t
מסוק אמריקני בשמי קאבול, היום
צילום: אי-פי

טליבאן בארמות הנשיאות; הנשיא: עזבתי כדי להימנע ממרחץ דמים

בלינקן: "היינו ממשיכים לאבד קורבנות אם היינו נשארים" • שגרירות ארה"ב באפגניסטאן פונתה וצפויה להיסגר • עיתונאי אפגני לכאן חדשות: "אני חושש שזה היום האחרון בחיי"
כתבי כאן חדשות
15 באוגוסט 2021
21:34
עודכן ב 21:47

כיבוש אפגניסטאן: ערוץ אל-ג'זירה שידר הערב (ראשון) תיעוד של כניסת מנהיגי טליבאן לארמון הנשיאות בקאבול, שנכבש בידי לוחמי ארגון הטרור מוקדם יותר. נשיא אפגניסטאן אשרף גאני שעזב את המדינה מוקדם יותר כתב בחשבון הפייסבוק שלו: "עשיתי זאת כדי להימנע ממרחץ דמים". 

שגרירות ארצות הברית באפגניסטאן פונתה לחלוטין, וצפויה להיסגר. בהודעה שפורסמה על ידי השגרירות, אזרחים אמריקנים שעוד נמצאים במדינה התבקשו: "למצוא מקום מחסה ולא להגיע לשגרירות או לשדה התעופה".

שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן אמר מוקדם יותר שהעובדים מועברים לנמל התעופה "כדי להבטיח את שלומם". הוא טען שארצות הברית השיגה את מטרותיה המדינה ואמר כי "אם הכוחות האמריקניים היו נשארים, היינו ממשיכים לאבד קורבנות".

הידאייטולה נורזאי, עיתונאי אפגני שנמצא בקאבול, סיפר בריאיון למואב ורדי בתוכנית העולם היום בכאן 11: "בגלל הקרבות החשמל נותק, טליבאן מקיף את העיר. רוב תושבי קאבול בורחים ממלחמה, אני חושש שזה אולי יהיה היום האחרון בחיי". העיתונאי טען שאפגניסטאן לא תצליח להגיע לשקט אם טליבאן יתפוס את השלטון. "הם לא השתנו בכלל בעשור האחרון", הוא טען. אם האמריקנים ינטשו את אפגניסטאן, היא תחזור לעשור האפל שהארגון שלט בה".

מוקדם יותר, נשיא צרפת עמנואל מקרון הורה להעביר את השגרירות הצרפתית לנמל התעופה בקאבול - שם ימשיכו אנשי הצוות לפנות את אזרחי צרפת שעוד נמצאים במדינה. גם גרמניה ואיראן הודיעו שיסגרו את שגרירויותיהן. מנגד, ארגון נאט"ו הודיע שישאיר את נציגותו הדיפלומטית בקאבול. בד בבד, איראן הודיעה שתעניק מקלט לאפגנים הבורחים ממדינתם עד שהמצב במדינה ישתפר. 

דובר טליבאן הודיע כי בארגון מעוניינים בחילופי שלטון מהירים ככל האפשר. ענישה כמו הוצאה להורג, סקילה וקטיעת איברים תהיה באחריות בתי הדין. לדבריו, זכויות הנשים יכובדו, הן יורשו לעזוב את בתיהן לבד, ויתאפשר להן ללמוד ולעבוד, אך הן יידרשו לעטות רעלה.

כך נעלמה השקעה של 20 שנה

רק לפני חודש נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן טען שהשתלטות טליבאן על אפגניסטאן היא דבר שאפשר למנוע. הוא אמר ש"הצבא האפגני מיומן יותר, מצויד יותר – ויכול לשרוד במלחמה". אבל אותו הצבא האפגני - פשוט קרס.

כבר בתחילת מאי, כשהחיילים האמריקנים החלו באופן רשמי בנסיגה, נראתה נוכחות של ארגון הטרור בעיקר במחוזות המרוחקים והכפריים. אבל אז ממשלת אפגניסטאן שלטה ב-34 בירות מהמחוזות. טליבאן התקדם, תוך השתלטות על כבישים מהירים ופיגועים נקודתיים, והחל לבודד בסיסים של הצבא האפגני.

החיילים האפגנים הנצורים חיכו לתחמושת או לסיוע של הממשלה. כשאלה לא הגיעו, הם פשוט ברחו. ומאותו הרגע היה ברור שאלה לא כוחות. ערים רבות עברו לשליטת טליבאן, בלי אפילו ירייה אחת מצדם.

היום יותר מ-90% משטחי אפגניסטאן בשליטת ארגון הטרור. הארצות הברית הניחו שזה מה שיקרה, אבל ההערכה הייתה שזה ייקח חודשים, לא שבועות. בממשל האמריקני אומרים שהם הכינו את צבא אפגניסטאן לרגע הזה: בין אם בהקמת חיל אוויר מתפקד, העברת ציוד מחודש ואימונים, שהיו אמורים לשפר את היכולת של החיילים המקומיים.

אבל את החולשות העיקריות של הכוחות האפגניים, ארצות הברית לא הצליחה לרפא. זה מתחיל בשחיתות, במשבר כלכלי שמנע מחיילים משכורת במשך חודשים, והגיע גם לחיילים שנשלחו לקרב בלי נשק, ואפילו בלי אספקת מים ואוכל.

המסקנה המתבקשת בוושינגטון היא שהשקעה של 20 שנה, 83 מיליארד דולר לאימון וציוד הכוחות האפגניים, ויותר מ-2,400 חיילים אמריקנים הרוגים, לא השתלמה. ובשטח, נותרו החיילים האפגנים, בלי אמון או גיבוי מארצות הברית. כשהם כבר לא מאמינים שיש להם סיכוי ממשי מול טליבאן.

בהכנת הידיעה השתתפו מאיה ראכלין, עידו קורן, איתמר מרגלית ובן יניב