אביגדור קהלני

אביגדור קהלני אושפז במצב קשה: "אני פה, ולא הולך לשום מקום"

השר לביטחון הפנים לשעבר שוהה באיכילוב עקב זיהום: "לא נשקפת סכנה לחייו". תת-האלוף בצה"ל בן ה-77 מחזיק בעיטור הגבורה במלחמת יום הכיפורים, עיטור המופת במלחמת ששת הימים ועיטור הנשיא על תרומתו למדינה
נוב ראובני
17 באוגוסט 2021
15:21
עודכן ב 13:41

השר לביטחון הפנים לשעבר אביגדור קהלני אושפז אתמול (שלישי) במצב קשה באיכילוב בתל אביב עקב זיהום. בהודעת בית החולים צויין כי הוא בהכרה, וכי לא נשקפת בשלב זה סכנה לחייו. היום הוא שלח מסר מבית החולים: "אני חי, אני פה ואני לא מתכוון ללכת לשום מקום. אני מרגיש הרבה כאבים אבל אין פה סכנה לחיים. אני רוצה להודות לכל אלה שהתעניינו בשלומי. המשפחה שלי עוטפת אותי והטיפול בי יפה". 

קהלני בן ה-77 מחזיק בשלושה עיטורים - עיטור הגבורה ממלחמת יום הכיפורים, עיטור המופת ממלחמת ששת הימים ועיטור הנשיא על תרומתו למדינת ישראל. בין השנים 1992-1996 שימש כחבר הכנסת מטעם מפלגת העבודה, ואז כחבר הכנסת מטעם מפלגת הדרך השלישית, אותה הקים ועמד בראשה עד 1999. 

כשר לביטחון הפנים כיהן בין השנים 1996-1999. קהלני נולד וגדל בנס ציונה, בנם של משה ושרה שעלו בילדותם מעדן שבתימן. במלחמת ששת הימים פיקד על פלוגת טנקי פטון בגדוד 79 המחודש, שלחמה בצפון סיני, ונפצע קשה בקרב הג'יראדי. הוא סבל מכוויות בכ-60% משטח גופו, אושפז למשך כשנה, ועבר 12 ניתוחים פלסטיים. על לחימתו בקרב הוענק לו צל"ש, שמאוחר יותר הומר לעיטור המופת.

במלחמת יום הכיפורים היה קהלני מפקד גדוד 77. החטיבה בפיקודו של אביגדור בן-גל נקראה לתגבר את רמת הגולן ערב המלחמה, והגדוד של קהלני נלחם בקרבות קשים באזור שקיבל לאחר המלחמה את השם "עמק הבכא". קהלני הצליח לארגן טנקים מיחידות שונות, והוביל אותם לקרבות בלימה נגד הסורים שהיו בעדיפות מספרית של 150 טנקים ישראליים מול 470 טנקים סוריים.

הוא הסתער בראש הכוח בהיותו מחוץ לצריח על מנת שחייליו ייטיבו לראותו, ובאחד המקרים אף השמיד לבדו שלושה טנקים סורים שהיו במרחק 50 מטרים בלבד מהטנק שלו. כוח הטנקים בפיקודו הצליח לכבוש מחדש את העמדות השולטות והשמיד כ-300 טנקים סוריים. על חלקו המכריע בקרבות אלה הוענק לו ב-1975 עיטור הגבורה.

בריאיון לרומי נוימרק בחודש דצמבר בתוכנית חדשות הלילה, סיפר קהלני על תחושותיו לאחר הצפייה בסידרה "שעת נעילה" ששודרה בכאן 11, המבוססת על הימים הראשונים במלחמת יום הכיפורים בגזרה הצפונית.

"אני חושב שהתמונות המחישו בדיוק את הכאב של החיילים והחרדות של מי שנפלו בשבי ומי שלחמו בטנקים", אמר קהלני. הוא התייחס לאחת מסצנות הסיום של הסידרה, שהחזירה אותו לחוויות האישיות שלו מקרב הבלימה הגורלי ב"עמק הבכא", אותו כאמור הוביל בגבורה. "תמונה מדהימה שראיתי בפרק הסיום היא כביכול של 'עמק הבכא', עם מאות טנקים סורים, כפי שעמדנו בדיוק והסתכלנו עליהם ולא ידענו אם בכלל יש לנו סיכוי לעצור אותם. אין ספק שהסדרה הייתה חזקה".