דובר ארגון הטליבאן
צילום: אי-פי

דובר טליבאן בריאיון בלעדי לכאן חדשות: "לא נפגע בחיי אדם"

יומיים אחרי השתלטות טליבאן, הדובר סוהייל שאהין מנסה להרגיע את האזרחים האפגנים ואת המערב: "האנשים לא צריכים לפחד ולברוח. יישום חוקי השריעה לא אומר שימותו, אלא שיהיה יותר שלום ויציבות. מעוניינים בקשרים טובים עם העולם" • על היהודי האחרון בקאבול אמר: "לא פוגעים במיעוטים"
רועי קייס
17 באוגוסט 2021
19:53

יומיים אחרי שטליבאן זעזע את העולם והשתלט על אפגניסטאן, דובר הארגון מנסה להעביר מסר מרגיע בריאיון בלעדי לכאן חדשות: "האנשים לא צריכים לפחד ולברוח. יישום חוקי השריעה לא אומר שאנשים ימותו, אלא שיהיה יותר שלום ויציבות". סוהייל שאהין טוען כי התוכנית שלהם היא לשמור על אנשי אפגניסטן מבלי לפגוע בחיי אדם.

צפו בריאיון עם דובר טליבאן

"אנחנו רוצים לוודא שלא יהיה נזק לרכוש או לנפש, ושכולם יחיו חיים נורמליים", אמר שאהין לכתבנו רועי קייס, שציין כי הוא מכאן חדשות, אך לא הבליט את העובדה שמדובר בכלי תקשורת ישראלי. 

שאהין, מי שנחשב אחר מהאנשים הכי מבוקשים בתקשורת הזרה בתקופה הזאת, לא נמצא בארמון הנשיאות שנכבש בקאבול אחרי הנסיגה האמריקנית - אלא דווקא בבירת קטר, דוחה. אז מה יקרה עכשיו למדינה האסייתית, אחרי שארגון הטרור שהוא מדברר השתלט על אפגניסטאן? 

דובר טליבאן ממשיך את הקו של בכירי הארגון ומנסה בריאיון להעביר מסר מרגיע פנימה, לעם האפגני, שחלקו חושש לגורלו: "אני לא מבין למה אנשים בורחים, לא קורה כאן כלום. זה לא מבוסס על המציאות. אנחנו רוצים לוודא שיהיה שלום, לא כמו שהיה בעבר. האמריקנים נלחמו במשך 20 שנה. זה היה כיבוש שהעם האפגני לא רצה - הם רצו חופש ולא דיכוי".

אזרחים נסים על נפשם: איבוד השליטה בנמל התעופה הבין לאומי בקאבול 

באותה נשימה, מנסח סוהייל מסר מרגיע גם החוצה, וטוען כי טליבאן מעוניינים בקשרים טובים עם העולם. "יש הרבה הרס במדינה, אנשים סבלו במלחמה שנמשכה 20 שנה" הוא אומר. "אנחנו רוצים עזרה בבנייה מחדש של המדינה ורוצים גם שיהיה חופש". הוא הוסיף כי "אנחנו מקווים שהאמריקנים יגיעו לכאן ויהיו איתנו ביחסים טובים".

החשש לגורל היהודי האחרון בקאבול: "אנחנו לא פוגעים במיעוטים"

עוד שאלה שעולה היא מה יהיה היחס של טליבאן למיעוטים באפגניסטאן, בהם היהודי האחרון שנותר בקאבול, זבולון סימנטוב, שלא עזב בזמן ועכשיו גורלו לוט בערפל. "אני לא מכיר את היהודי האחרון", אמר סוהייל אך הדגיש – "אנחנו לא פוגעים במיעוטים. יש סיקים והינדים במדינה, והם יכולים לקיים את פולחן הדת שלהם".

חדשות טובות לאיראן: מה שקורה באפגניסטאן לא נשאר באפגניסטאן

בעוד שבמדינות רבות ברחבי העולם מביטים בדאגה על הדרמה באפגניסטאן, יש מי שרואה בנסיגה האמריקנית בשורה טובה - איראן השכנה, למשל. גם ארגון חמאס בעזה שבעי רצון מהמהפך, שם העלו תיעוד מפגישה בין הנהגת הארגון בקטר עם הנהגת טליבאן אחרי מבצע שומר החומות.

עם זאת, הכחיש דובר טליבאן כל שיתוף פעולה עם חמאס: "אם הם בירכו אותנו על החופש ועל סיום הכיבוש זה מצוין, אבל אין לנו שיתוף פעולה עם חמאס בשום תחום. נלחמנו בכיבוש רק באפגניסטאן. מי שמברך אותנו על עצמאותנו, אני מודה לו".

בחזרה לשלטון טליבאן | האזינו להסכת "עוד יום"

עם כל הכבוד לברכות מעזה ומטהראן, נראה שלסוהייל שאהין ולארגונו מצפה עוד עבודה רבה בניסיון לשכנע את העם האפגני ואת המערב שארגון הטרור הרצחני השתנה, וכי מה שהיה - הוא לא מה שיהיה.