מעבר כרם שלום, ארכיון
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

הוכרזו שורה של הקלות על האוכלוסייה האזרחית ברצועת עזה

מתאם הפעולות בשטחים הודיעו על חידוש אישורי כניסה של אנשי עסקים לישראל, ופתיחת המעברים למסחר • צה"ל: הפלנו שלשום רחפן של חמאס בגבול עזה • 10 שריפות פרצו בעוטף עזה, ככל הנראה לא נגמרו מבלוני תבערה • הדליקות פרצו סמוך למסילת הרכבת באזור גבים ויכיני • דיווח בלבנון: ארגוני הטרור בעזה הודיעו למתווך המצרי שפניהם להסלמה הדרגתית
איתי בלומנטל ואיציק זוארץ
13 באוגוסט 2021
11:49
עודכן ב 17:55

מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) אלוף רסאן עליאן, הודיע היום (שישי) על שורה של הקלות במגבלות על הסחר והיחסים הכלכליים עם רצועת עזה. בהודעה שפרסם, נכתב כי "לאור השמירה על היציבות הביטחונית ברצועת עזה", יחודשו אישורי הכניסה של 1,350 סוחרים ואנשי עסקים מעזה לישראל ויורחב הסחר במעברים. במתפ"ש ציינו שהאישורים יינתנו רק למחוסנים נגד קורונה ולמחלימים.

לצד זאת, ייפתח הייצוא מרצועת עזה לישראל דרך מעבר כרם שלום, ויורחב הייבוא מישראל לרצועת עזה - גם לרכיבים מסקטור התחבורה והתקשורת. כמו כן, תאושר הכנסת ציוד וסחורות לטובת התשתית ההומניטרית ברצועה, כמו ביוב ומים. בהודעה צוין שהצעדים אושרו על הדרג המדיני, ומותנים בשמירה על השקט מהרצועה. 

בתוך כך, צה"ל הודיע היום כי הפיל שלשום רחפן של חמאס בגבול רצועת עזה. מצה"ל נמסר כי הרחפן היה במעקב ואותר מוקדם יותר היום. עשרה מוקדי שריפה פרצו היום סמוך לפסי הרכבת באזור גבים ויכיני בעוטף עזה. מכיבוי והצלה נמסר שהאש שפרצה באזור המסילה נגרמה בשל נסיעת רכבת ולא מבלוני תבערה. נמשכת הבדיקה בשאר המוקדים. 


העיתון הלבנוני אל-אח'באר דיווח היום כי ארגוני הטרור בעזה הודיעו למתווך המצרי שפניהם להסלמה הדרגתית בימים הקרובים. לדברי המקור ההחלטה התקבלה בישיבה שהתקיימה אתמול. הסיבה לטענתם היא סיום התקופה שנתנו לישראל לפתוח את המעברים ולהכניס את הכסף הקטרי, והמשך ההתניה הישראלית של שיקום רצועת עזה בקידום נושא השבויים. 

מקורות בפלגים מסרו לאתר הקטרי "ערבי21" שכחלק ממגמת ההסלמה מתוכנן "יום זעם" לאורך גבולות הרצועה עם ישראל. לפי המקורות יום הזעם נקבע ב-21 לאוגוסט, יום השנה להצתת מסגד אל-אקצא על ידי נוצרי אוסטרלי ב-1969.