דיון בממשלה
צילום: אלכס קולומויסקי, פול

הממשלה אישרה את חוק הגיוס ואת התוספת לפנסיות בצה"ל

בתום דיון סוער, הוחלט על תוספת שנתית של כ-1.5 מיליארד שקלים לפנסיות התקציביות. שרי מרצ והשרים אלקין, סער, מיכאלי ושאשא ביטון הצביעו נגד. 6 שרים נמנעו • אושר מתווה הורדת גיל הפטור - אך לשנתיים בלבד: צעיר חרדי בן 21 יוכל להצטרף למערך החירום וההצלה ולקבל הכשרה תעסוקתית
מיכאל שמש ואיתי בלומנטל
22 באוגוסט 2021
13:54
עודכן ב 16:13

בתום דיון סוער, הממשלה אישרה היום (ראשון) את הבקשה לתוספת הרמטכ"ל לפנסיות התקציביות שמשלם משרד הביטחון לבכירי צה"ל. שרי מרצ והשרים אלקין, סער, מיכאלי ושאשא ביטון הצביעו נגד. שישה שרים נמנעו מהצבעה, בשל ניגוד עניינים.

לפי ההסדר שאושר, כל איש קבע יזכה לתוספת פנסיה של שבעה אחוזים, ולוחמים ועתודאים - לתוספת של שלושה עד ארבעה אחוזים. עלות התוספת הפנסיונית נאמדת בכמיליארד וחצי שקלים בכל שנה.

מה הסיפור של מענק הרמטכ"ל והפנסיות התקציביות?

בדיון התרחש עימות במהלכו שר הביטחון גנץ הרים את קולו: "לא אתן ידי לקיצוץ רטרוקאטיבי, באף משרד ממשלתי לא עושים את זה". יועץ הרמטכ"ל לענייני כספים טען כי "הסכום שדובר עליו בתקשורת הוא אחיזת עיניים״. הרמטכ"ל אביב כוכבי אמר בדיון כי ההחלטה בעניין היא "עניין של ערכים ולא של מספרים, איך המדינה מתייחסת למגניה, לאנשים שיכלו לפתח קריירה בחוץ ובחרו לשרת". 

הדיון התקיים סביב סוגיית "הגדלות הרמטכ"ל", השם שניתן לתוספות לפנסיה שהרמטכ"ל היה רשאי לתת באופן חריג לפנסיה של משרתי הקבע. התוספת נועדה כביכול לתת תמריץ חריג לקצינים מצטיינים ספציפים, אך לפני 5 שנים התברר בדוח של מבקר המדינה - לאורך השנים התוספת ניתנת לכ-98% ממשרתי הקבע. מכיוון שתקציב משרד הביטחון אינו שקוף למשרד האוצר והחשב הכללי, העניין התברר רק בביקורת המבקר.

נילי אבן חן, מנכ"לית רווח נקי, תקפה בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב את הכוונה להסדיר את תוספות הרמטכ"ל בממשלה: "מדובר בהסדר לא חוקי, למדינה אין שום כוונה להגן על ההסדר הזה כי היא גם חושבת שאינו חוקי. בשביל להוציא כסף מקופת המדינה צריך מקור סמכות". בהמשך אמרה: "בכל מדינה נורמלית היו מקימים ועדת חקירה לגבי כספים שמשולמים שלא כחוק, ואצלנו הם מקבלים הכשרה".

מהרן פרונזפנר, בעבר היועץ הכספי לרמטכ"ל, הגן מצדו על התוספת: "ההסדר הזה קיים מ-1961 והוא מוגדר בחוק שירות הקבע והגמלאות, הממשלה אישרה אותו. עם זאת, נכון שהיה צריך לטפל בזה חוקית לפני הרבה שנים. מסכים שיש פה הסדר שמתקיים עשרות שנים שלא מוגדר באופן ברור וחד בחוק".

הממשלה אישרה: גיל הפטור משירות בצה"ל יירד ל-21

הממשלה אישרה את הורדת גיל הפטור מגיוס לחרדים ל-21, אך לשנתיים בלבד. על פי המתווה שסוכם, צעיר חרדי בן 21 יוכל להצטרף למערך החירום וההצלה הלאומי ולקבל הכשרה תעסוקתית. מטרת השינוי - לאפשר לחרדים להשתלב בשוק התעסוקה ולרכוש מקצוע, כמו גם להגדיל את מספר המתגייסים החרדים. אחרי שנתיים, גיל הפטור יעלה ל-22, ואחרי שנה נוספת - יעלה ל-23. יש לציין כי התוכנית כפופה לאישור בכנסת.