לבנון קורסת: האם זה ייגמר במלחמת אזרחים?

במדינה נפיצה כמו לבנון, ותחת משבר שמאיים עליה בקריסה כלכלית, תקרית אחת שתצא מכלל שליטה יכולה להבעיר את כל האזור. גם ישראל יכולה למצוא את עצמה נשאבת פנימה בקלות
רועי קייס
13 באוגוסט 2021
11:52

אנחנו כבר חודשים בתוך אירוע של קריסה כלכלית בלבנון, אבל ארץ הארזים עדיין איתנו, וכאן אני חייב לשאול שאלה: איך עם כל כך הרבה עוני, ממשלה לא מתפקדת, ומדפי סופר ריקים, המשבר החמור הזה לא התפוצץ למלחמת אזרחים על מלא? 

אז תשכחו רגע ממחאה כלכלית או פוליטית, מה שבאמת יכול להצית את האש זו השנאה והדם הרע בין כמעט 20 העדותך שמרכיבות את לבנון. כמו ב"קיל ביל", לפעמים חתונה אחת יכולה להצית מעגל נקמה שאי אפשר לעצור. 

תראו מה קרה השבוע בפרברי ביירות, בח'לדה. פעיל חיזבאללה מוכר בשם עלי שבלי הגיע לחתונה משפחתית ואז זה קרה. עלי חוסל כחלק מנקמת דם, בגלל שלפני שנה הוא הרג בחור סוני ממשפחת ר'סן, שבט סוני גדול מלבנון. הוונדטה לא נעצרה בחיסול בחתונה: אנשי השבטים הסונים הגיעו גם להלוויה של עלי שבלי וחיסלו שם חלק מהאבלים. ומאז, הרוחות סוערות והצרורות חוגגים. 

עכשיו ברצינות, למה אני מספר לכם את זה? כי במדינה שעברה שתי מלחמות אזרחים, "חרב אהליה" (מלחמת האזרחים) הן צמד מילים שמפחיד כל לבנוני. אנחנו לא נחזור אל המלחמה. העם הלבנוני בעל מודעות. הוא הקריב 200 אלף בני אדם במלחמת האזרחים והוא לא יכול לעשות את אותה טעות שוב.

האם מחסור בחלב במכולת בלבנון יצית את המזרח התיכון? | רועי קייס, פרשנות

הפחד ממלחמת אזרחים נוספת הוא גורם מרסן גם בימים קשים. אחרי מלחמת האזרחים האחרונה, שנמשכה מ-1975 ועד 1990, נוצר מעין סטטוס-קוו קדוש. הסכם טאיף שנחתם בסעודיה מחלק את השלטון בין העדות ומבטיח לכאורה שלא תהיה עוד מלחמת אזרחים בארץ הארזים. 

ככה, בלי אהבת חינם, הצליחה לבנון להימנע ממלחמת אזרחים שלישית. גם רצח ראש הממשלה הסוני, רפיק אל-חרירי, על-ידי חיזבאללה לא גרר את המדינה לג'הנום. בסופו של יום, ל"זועמאא'", מנהיגי העדות, ולפוליטיקאים יש אינטרס שהמצב לא ידרדר למלחמה. כי מי יודע איפה הם יהיו אחריה ואיזה כוח יהיה להם? ואת זה מבינים גם האזרחים הקטנים.

אז מה כן הולך לקרות בלבנון? הפרשנים מעריכים שבמקרה הטוב לבנון תתחיל להתפורר לחלקים ותמשיך בקריסה זוחלת. וזה בדיוק מה שהופך את סרטון החתונה שראינו לנפיץ. בתהליכים האלה מספיקה תקרית אחת שתצא משליטה, ולבנון שהייתה פעם ה"שוויץ של המזרח התיכון" תהפוך לאפגניסטן של המזרח התיכון.

נסראללה VS ישראל: המלחמה הקרה בין ישראל ללבנון | האזינו להסכת "עוד יום"

ומה איתנו מעבר לגבול? כבר למדנו על בשרנו שניסיון להתערב במה שקורה בלבנון זה בעיקר מתכון לצרות צרורות. אבל גם אם לא נתערב, זה לא אומר שאנחנו לא הולכים לסבול. שמתם לב להתחממות בגבול הצפוני?  

ישראל מנסה לייחס את הירי מלבנון לחמאס ולארגונים פלסטינים, אבל בעצם ההתפוררות של לבנון היא שמאפשרת לחיזבאללה ולאיראנים להיתלות בזה ש"ארגונים סוררים" יורים על ישראל - התירוץ הנהדר שאנחנו מכירים מעזה. בינינו קצת קשה לדמיין שחיזבאללה, הריבון האמיתי בדרום לבנון, לא ידע ולא שמע.

והנה בסוף השבוע נסראללה מחמם מנועים ובאופן חסר תקדים מקבל אחריות בעצמו על מטח רקטות לעבר הר דב כדי להעביר מסר לממשלה החדשה – תקיפות אוויריות בשטח לבנון כמו שהיה בשבוע שעבר לא בבית ספרנו.

שלא תטעו - הירי הזה גורר ביקורת על חיזבאללה שמרשה לעצמו להתעמת עם ישראל בזמן שהלבנונים בקושי מצליחים לחיות. זה עלה לארגון אפילו בתקרית מביכה מאוד עם הדרוזים שתקפו בדרום לבנון את אנשי חיזבאללה שירו את הרקטות מתוך האוכלוסייה

בסוף החלום הרטוב של המחנה הפרו איראני הוא ליצור מערכת של חזיתות באזור שיכולה להטריד את ישראל בכל רגע ולמתוח את צה"ל והאוכלוסייה האזרחית עד לקצה. אז נכון, אנחנו עדיין לא שם, אבל מה שקורה בארץ הארזים לא מבשר טובות וישראל בקלות יכולה למצוא את עצמה מתפלשת שוב בבוץ הלבנוני