר את החלטתו על כנה. כעת כאמור בג"ץ הכריע כי ההחלטה תחזור אליה.

עד כה לא דן בג"ץ בהחלטת שר החינוך לשעבר, משום שהחלטתו הגיעה כמה ימים לפני חילופי הממשלה. אז הודיע היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כי בכוונתו לאפשר לשרת החינוך החדשה, יפעת שאשא-ביטון לבחון את עמדתה.

עורכי דינו של גולדרייך, מיכאל ספרד וחגי בנזימן, בירכו על ההחלטה אך גם העלו כמה טענות: "אנחנו מרוצים כמובן מההחלטה שניתנה פה אחד לבטל את החלטתו המופרכת והמסוכנת של שר החינוך לשעבר גלנט. עם זאת, החלטת שופטי הרוב להחזיר את הסוגייה להכרעת הדרג הפוליטי מבלי שנקבע שהתבטאויות פוליטיות שאינן עבירה על החוק אינן רלבנטיות לשאלת הזכאות לפרס - מצערת, וצריכה להדאיג את כל שוחרי חופש הביטוי בישראל".

בסמוך להודעה על זכייתו של גולדרייך בפרס, הודיע שר החינוך גלנט ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט על החלטתו שלא להעניק את פרס ישראל בחקר המתמטיקה ומדעי המחשב לפרופסור עודד גולדרייך. גלנט נימק את ההחלטה וכתב: "בעניינו של פרופסור גולדרייך מתקיים התרחיש של יד אחת בונה ויד שניה הורסת, שכן אל מול יכולותיו המחקריות עומדת פעילותו הנמשכת המבקשת, בכוונת מכוון, לפגוע באקדמיה הישראלית ובמדינת ישראל".

בחודש מאי קיימו תומכיו של פרופסור גולדרייך טקס אלטרנטיבי שבמסגרתו העניק חתן פרס ישראל, הפרופסור דוד הראל, את הפרס שקיבל בשנת 2004 לגולדרייך. באירוע המאולתר אמר פרופסור גולדרייך: "לאלוף גלנט יש את הזכות לא לתת את פרס הליכוד, אבל פרס ישראל הוא לא פרס הליכוד".